Divadelní kolegovia, rodina aj verejnosť sa dnes rozlúčili s jedným z najvýznamnejších slovenských divadelníkov posledných desaťročí Jozefom Bednárikom.
Posledná rozlúčka s režisérskou osobnosťou sa konala v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Umelecký program rozlúčky pod vedením režiséra Jána Ďurovčíka mohla verejenosť sledovať aj na veľkoplošnej obrazovke na Hviezdoslavovom námestí. Pripravili ju pre smútiacich hostí, ktorí sa z kapacitných dôvodov nedostali do budovy. Všetci, ktorí sa prišli s Jozefom Bednárikom rozlúčiť, sa mohli jeho pamiatke pokloniť po skončení programu.
Na javisku Jozefovi Bednárikovi naposledy svojím umením vzdali hold významné osobnosti zo sveta opery, činohry, muzikálu, baletu i šansónu. Pamiatke umelca sa poklonili na scéne z Mozartovej opery Don Giovanni, ktorú Jozef Bednárik režíroval. V repertoári Opery SND je od roku 2001. Hold umelcovi za všetkých vzdali Ľubica Vargicová, Eva Urbanová, Peter Mikuláš, Emília Vášáryová, Dušan Jamrich, herci Divadla Andreja Bagara v Nitre, Katarína Hasprová, Daniel Hůlka, Viktor Horján, Andrea Zimányiová a ďalší.
Počas programu sa kolegom, rodine, priateľom aj všetkým prítomným niekoľkokrát prihovoril samotný Jozef Bednárik. V zázname z rozhovoru zosnulý režisér spomínal na detstvo, rodičov, na svoje divadelnícke a režisérske začiatky i na nitrianske divadlo, v ktorom po skončení vysokej školy začínal a do ktorého sa vždy rád vracal. Jeho spomienky boli sprevádzané humorom a vtipom vlastným Jozefovi Bednárikovi, pre ktorý bol medzi ľuďmi známy a obľúbený.
„Jozef Bednárik svoje sny režíruje. Snívam o tom, že raz by sme nemuseli zažiť všetky tie nervy, všetky tie strašné veci, ktoré sú súčasťou každej premiéry a že by to tak pozvoľna preplynulo a my by sme bez narušenia našich vzťahov, nervov i tlakov, cholesterolov a bez zvýšenia hladiny cukru preplávali týmto… Ja potom dosť snívam aj o tom, že mám 75 kíl alebo 65 a vynáram sa šialene, úžasne, nehanebne oblečený z mora,“ prihovoril sa Jozef Bednárik zo záznamu smútiacim v sále SND.
Za všetkých kolegov sa so zosnulým umelcom v príhovore rozlúčil herec Dušan Jamrich. „Pán Jozef Daniel Bednárik, lúčime sa s tebou ako s nenapodobiteľným, jedinečným, nenahraditeľným umelcom, ktorý si zaslúži označenie maestro. Maestro, ktorý však nikdy nezabudol byť chlapčekom pod vianočným stromčekom s bábkovým papundekľovým divadlom od Ježiška,“ týmito slovami sa so svojím spolužiakom, dlhoročným priateľom a kolegom rozlúčil Dušan Jamrich. „Odpočívaj v pokoji. Viem, že neposlúchneš,“ odkázal Jamrich Bednárikovi s tým, že iste pripraví nebesky krásne predstavenie, na ktoré sa budú „anjeli trhať o lístky a čerti si ho budú chcieť pozrieť aspoň cez kľúčovú dierku“.
Jozef Bednárik zomrel vo štvrtok 22. augusta vo veku 65 rokov. Bol jednou z najvýznamnejších režisérskych osobností česko-slovenského divadelníctva. Na konte má desiatky televíznych réžií svetovej aj slovenskej literatúry, legendárne televízne rozprávky, triptychy a televízne muzikály. Mnohé inscenácie pripravil aj v martinskom divadle, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, na pôde Státní opery v Prahe a Opery a Baletu Národního divadla v Prahe. V hlavnom meste Českej republiky uviedol legendárne muzikály Dracula, Rusalka, Gróf Monte Christo, Johanka z Arku, Angelika a Elixír života.
V Bratislave na Novej scéne začiatkom 90. rokov priviedol na svet muzikály Evanjelium o Márii, Grand Hotel, Paganini, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov, Donaha, v Prešove to bola Sladká Charity, v Košiciach Oliver. V roku 1996 sa vrátil do svojho domovského divadla DAB v Nitre, kde pripravil mimoriadne úspešné muzikály Fidlikant na streche, Grék Zorba, Adam Šangala, Kabaret, Divotvorný hrniec a Modrá ruža.
Takmer revolučné vo vývine slovenskej opernej tvorby bolo Bednárikovo naštudovanie Gounodovho Fausta a Margaréty v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave. Získal množstvo ocenení, DOSKY za najlepšiu réžiu sezóny, Cenu Literárneho fondu, Krištáľové krídlo, Cenu za celoživotné dielo Literárneho fondu, Cenu Pavla Straussa či Cenu Tatra banky.