Dlho cestujete? Hrozí vám žilová trombóza!

Pleť, žena, krása, telo
shutterstock.com

Viac ako 300 miliónov ľudí ročne absolvuje minimálne jeden diaľkový let, či už pre zábavu, alebo kvôli práci. Pre mnohých sú let či cesta vzrušujúce, pre iných únavné. Možno neviete, že vám hrozí žilová trombóza! Hodiny sedenia v lietadle, aute alebo v inom dopravnom prostriedku sú rizikom pre vznik žilovej trombózy, odhaduje sa na 3 – 12 %, ktorá môže byť život ohrozujúca. Skutočný výskyt tohto problému sa dá iba ťažko zhodnotiť, pretože neexistuje konsenzus medzi diagnostickými testami a obmedzením času po prílete v súvislosti s komplikáciami.

Prečo nám hrozí trombóza?

Sedenie počas dlhšej doby v tesnom priestore spôsobuje venóznu stázu (státie krvi). Ďalšou hrozbou počas dlhej cesty predstavuje hypoxia (nedostatok kyslíka v organizme) v kabíne lietadla a dehydratácia.

Kto je rizikovou skupinou?

Ohrození sú ľudia vo veku nad 40 rokov, zvlášť ženy, ktoré užívajú antikoncepciu. Rovnako rizikoví sú ľudia s kŕčovými žilami na dolných končatinách, trpiaci obezitou a genetickou poruchou, zvanou trombofília.

Ako si nepokaziť dovolenku?

Ak sa chcete vyvarovať možným zdravotným komplikáciám, obmedzte dlhodobé sedenie a zabráňte tomu, aby ste boli dehydratovaní. Nezabudnite dodržiavať pitný režim nielen pred letom, ale aj počas neho.

Pre rizikových jedincov sú ďalšími vhodnými krokmi sťahovacie elastické pančuchy a užitie látok na riedenie krvi. Zo všetkých dostupných prostriedkov je však najlacnejším a najefektívnejším dobrá hydratácia.

Plánujete (nielen) počas letných horúčav leteckú prepravu? Radšej si vezmite na palubu váš obľúbený nápoj, ktorý si však z bezpečnostných dôvodov budete musieť kúpiť v kontrolovaných priestoroch letiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom