Vyplýva to z výsledkov výskumu britského vedeckého tímu, ktorý skúmal viac ako pol milióna obyvateľov Veľkej Británie vo veku od 37 do 73 rokov po dobu piatich rokov.
Pravidelné dlhé šoférovanie, a tiež pravidelné dlhé sledovanie televízie znižuje inteligenciu. Vyplýva to z výsledkov výskumu britského vedeckého tímu, ktorý skúmal viac ako pol milióna obyvateľov Veľkej Británie vo veku od 37 do 73 rokov po dobu piatich rokov. U osôb, ktoré každý deň šoférovali dve až tri hodiny denne a viac, zaznamenali hneď na začiatku výskumu v priemere nižšiu mozgovú aktivitu, a tá zároveň počas výskumu rýchlejšie klesala. O výskume informuje britský denník The Independent.
Podobné ukazovatele ako pri šoférovaní vykazovala aj skupina pozorovaných osôb, ktorá mala spoločné každodenné troj- a viachodinové sledovanie televízie.
Opačné výsledky, teda zvýšenie mozgovej aktivity, zaznamenali výskumníci pri ľuďoch, ktorí v nadpriemernej miere používali počítač, a to bez ohľadu na to, či ho používali na prácu, alebo napríklad na hranie hier.
„Pri ľuďoch, ktorí používali počítač viac ako dve alebo tri hodiny denne, sa kognitívne schopnosti zvyšovali. Keď pozeráte televíziu, váš mozog je menej aktívny. Ale používanie počítača naopak mozog stimuluje,“ vysvetľuje jeden z autorov výskumu, epidemiológ Kishan Bakrania z Leicesterskej univerzity.
Zdroj: www.independent.co.uk