9 dôsledkov nedostatku spánku, ktoré ničia naše zdravie

Unavená žena s vankúšom na hlave
9 dôsledkov nedostatku spánku, ktoré ničia naše zdravie Thinkstock

Čo spôsobuje nedostatok spánku nášmu organizmu? Pozrite sa, čo všetko riskujete, ak si do postele líhate príliš neskoro.

Neschopnosť učiť sa

Krátkodobá pamäť hrá kľúčovú úlohu pri učení sa nových vecí. Práve málo spánku ju výrazne znižuje. Vedci testovali schopnosť dospelých zapamätať si cudzie slová. Po prebdenej noci sa ich schopnosť spomenúť si na ne výrazne znížila. Ďalšia štúdia dokázala, že pri učení sa nových zručností sa človek zdokonaľuje ich opakovaním.

Ak sa však ľudia medzi tréningami nevyspia, príslovie „opakovanie robí majstra“ neplatí. Mozog počas spánku ďalej pracuje a cez noc sa v ňom dokážu lepšie zafixovať spomienky a veci, ktoré ste sa naučili v bdelom stave. „Ak sa niečo snažíte naučiť, či už fyzicky alebo psychicky, až do istého bodu sa to učíte precvičovaním. Ale keď spíte, stane sa niečo, vďaka čomu sa to naučíte lepšie,“ vysvetlil lekár David Rapoport.

Pribúdanie kilogramov

Žena jediaca veľký zeleninový sendvič
shutterstock.com

Až štvrtina dospelých ľudí priznáva, že deň po tom, čo málo spali, jedia viac ako obvykle. Spánkový deficit núti mozog uvoľňovať stresový hormón kortizol, ktorý napomáha rastu tukových tkanív v oblasti brucha. Ľudia, ktorí spia len okolo 5 hodín denne, majú v organizme o 15 % menej leptínu (hormón potlačujúci chuť na jedlo) a o 15 % viac grelínu (hormón zvyšujúci chuť na vysoko kalorické jedlá) ako tí, čo spia denne 8 hodín.

Nachladnutie a chrípka

Podľa vedcov z Carnegie Mellon University v USA ľuďom, ktorí denne spia menej ako 7 hodín, hrozí až 3-násobne vyššie riziko nachladnutia ako ľuďom, ktorí spia denne 8 a viac hodín. Podľa lekárov, nedostatok spánku poškodzuje imunitný systém a znižuje schopnosť organizmu bojovať s vírusmi spôsobujúcimi nádchu alebo chrípku.

Žena so šálom na krku držiaca pohár vody
shutterstock.com

Srdcovo-cievne ochorenia

Fonendoskop v ruke lekára so srdcom v pozadí
shutterstock.com

Ďalší americký výskum uverejnený v odbornom časopise Archives of Internal Medicine ukázal, že ľudia, ktorí spia denne 7 a viac hodín, lepšie čelia srdcovým chorobám. Nestačí však, aby bol spánok dostatočne dlhý, musí byť aj kvalitný. Nedostatok spánku vedie k výraznému zvýšeniu pulzu, čo sa negatívne odráža na zdraví.

Nadmerná tvorba moču

Počas spánku telo automaticky znižuje tvorbu moču. Pri nedostatku spánku však nastáva opačný proces, ktorý vedie k jeho zvýšenej produkcii. U detí dochádza k nočnému pomočovaniu a u dospelých sa tento problém nazýva nyktúria – potreba nadmerného močenia počas noci.

Tráviace problémy

Žena držiaca sa za brucho
shutterstock.com

Čoraz viac ľudí trpí nešpecifikovanými zápalovými ochoreniami čriev (IBD – Inflammatory Bowel Disease). Hoci lekári príčinu ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby nepoznajú, zhodujú sa na tom, že nedostatok spánku, stres a nevhodná strava môžu zápaly čriev vyvolať a zhoršiť. V poslednom výskume až 50 % pacientov potvrdilo, že sa im zdravotný stav zhoršil po niekoľkodňovom ponocovaní.

Odumieranie mozgových buniek

Podľa najnovšej štúdie v časopise Journal of Neuroscience, spôsobuje nedostatok spánku trvalú stratu strata neurónov môže predstavovať 25 až 30 %. Sigrid Veaseyová z Centra pre spánok a cirkadiánnu neurobiológiu Pennsylvánskej univerzity uviedla: „Ak sa to opakuje v priebehu celého života, môže to, dokonca, viesť k nezvratnému poškodeniu kognitívnych funkcií.“ Štúdia ďalej dokázala, že spánkový dlh sa nedá dohnať cez víkend a nedokáže napraviť škody, ktoré ponocovanie spôsobilo mozgu.

Naznačené spánkové centrum v mozgu
www.dailymail.co.uk

Cukrovka

Štúdia publikovaná v magazíne Diabetes Care potvrdila, že ľudia s cukrovkou a nábehom na túto chorobu, ktorí majú problémy so spánkom, majú vyššiu inzulínovú rezistenciu (odolnosť) a vyššiu hladinu cukru. Nízka kvalita spánku u ľudí s diabetom bola spojená s horšou kontrolou hladiny glukózy v krvi. Výskumníci pod vedením lekárky Kristen Knutson tvrdia, že ľudia, ktorí ťažko korigujú hladinu cukru v krvi, majú vyššie riziko komplikácií, zníženú kvalitu života a kratší život.

Zápaly

Nedostatočný spánok zvyšuje zápaly v celom tele. Platí to najmä pre ľudí, ktorí zvyknú spávať 6 a menej hodín denne. Zápaly vo vnútri tela následne súvisia s chorobami srdca, mŕtvicou, cukrovkou, artritídou či rýchlejším starnutím.

Žena spiaca v bielom posteľnom prádle
Shutterstock

Dlhý zoznam negatívnych dôsledkov nedostatku regeneračného spánku ešte nekončí. Ľudské telo potrebuje na svoje správne fungovanie aj oddych. Pokiaľ pravidelne spíte menej ako 8 hodín denne, váš reakčný čas sa bude postupne zhoršovať. Pri dlhodobom nedostatku spánku dochádza v tele k určitým metabolickým a hormonálnym zmenám.

Znižuje sa odolnosť človeka voči infekciám, kolíše nálada a klesá sústredenosť. Nedostatok spánku spôsobuje podráždenosť, bolesti hlavy, zhoršenie zraku, zníženú chuť na sex, horšie vnímanie chronickej bolesti a vyvoláva depresie. Keď sa nabudúce rozhodnete dať prednosť niečomu inému pred mäkkým lôžkom, zamyslite sa, či vám to za to stojí. Dobrú noc!

www.businessinsider.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom