Viete všetko o poruchách príjmu potravy?
Určite ste už počuli frázy typu: „Čo si neváži samú seba? Ako sa môže takto prejedať? Prečo nespraví niečo so svojou hmotnosťou? Tá by potrebovala vstať z pohovky a cvičiť!“
Často súdime obéznych ľudí bez toho, aby sme skutočne poznali dôvody ich prejedania. Toto ignorovanie tak vytvára podmienky pre veľké množstvo dezinformácií a chybných predpokladov, ktoré situáciu len zhoršujú.
Bola som tučná, smutná a osamelá, spomína Angličanka, ktorá takto zmenila svoj život
Za obezitou sa totiž môžu skrývať tieto skutočnosti:
- Prejedanie sa, rovnako ako anorexia či bulímia, je v skutočnosti porucha príjmu potravy. Aj v tomto prípade trpiaci počuje „vnútorné hlasy“, ktoré ho nabádajú k jedeniu.
- Len preto, že je niekto obézny, nemusí byť vždy bohatý a žiť prepychový život.
- Podobne to platí i v opačnom prípade. Ak ste príliš chudá či štíhla, nemusíte „smrdieť“ peniazmi.
- Rovnako ako pri iných poruchách príjmu potravy, ľudia, ktorí sa chorobne prejedajú, majú tendenciu stravovať sa cez deň striedmo. Najväčšie nutkanie jesť zažívajú najmä v noci.
- Väčšina trpiacich záchvatovým prejedaním sa, pociťujú hanbu a úzkosť. Podobne aj anorektičky mávajú pocit, že každý pozoruje a hodnotí ich príjem potravy.
- Rovnako ako pri bulímii a anorexii, prekonávanie tejto poruchy nie je o sebadisciplíne a sebaovládaní. Skutočné riešenie problému spočíva v pochopení psychickej príčiny, ktorá spustila nadmerné prejedanie sa.
- Ľudia trpiaci týmto ochorením väčšinou nie sú vôbec leniví. V skutočnosti majú nadmerní jedáci sklon k perfekcionizmu a neustále pracujú na zmiernení prejedania sa.
- Títo jedinci sa veľmi hanbia za svoje správanie. Cítia sa frustrovaní a čím je ostrejšia kritika spoločnosti, tým sa zhoršuje nenávisť k vlastnému telu a prehlbuje ich ochorenie.
- Rovnako ako pri ostatných poruchách príjmu potravy, kritika, prednášky a povzbudzujúce rozhovory zamerané na to, čo by človek mal alebo nemal robiť, nemotivujú na trvalú zmenu. Záchvatoví jedáci dobre vedia, čo majú a nemajú robiť. Dlhodobé výsledky sa dajú dosiahnuť prostredníctvom pochopenia a hlbšieho pohľadu na príčiny poruchy.
- Nekontrolované obžerstvo je podobné drogovej závislosti. Prejedanie sa uvoľňuje dopamín, ktorý spôsobuje pocity radosti a opioidy (účinná látka heroínu, kokaínu či iných narkotík). Táto chemická reakcia zapríčiňuje, že nadmerná konzumácia jedla sa stáva doslova návykovou.