Ďateľ/Peter Tóth: Krvilační? Áno! Bastardi? Nie! - Prečo má Robert Fico pravdu, aj sa zároveň mýli

8cb8fc756984dfd77f40e68461ff8242_l.jpg
Ilustračný obrázok: FB Peter Tóth

Prinášame vám komentár Petra Tótha k aktuálnej spoločenskej situácii. Reaguje na poslednú tlačovú konferenciu predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý na jej konci skritizoval médiá, odbornosť redaktorov a aj ich správanie:

Krvilační? Áno! Bastardi? Nie! – Prečo má Robert Fico pravdu, aj sa zároveň mýli (v pôvodnom znení bez úprav)

Hneď na začiatku by som rád ozrejmil, že s podstatou včerajšej nakladačky Roberta Fica médiám úplne súhlasím. Mám len niekoľko technických poznámok.

Nesúhlasím so slovným spojením „krvilační bastardi“, pretože miešané plemená psov sú zväčša veľmi zdravé a najmä mimoriadne milé stvorenia. Slovenskí novinári sú krvilační, avšak od zdravého rozumu a milých bytostí majú tak ďaleko ako krv a nervy vyciciavajúce komáre od lienok.

Bezvýhradne súhlasím s názorom, že 95, ak nie 99 percent slovenských novinárov sú nevzdelaní ignoranti. A z akéhosi nepochopiteľného dôvodu sú, akoby zámerne, vyberaní do redakčných stavov práve najarogantnejší spomedzi arogantných.

Nemyslím si však, ako to navrhuje Robert Fico, že by situácii prospelo, ak by všetci povinne absolvovali štúdium na katedre žurnalistiky alebo aspoň nejaký doškoľovací kurz na tomto type vzdelávacieho zariadenia.

Katedry žurnalistiky produkujú presne ten typ personálneho substrátu slovenských médií, aký vytáča do biela Roberta Fica a ďalších 70 percent populácie Slovenska. Žurnalistika ako vedný odbor je sám o sebe nezmysel.

Žurnalistika môže mať zmysel maximálne ako dvojsemestrálny kurz niektorých naratívnych techník a novinárskych foriem – od písaných, po audiovizuálne, spojený s dejinami slovenskej a svetovej novinárskej praxe (napríklad od vzdelaného Štúra po chudobného duchom Šimečku).

Ak nemá novinár skutočné vzdelanie v niektorom zo skutočných vedných odborov, nemá o čom písať ani hovoriť. Môže produkovať makulatúru alebo kývať pántom na sánkach, ale nič zmysluplné z toho nepovstane.

Novinár, ktorý neovláda trestné právo, kriminalistiku a kriminológiu, nemôže zasvätene písať o trestných kauzách. Ak k tomu pustíte také tupelo, ako je Tódová, rovno môžete dať do daru nabitý a odistený guľomet rozdrapenému päťročnému decku.

Médiá zamestnávajú nevzdelancov a tupcov preto, lebo je to lacnejšie, ako mať v stave vzdelaných, rozhľadených a triezvo uvažujúcich ľudí. Nevzdelanými tupcami s krvavými očami sa navyše oveľa ľahšie manipuluje ako s primerane vzdelanými a rozvážnymi jedincami.

Vydavateľmi a vysielateľmi médií sú obchodné spoločnosti. Reprezentujú preto výhrade súkromný, nie verejný záujem. Ak sa majú stať zamestnanci týchto obchodných spoločností partnermi štátnych orgánov na diskusiu o solídnom informovaní verejnosti, musia si najprv urobiť poriadky so svojím nevzdelaným, arogantným a často aj zákerným personálom.

Až keď sa sami zmenia – prípadne príjmu stavovské opatrenia na zvýšenie odbornosti, serióznosti aj externej kontroly – až potom sa bude môcť začať diskusia o budovaní korektných vzťahov medzi štátom a médiami, založenom na obojstrannom rešpekte a vzájomnej úcte.

Zdroj: FB Ďatel https://www.facebook.com/share/p/i2bGshKCDwoZTdF6/

Peter Tóth v minulosti pôsobil v médiách a bol aj spravodajským dôstojníkom. Neskôr poskytoval služby v oblastiach strategickej komunikácie, analýz a syntézy informácií získaných z otvorených zdrojov. Napísal štyri knihy, z toho jednu dvojdielnu. V súčasnosti píše ďalšiu knihu.

Jeho komentáre sa dotýkajú rôznych oblastí slovenskej politiky, domácej aj medzinárodnej bezpečnosti a geopolitických vzťahov. Osobitne dôležitou témou textov P. Tótha je kritická analýza niekedy so satirickým nádychom produkcie slovenských médií, pretože už viac ako dvadsať rokov neposkytujú verejnosti základnú službu: nestranné a objektívne informovanie verejnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom