Ďalšia hrozba obezity: Riziko mozgovej porážky!

Srdce, zdravie, arytmia, infarkt, kardiovaskulárne ochorenia, lekár
shutterstock.com

Kilá navyše sú častou príčinou fibrilácie predsiení srdca. Na Slovensku týmto ochorením trpí až približne 150-tisíc pacientov.

Fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou srdcového rytmu a odborníci ju považujú za kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia. Podľa odhadov táto porucha postihuje až 4,5 milióna obyvateľov Európskej únie a 2,2 milióna obyvateľov USA. Na Slovensku ňou trpí približne 150-tisíc ľudí. Tieto počty by sa však počas nadchádzajúcich 40 rokov mali zdvojnásobiť až strojnásobiť. Hlavnými dôvodmi pribúdania pacientov s fibriláciou predsiení sú starnutie populácie a obezita.

Ako ochorenie odhaliť?

Prejavy arytmie sú rôznorodé a väčšina postihnutých ľudí nepociťuje žiadne ťažkosti, pričom ide o 60 až 70 percent pacientov. Lekári často arytmiu odhalia náhodne, napríklad pri preventívnom vyšetrení. Pri fibrilácii predsiene srdca nepracujú tak, ako by mali, a pravidelný tlkot nahrádza chvenie. Nakoľko predsiene bijú príliš rýchlo a neúčinne, krv v tejto časti srdca prúdi pomalšie a má tendenciu zrážať sa.

Sekundy znamenajúce život

Samotná fibrilácia život neohrozuje, počas nej sa však môže uvoľniť z predsiení krvná zrazenina, ktorá môže putovať až do mozgu a privodiť porážku. V prípade, keď k porážke dôjde, je najdôležitejšie rýchlo konať, pretože bez kyslíka prestávajú bunky v danej časti mozgu fungovať a do niekoľkých minút odumierajú. V niektorých prípadoch je možné podanie fibrinolytickej liečby, ktorá je schopná rozpustiť krvné zrazeniny a zredukovať devastačný účinok porážky. Postihnutý však musí tieto lieky dostať do troch hodín od objavenia sa príznakov. Medzi varovné signály patria napríklad náhla strnulosť alebo ochabnutosť tváre, zmätenosť, sťažená alebo nezrozumiteľná reč, zhoršenie videnia či prudká bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

Aké sú možnosti liečby?

V rámci prevencie porážky lekári najčastejšie predpisujú antikoagulanciá či antiagregačné látky, ktoré zabraňujú vzniku zrazenín. Fibriláciu predsiení je zase možné liečiť kontrolou rýchlosti komorových sťahov. To umožňujú napríklad lieky ako betablokátory, kalciové blokátory alebo digitalis. Viac ako polovici pacientov sa však aj po takejto liečbe fibrilácia vráti a následne lekári odporučia kardiostimulátor, ktorý chvenie zastavuje a obnovuje normálny tlkot srdca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom