Príroda predstavuje pre mnohých z nás oázu pokoja a protipól mestského života. Stúpajúce stupne na teplomeroch začínajú ťahať do prírody čoraz viac ľudí. Po návrate domov si na tele môžeme nájsť neželaného návštevníka, ktorý je síce malý, no o to nebezpečnejší. Aké riziká kliešte prinášajú pre nás i domácich miláčikov a čo máme robiť, ak si ho nájdeme na tele?
Kliešte nás ohrozujú nejedným závažným ochorením, ktoré pri ignorovaní príznakov môžu mať fatálne následky a veľmi zlý dopad na naše zdravie. Najčastejšími sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída (infekčný zápal mozgu). Kým kliešťovej encefalitíde sa dá úspešne predchádzať očkovaním, ktoré však mnoho ľudí podceňuje, proti borelióze zatiaľ podobná ochrana chýba. Očkovanie sa odporúča najmä turistom, starším ľuďom na dedinách a deťom.
Podľa štatistických informácií Úradu verejného zdravotníctva SR výskyt lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy v roku 2018 stúpol. Obidve spomínané ochorenia najčastejšie dokáže na človeka alebo zviera preniesť kliešť.
Zdroj: Odbor epidemiológie a Referát komunikačný ÚVZ SR
Včasné rozpoznanie niektorých z približne 150 prenosných chorôb u psov a mačiek je pritom pre majiteľa náročné a následky bývajú často fatálne. Parazity môžu spôsobiť vnútorné poškodenie orgánov a v najhorších prípadoch smrť. Majiteľ by preto mal efektívne chrániť nielen seba, ale aj psa alebo mačku. Vzhľadom na to, že niektoré parazity sú časom na isté užívané látky rezistentné, je dobré poradiť sa priamo s veterinárom.
Chráňte sa pomocou odevov, repelentmi i očkovaním
Kliešte majú v obľube na našom tele dobre prekrvené miesta s tenkou kožou. Oblasť podpazušia, predkolenná jamka, oblasť slabín, brucha, zápästia – to všetko patrí k ich obľúbeným miestam obživy. Kliešte majú výborné horolezecké schopnosti a tak niet divu, že sa vám dokážu po tele vyšplhať na krk, medzi vlasy alebo za uši. Po každom návrate z prírody si preto detailne prezrite celé telo.
„Kliešte trpezlivo čakajú na svojich hostiteľov v prízemnej vrstve rastlinného porastu maximálne do výšky jedného metra. Tráva, nízke kríky, ale aj opadané lístie predstavujú ideálne podmienky pre ich výskyt,“ dodáva veterinárna lekárka Lucia Kováčová.
Základom prevencie je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Ak sa chystáte do prírody alebo na miesto, kde by sa mohol kliešť vyskytovať, myslite na vhodné oblečenie – dlhé rukávy, nohavice a vysoké topánky ideálne svetlej farby. Používajte repelenty, vyhýbajte sa pobytu vo vysokej tráve a po návrate domov sa poriadne prezrite.
Nezabúdajte na domácich miláčikov
Psy a mačky sú vďaka svojmu častému pobytu a pohybu v prírode ohrozený ešte viac ako ľudia. Veterinárny lekár má preto k dispozícii hneď niekoľko typov prípravkov, ktoré sú ideálne na prevenciu pred vonkajšími parazitmi. Patrí k nim napríklad aj hit posledných rokov – žuvacia tableta pre psy s trojmesačným účinkom, spot-on prípravky pre psy a mačky, ktoré sa aplikujú na krk zvieraťa, prenikajú priamo do kože a chránia ho počas troch mesiacov alebo tradičný antiparazitárny obojok pre psov Scalibor, ktorý je vodeodolný a chráni dlhodobo.
Ako správne odstránime kliešťa?
„Na prisatého kliešťa určite nenanášajte olej ani krém, ako sa v minulosti zvyklo odporúčať. Pri „dusení“ kliešťa totiž dochádza k vyvrhnutiu slín, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť nakazenia zvieraťa patogénmi prítomnými v tráviacich šťavách kliešťa.
„Pri jeho odstraňovaní odporúčam použiť pinzetu alebo rôzne typy háčikov, slučiek a podberákov vyrobených pre tento účel. Dôležité je kliešťa uchytiť čo najbližšie pri koži zvieraťa, za tvrdú základňu hlavičky. Následne za súbežného jemného ťahu vykonávame kývavý rotačný pohyb pinzetou zo strany na stranu, akoby sme kružidlom chceli nakresliť polkruh. Po vybratí kliešťa ranku dezinfikujeme, ideálne jódovým preparátom,“ vysvetľuje veterinárka Kováčová.