Väčšina ľudí tuší, že príliš tmavý moč môže znamenať nejaký problém. Ale aký a čo všetko ďalšie sa dá z farby tejto tekutiny vyčítať?
Normálna farba moču má niektorý z odtieňov žltej, pričom môže trochu kolísať. Niekedy je za tým zloženie stravy, inokedy množstvo tekutín, ktoré sme vypili, zmena farby moču však môže značiť aj zdravotný problém.
Pre predstavu: moč môže byť sfarbený do oranžova, ak si napríklad doprajeme väčšie množstvo karoténu alebo potravín obsahujúcich syntetické farbivá, do oranžova moč farbí aj niektoré lieky používané na riedenie krvi.
Do ružova až červena moč sfarbuje napríklad červená repa, do červena až do hneda rebarbora, fazuľa fava alebo čučoriedky. Žiarivo žltá farba býva dôsledkom užívania niektorých vitamínov, najmä ide o vitamín B2.
Moč sa môže sfarbiť aj z patologických dôvodov, typicky pri chorobách obličiek alebo v prípade, že pečeň nefunguje tak, ako má. Žiarivo oranžová farba moču môže signalizovať problém s pečeňou, rovnako ako moč sfarbená do hneda. To by vás malo varovať rovnako ako krv v moči, ktorá môže súvisieť s chorými obličkami. Aj tak sa ale nebojte: nejde o život. To platí aj v prípade, že moč zapácha.
Čím svetlejší, tým lepší?
Nie, tak to nie je. Väčšine ľudí sa mení farba moču v dôsledku toho, ako veľmi alebo málo pijú. Svetložltý moč je prejavom toho, že pijeme tak akurát, moč tmavo žltý až sfarbený do oranžova svedčí o tom, že by sme si mali dopriať tekutín viac. Ak na nápravu odtieňa stačí úprava pitného režimu, nie je za tým potrebné hľadať nejaký zdravotný problém.
Na to, že pijeme málo, nás môže upozorniť viacero telesných prejavov. „Nevhodný pitný režim môže byť dôvodom rôznych zdravotných problémov, únavy aj rozhodenej psychiky. Zbytočne siahame po liekoch na bolesť hlavy, dopujeme sa cukrom alebo kofeínom proti únave, kupujeme si drahú kozmetiku na suchú alebo nečistú pleť, liečime sa s najrôznejšími neduhmi. Pritom riešenie je ľahké – stačí viac a kvalitnejšie piť,“ hovorí Zuzana Douchová, psychologička a nutričná poradkyňa. Podľa nej je najlepšou tekutinou voda, prípadne minerálky, ktorých by mal dospelý človek vypiť dva až tri litre denne.
Pozor, cieľom nie je moč čo najsvetlejší, v takom prípade je vhodné piť o niečo menej, pretože v takom prípade jednak neustálou filtráciou prichádzame o cenné minerály, jednak preťažujeme obličky.
Krv v moči
Moč sa môže sfarbiť aj od krvi, k čomu sa často pridáva pálenie a rezanie pri močení – väčšinou ide o prejav zápalu močových ciest, ale môže ísť aj o vážnu diagnózu v podobe rakoviny močového mechúra.
„Medzi typické symptómy rakoviny močového mechúra patrí prítomnosť krvi v moči, zmena farby moču či problémy pri močení. To zahŕňa bolesť, neúplný pocit vyprázdnenia či časté močenie s malými porciami moču. U niektorých pacientov sa v moči môžu objaviť aj krvné zrazeniny,“ vysvetľuje urológ Michael Janský. Zatiaľ čo zápaly močového mechúra trápia predovšetkým ženy, pokiaľ ide o nádor tejto časti tela, najohrozenejšou skupinou sú muži vo veku nad 65 rokov.
Zdroj: www.mojezdravi.cz