Čo v spálni ovplyvňuje váš spánok?

Čo v spálni ovplyvňuje váš spánok?
Čo v spálni ovplyvňuje váš spánok? thinkstockphoto.com

Myslíte si, že základ dobrého spánku je mäkká posteľ? Určite v značnej miere. Čo však ešte vplýva na kľud a dobrý relax vo vašej spálni?

Pokojný a zdravý spánok vám zabezpečí správna vlhkosť vzduchu. Zaujímavým faktom je, že človek za jednu noc dokáže vylúčiť až pol litra/liter vody, či už formou potenia sa alebo vydýchania.

Vlhkosť vzduchu

Ideálna vlhkosť, resp. teplota počas spánku je okolo 20°C. Podstatným faktom však je to, či máme dostatočný prísun kyslíka. Mali by ste často vetrať, a tak udržiavať teplotu, vlhkosť aj stabilitu potrebného množstva kyslíka.

Správna vlhkosť vzduchu doma by mala byť v lete nižšia, ako v zime. Pomocníkom v meraní vlhkosti je barometer, ktorý si môžete doma umiestniť.

Rovnako ako existuje problém s nízkou vlhkosťou v byte, trápia niektoré príbytky aj nadmerne vlhké podmienky. Pomocníkmi vo vyrovnávaní rozdielov pri týchto problémoch sú buď zvlhčovač vzduchu, alebo odvlhčovač vzduchu.

Suchý vzduch vás môže trápiť v období vykurovania v bytovkách. Vtedy okrem stáleho vetrania, by ste mali rozmýšľať nad zvlhčovačom vzduchu, nakoľko sucho je dráždivé a môže spôsobovať tiež zdravotné problémy.

Prašnosť a čistota miesta bydliska

Všeobecne dýchanie a jeho problémy môžu byť ovplyvnené aj prašnosťou prostredia, takže je dôležité aký nábytok si zvolíte. Najmä alergici môžu v tomto prípade reagovať. Ideálne je voliť si posteľ s výmenným matracom a drevenou, či kovovou konštrukciou. Taká čalúnená postel býva štandardne najväčším zdrojom prachu a roztočov.

Váš dobrý spánok je ovplyvňovaný aj tým, v akom prostredí žijete. Pokiaľ je váš byt situovaný v centre veľkého mesta, je dosť možné, že budete mať problém s prašnosťou, smogom, elektro smogom… Existuje už však aj mašinka, ktorá tento problém dokáže eliminovať vo vašom hniezdočku. Čistička vzduchu filtruje dobré od zlého a napomáha vyregulovať kvalitu vzduchu, ktorý dýchate.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom