DJ/PR Svetový deň včiel pripadá na 20. mája. Pracovité bzučiace tvory majú svoj deň viac než zaslúžene. Ich najvýznamnejšia činnosť je opeľovanie, od ktorého sú závislé mnohé druhy rastlín a plodín. Bez včiel by sa zmenil ráz našej krajiny, zmizli by farebné lúky, mnohé rastliny by vymreli a nasledovalo by ich množstvo ďalších druhov hmyzu a vtáctva.
Včelám však vďačíme aj za sladký med. Ochranárske organizácie na celom svete bijú na poplach – hmyzu vrátane vzácnych včiel ubúda. Tento trend sa nevyhol ani Slovensku, za posledné dva-tri roky sa medziročný úhyn pohybuje na úrovni okolo 10 %. Aj v Izraeli včiel znateľne ubudlo, preto tamojší poľnohospodári skúšajú novú metódu mechanického opeľovania mandľovníkov. Prechádzajúci traktor do kvitnúcich korún stromov malou dýzou rozptyľuje peľové zrná.
„Mechanické opeľovanie nie je naša budúcnosť. Mali by sme všetci vyvinúť snahu, aby včely existovali. Sú totiž nenahraditeľné. Popri tom, že sú významnými opeľovačmi, bez ktorých by príroda nemohla existovať, ako jediné produkujú med, potravu vhodnú pre človeka,“ hovorí Milan Špaček z firmy Medokomerc, ktorá spracováva med už vyše dvadsať rokov.
- Včela lieta rýchlosťou 29 kilometrov za hodinu.
- Včela mávne krídlami 200-krát za sekundu – táto rýchlosť vytvára bzučanie, ktoré môžeme počuť.
- Za jedinú minút navštívi včela približne 10 kvetov.
- Život včiel trvá iba 6 týždňov a robotnice pri zbere nektáru nalietajú viac než 57 000 kilometrov.
- Jedna včela vyprodukuje za svoj život približne 9 gramov medu.
- 556 včiel pracuje celý svoj život, aby nazbierali 0,5 kg medu.
- Až 90 % včelárov na Slovensku sú tzv. hobby včelári. Oproti minulým rokom sa ku včelárstvu začínajú vracať mladí ľudia. Aktuálne je na u nás okolo 18 000 včelárov a 300 000 včelstiev. V produkcii medu Slovensko nie je sebestačné, až polovica produkcie sa dodáva z Ukrajiny.
- Med slúži ľudstvu už viac než 150 miliónov rokov a je zdravší než rafinovaný cukor.
- Med podporuje imunitu. Obsahuje mnohé vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, enzýmy, koenzýmy, flavonoidy, antioxidanty a ďalšie bioaktívne látky.
- „Slováci zjedia približne 2,1 kg na osobu, čo vychádza približne na jednu lyžičku medu denne. To nie je až tak veľa, vzhľadom na známe fakty o blahodarnom účinku medu na organizmus,“ dodáva Milan Špaček.