Čo sa stane s vašim telom, keď prestanete jesť mliečne výrobky?

Čo sa stane s vašim telom, keď prestanete jesť mliečne výrobky?
Čo sa stane s vašim telom, keď prestanete jesť mliečne výrobky? Foto: www.gettyimages.com

Premýšľate o tom, že by ste z vašej stravy odstránili mlieko, syr, maslo a ďalšie mliečne výrobky? Nie ste sami, jedná sa totiž o celosvetový trend. Veľa celebrít sa totiž v poslednej dobe vyjadrilo, že im odbúranie mliečnych výrobkov pomohlo rýchlo schudnúť. Kde je ale pravda?

Uvedomte si, že mlieko a mliečne výrobky sú súčasťou zdravej výživy. Dospelí by mali skonzumovať, či už v akejkoľvek podobe, tri šálky mlieka denne. Mlieko je totiž zdrojom vitamínu D, bielkovín a vápnika, čo je dôležitá živina pre naše kosti. Pokiaľ už sa rozhodneme s mliekom „prestať“, musíme vedieť, ako tieto živiny nahradiť.

Určite sa poraďte s odborníkom na výživu a vytvorte si diétny plán, ktorý bude vyššie spomínané živiny obsahovať. Dobrým zdrojom vápnika sú napríklad ovocie, sardinky či konzervovaný losos. Niektoré druhy rastlinného mlieka či pomarančový džús sú zase zdrojom vitamínu D. Kvôli produkcii bielkovín potom budete musieť zvýšiť príjem potravín, ako sú vajcia, strukoviny či losos.

Bez mlieka schudnete

Ako sme už uvádzali na začiatku, chudnutie je jednou z hlavných motivácií k vyradeniu mlieka z nášho jedálnička. Odborníci ale znova varujú, že úbytok váhy je u každého človeka iný. Vždy totiž záleží na tom, v akom množstve av akej forme sme mlieko predtým konzumovali. „Faktom je, že niektorí ľudia môžu byť na mlieko citlivejší ako ostatní, ale účinky sa líšia od človeka k človeku,“ podotýka oslovená lekárka Lucie Nováková.

Pokiaľ ste tak jedli veľa pizze s tučným syrom či grilovaný syr a syrové toasty, úbytok váhy sa samozrejme prejaví, ale pamätajte, že to nebude len vďaka vynechaniu mliečnych výrobkov. Výskumy potvrdzujú, že vynechanie mliečnych výrobkov s veľkým obsahom tuku môže k zníženiu váhy skutočne prispieť. Plnotučné mliečne výrobky totiž obsahujú viac kalórií.

Bez mlieka budete mať lepšie zažívanie

Mýtom je podľa dietológov aj to, že jedinci trpiaci intoleranciou laktózy musia mlieko zo svojej stravy odstrániť za každú cenu. Niekedy stačí len znížiť množstvo konzumovaných mliečnych výrobkov. Takže ak si chcete dať niečo dobré, skúste napríklad namiesto zmrzliny cereálie s mliekom. Znižovanie konzumácie mliečnych výrobkov sa tiež odporúča u ľudí trpiacich črevnými a zažívacími problémami.

Budete mať čistú a zdravú pleť

Medzi dermatológmi v tomto smere panuje napätie, často sa totiž hovorí o tom, že vynechanie mlieka a mliečnych výrobkov z našej stravy napomáha lepšej a zdravšej pleti. Niektorí odborníci sa totiž domnievajú, že hormóny v mliečnych výrobkoch môžu hrať úlohu pri tvorbe akné.

Ekzémy sa bez mlieka zlepšili

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporili tvrdenie, že mliečne výrobky zhoršujú stav našej pleti. Niektorí ľudia s ekzémom ale potvrdzujú, že sa im príznaky ochorenia po vybratí mlieka z jedálnička zmiernili. Všeobecne platí, že pokiaľ máte s pleťou a kožou problémy, dietológ vám môže zostaviť eliminačnú diétu. Mlieko samozrejme nemôžu konzumovať jedinci, ktorí sú naň alergickí. Vedľa pšenice, vajec, sóje, rýb, mäkkýšov a orechov totiž patria k najčastejším alergénom.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom