Čo (ne)robiť po rozchode? Prosenie, dúfanie aj rýchla nová láska vás skôr zničí

Čo (ne)robiť po rozchode?
Čo (ne)robiť po rozchode? Prosenie, dúfanie aj rýchla nová láska vás skôr zničí Foto: ilustračné, GettyImages

Milovali ste ho, plánovali s ním prežiť celý život, ale on odišiel. Opustil vás a bolesť zviera celé vaše telo i myseľ. Plač, zúfalstvo, zlosť, smútok, splíny všetkého druhu, to všetko k rozchodu patrí, je potrebné si to odžiť. Sú ale veci, ktoré túto bolesť ešte zhoršia a trápenie predĺžia. Nerobte ich!

Zlomené srdce bolí. Obzvlášť keď ste spolu boli dlho, a zatiaľ čo vy ste plánovali spoločnú budúcnosť, on už mal zajačie úmysly. V tomto ťažkom období je dovolené skoro všetko: plač, smútok, návaly hnevu, pocity zrady a krivdy, potreba sa vypovedať, plakať sa niekomu na ramene… Emócie musia von. Ale pozor, ľudia niekedy po rozchode robia veci, ktorými svoje utrpenie ešte viac prehlbujú. Čím si len škodíte a zhoršujete tak svoju ťažkú situáciu? Toto nerobte!

1. Udržujete stále kontakt

Stále vás to k nemu ťahá, to je jasné. Ale verte, že najlepšie je (aspoň na čas, než to prebolí) kontakt nevyhľadávať. Žiadne esemesky, žiadne každodenné prechádzanie jeho profilu, žiadne telefonáty ani umelo vytvorené dôvody, aby ste sa „museli“ stretnúť. Tu naozaj platí: zíde z očí, zíde z mysle. Čím menej naň budete myslieť, hovoriť s ním, vídať ho, tým rýchlejšie vás rozchod prestane trápiť. Ak ste v neustálom kontakte, len si tým do rán prisypávate soľ. Je to rovnaké, ako by ste držali prísnu diétu a každý deň sa zašli pozrieť do cukrárne.

Je jasné, že ak spolu máte deti alebo iné záväzky, v kontakte byť musíte. Ale aj ten obmedzte na nutné minimum, a keď sa už uvidíte alebo spolu budete hovoriť, riešte len to, čo naozaj musíte.

2. Dúfate a doprosujete sa

Je ťažké nesnívať o tom, že sa vráti. Že mu dôjde, o čo prišiel, že pochopí, že urobil chybu… Skúste to! Nepredstavujte si, ako sa vám vrhá do náručia a sype si popol na hlavu, a nefantazírujte, ako krásne spolu budete po tejto „malej prestávke“ žiť. Len sa tým okrádate o čas. Namiesto toho, aby ste žili reálny život, snívate o niečom, čo sa najskôr nikdy nestane. Choďte v ústrety skutočnej budúcnosti, nie tej vo vašej fantázii.

A naviac: také dúfanie vedie niekedy aj k útrapke. Prosiť muža, aby sa vrátil, sľubovať, že to a to zmeníte, ponúkať čokoľvek, len aby bol s vami, nikam nevedie. Len tým prichádzate o dôstojnosť. Aj keby sa k vám vrátil, nebude to z lásky, ale že ste ho uprosili. Možno bude cítiť ľútosť, možno bude chcieť všetko, čo ste mu nasľubovali, ale láska ani úcta za návratom nebudú. A vzťah bez lásky nemôže dlhodobo dobre fungovať.

3. Vrhnete sa do nového vzťahu

Veľa žien sa po rozchode vrhne do náručia prvého muža, ktorý je k dostaniu. Na chvíľu to môže zafungovať – jeho záujem vám zdvihne pošramotené sebavedomie, nový a vzrušujúci sex pomôže zabudnúť na bolesť, možno budete cítiť aj satisfakciu. Lenže všetko je to iba krátkodobá pomoc. Ako keď vás bolí zub a miesto k zubárovi si zájdete do lekárne na prášok proti bolesti. Je len otázka času, kedy sa trápenie ozve znova.

Až toto „milostné analgetikum“ prestane účinkovať, veľmi ľahko sa môžete ocitnúť v ešte väčšom probléme ako predtým. Rýchly výber nového partnera totiž nebýva veľmi dobrý. Beriete skôr, čo je, než čo naozaj potrebujete. A rozčarovanie z ďalšieho vzťahu, ktorý nevyšiel, vaše súženie len prehĺbi.

4. Uzavrite sa pred svetom

Je jasné, že sa trápite a na nič nemáte náladu, ale zavrieť sa doma, večer plakať do vankúša, byť stále len samé – to je cesta do psychiatrickej liečebne, nie k spokojnému životu. Neodmietajte pozvanie na večierky či stretnutia, naopak vyrážajte do spoločnosti, ako to len ide. Skúste si nájsť nové koníčky, pustite sa do vecí, ktoré ste vždy chceli robiť, ale nedošlo na ne.

Po prvé vás to zabaví a nebude čas na chmúrne myšlienky. Za druhé stretnete nových ľudí a ktovie, možno medzi nimi bude ten pravý. Zatvorené doma na lásku narazíte len ťažko.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom