Čo jesť a piť počas leta? Na toto zabudnite!

Čo jesť a piť počas leta? Na toto zabudnite!
Čo jesť a piť počas leta? Na toto zabudnite! Thinkstock

Dodržiavanie pitného režimu by malo byť pre každého samozrejmosťou. A počas leta to platí dvojnásobne. Mnohí si myslia, že dôležité je hlavne to, že pijeme a je jedno, čo pijeme. To je veľký omyl! Čomu sa pri pití či jedení v letnom období vyhnúť?

Nápoje s ľadom či bez?

Poznáte to. Je horúci letný deň a vy myslíte iba na ľadový džús, sódu alebo aj obyčajnú vodu, ktorou môžete zahnať smäd. Najlepšie je, ak ju vytiahnete priamo z chladničky a vhodíte do pohára ešte pár kociek ľadu. Je to ale naozaj dobrý spôsob doplnenia tekutín? Dobrá rada znie, nepite príliš vychladené nápoje. Môže sa zdať, že len také dokážu príjemne ochladiť organizmus počas horúcich dní, ale ide o klamlivú predstavu. Navonok  sa vám zdá, že ste konečne zahnali smäd a ochránili svoje telo pred dehydratáciou. Pravdou je, že takmer ľadové tekutiny sa z tela vyparia oveľa skôr a dostatočne vás nehydratujú. Okrem toho riskujete nachladnutie, aj keď je vonku horúce počasie. Stavte radšej na vlažný alebo jemne vychladený nápoj, ktorý vášmu telu padne vhod.

Sladené nápoje nie sú správnou voľbou

Všetky sýtené limonády či ovocné džúsy neuhasia smäd nadlho. Ide iba o krátkodobú úľavu od smädu, no o chvíľu si vaše telo opäť bude pýtať niečo piť. Okrem toho množstvo cukru obsiahnutého v podobných tekutinách nie je pre telo veľmi zdravé. Oveľa lepšiu službu svojmu telu urobíte, ak vypijete pohár čistej vody či minerálky. Ak je pre vás voda príliš obyčajná, vytlačte do nej citrón, alebo pridajte nakrájanú jahodu. Džúsy z obchodu nahraďte ovocnými šťavami, ktoré si pripravíte doma. Zabránite tak tomu, aby ste mali v nápoji navyše pridaný cukor.

Kávu skúste obmedziť, pri alkohole si dajte pozor

Ak si bez kávy neviete predstaviť deň, pokojne si jednu alebo dve šálky doprajte aj počas teplých dní. Nerátajte však šálku kávy za šálku tekutín, ktoré musíte počas dňa do tela dopraviť. Káva robí v tele presný opak ako voda, čiže telo dehydratuje. Nezabudnite preto po káve vypiť pohár čistej vody. Čo sa týka letného pitia alkoholu, tu sa majte naozaj na pozore. V horúcich dňoch vám môže alkohol udrieť do hlavy oveľa rýchlejšie. Je vhodnejšie piť nápoje s nižším obsahom alkoholu ako pivo a víno. S počtom pohárov by ste sa mali držať pri zemi. Tvrdý alkohol či miešané drinky nie sú veľmi vítané. Nakoniec platí ešte to isté čo pri káve, teda pri pití alkoholu nezabúdajte telu dopriať aj pohár nealkoholického nápoja.

Ako je to so stravovaním?

Vyvarujte sa ťažkým a mastným jedlám, z ktorých môže mať telo počas horúčav problém s trávením. Keďže leto otvára grilovaciu sezónu, je niekedy naozaj ťažké nedopriať si chutnú špecialitu z grilu. Ak budete striedmejší a dáte si len malú porciu, nemusí nastať žiadny problém. Veľký pozor si dajte najmä pri potravinách, ktoré sa rýchlo kazia. Konzumáciu majonézy, šuniek či lahôdkových šalátov cez leto radšej vynechajte. Pokiaľ uprednostníte ľahšie jedlá ako cestoviny, zeleninové šaláty a polievky, budete sa cítiť oveľa sviežejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom