Odvtedy, čo sa koronavírus začal šíriť, sa na internete o ňom objavilo viacero zavádzajúcich tvrdení a falošných správ. Čo je skutočná pravda?
Spoločnosť Facebook zakročí proti dezinformačnému a potenciálne škodlivému obsahu o novom koronavíruse na svojej sociálnej sieti. Šéf odboru Facebooku pre zdravie Kang-Xing Jin oznámil, že z platformy začnú odstraňovať príspevky, ktoré obsahujú falošné tvrdenia alebo konšpiračné teórie o víruse, na ktoré upozornili zdravotnícke orgány. Spoločnosť sa sústredí ma príspevky, ktoré odrádzajú ľudí od lekárskeho ošetrenia alebo obsahujú potenciálne nebezpečné tvrdenia o liečbe.
Zlozvyky ako fajčenie, či konzumácia alkoholu spôsobujú starnutie mozgu, tvrdia vedci
Konšpiračné teórie o koronavíruse
Facebook okrem toho obmedzí šírenie príspevkov, ktorých pochybnosť odhalili overovatelia faktov tretích strán, a osoby, ktoré takéto príspevky zverejnili, upozorní. Používateľom, ktorí budú hľadať informácie o koronavíruse na Facebooku alebo kliknú na spriaznené hashtagy na Instagrame, sa ukáže upozornenie s spoľahlivými informáciami o ňom. Informácie o epidémii sa tiež budú používateľom ukazovať na popredných miestach v sekcii Novinky, a to na základe pokynov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). „Tiež budeme blokovať alebo zakazovať hashtagy použité na šírenie dezinformácií na Instagrame a podnikáme proaktívne prieskumy, aby sme našli a odstránili čo najviac takéhoto obsahu,“ napísal Jin s tým, že nie všetky nové opatrenia zatiaľ úplne platia a bude ešte istý čas trvať, než ich zavedú na všetkých platformách.
Ak budete jesť toľkoto hodín denne, môžete sa vyhnúť zdravotným problémom
Odvtedy, čo sa koronavírus začal šíriť, sa na internete o ňom objavilo viacero zavádzajúcich tvrdení a falošných správ. Sú to napríklad konšpiračné teórie o tom, že ho vytvorili v laboratóriu a už naň vyrobili vakcíny. Taktiež sú to správy obsahujúce prehnané počty chorých a mŕtvych alebo tvrdenia o falošných spôsoboch liečby.
K Facebooku sa pridá aj Twitter
Proti šíreniu dezinformácií o koronavíruse zakročia aj ďalšie spoločnosti. Twitter napríklad v Spojených štátoch bude odkazovať používateľov hľadajúcich informácie na webstránku Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). YouTube a Google budú zase propagovať spoľahlivé informácie o víruse na prvých miestach pri vyhľadávaní.
Nákazu novým koronavírusom potvrdili už viac ako 9 800 ľudí po celom svete, pričom naň v Číne, odkiaľ sa šíri, zomrelo 213 osôb. Prípady hlásia zo zhruba 20 krajín, okrem Číny napríklad aj z Japonska, Thajska, Singapuru, Nemecka, Ruska, Spojených štátov, Talianska či Veľkej Británie.