Čo by mali obsahovať "gumové" vitamíny pre deti?

Vitamíny pre deti

Sirupy nie sú chuťovo až tak dobré a preto rodičia často siahajú po „gumových“ vitamínov.

Vitamíny pre deti
https://www.gettyimages.com

Hoci mnoho detí v skutočnosti nepotrebuje denne prijímať umelé vitamíny, pretože veľa vitamínov získajú z ovocia a zeleniny.

Ak je to nutné, väčšina detí môže denne užívať detský multi-vitamín, ktorý by mal mať odporúčanú dennú dávku všetkých potrebných vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov A, C, D, K, skupinu vitamínov B, železo a vápnik.

Individuálne zloženie potom ponúka napríklad aj omega-3 mastné kyseliny v podobe rybieho oleja, extra vitamínu C navyše, vlákniny a antioxidantov.

Vitamín D a vápnik

Vitamín D je veľmi dôležitý vitamín, ktorý pomáha deťom rozvíjať silné kosti a chráni pred rozvojom osteoporózy v dospelosti (slabé kosti, ktoré sa ľahko lámu).

Vitamín D by sa mal užívať v množstve 400 IU vitamínu D, keď ho nie je dostatok v strave.

Rybí olej

Potravinová pyramída odporúča, aby deti jedli ryby. Sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín – losos, pstruh a sleď. Doplnok stravy s vysokým obsahom omega-3 rybieho oleja s DHA a EPA je ideálne.

Vitamín C

Takmer všetky vitamíny pre deti, či už sú to žuvacie multivitamíny alebo len gumové vitamíny, obsahujú vitamín C. Väčšina detí, dokonca aj tí najnáročnejší jedáci, získavajú dostatok vitamínu C zo svojej stravy.

A čo mega dávky vitamínu C pre deti? Hoci niektorí rodičia zvažujú, že by svojim deťom poskytli vitamín C navyše ako prevenciu nachladnutia, je kontroverzná. Skvelou zásobárňou vitamínu C sú napr. Pomaranče.

Rovnako ako vitamín C sú aj iné vitamíny považované súčasne za antioxidanty

Jedná sa o vitamíny A a E. Deťom sú podávané ako stavitelia imunity, aby sa pokúsili predchádzať infekciám. Majte tiež na pamäti, že veľa potravín je teraz obohatené o vitamíny A, C a E, tak či je to vôbec nutné.

Na druhú stranu veľa detí nemá rado ovocie a zeleninu a môžu mať absenciu týchto vitamínov, ale aj nedostatok vlákniny. Najnovšie odporúčanie znie, že by deti mali zjesť asi 14 g vlákniny na každých 1 000 kalórií.

Viac o gumových vitamínoch

Mali by ste svojim deťom dopriať extra vitamíny a minerály alebo iné doplnky? Ak ich potrebujú, tak určite, napr. Batoľatá sú tak vyberavé, že im niektoré skupiny vitamínov z potravín úplne chýbajú a môžu tak potrebovať multi-vitamín.

A deti, ktoré nepijú mlieko, sú zase ohrozené nízkou hladinou vitamínu D a vápnika. Trpia potom často zápchou …

Rovnako ako ostatné lieky uchovávajte gumové vitamíny mimo dosahu vašich detí, aby ich nekonzumovali ako cukríky. Pozor na predávkovanie!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom