Citrónový olej je úžasný pre zdravie aj pre domácnosť!

Citrónový olej

Citrónový esenciálny olej sa za studena lisuje z citrónových šupiek, aby si uchoval svoju delikátnu povahu a účinné vlastnosti.

Rozptýlenie citróna v miestnosti môže vyčistiť vzduch a dokonca zdvihnúť náladu. Môže sa tiež použiť na povrchy v celom dome ako netoxtický čistič. Je na aromatické, masážne a vnútorné použitie.

Pre istotu sa vyhnite priamemu vystavovaniu sa slnečnému žiareniu počas 12 hodín po aplikácii citróna, pretože niektoré citrusové oleje môžu spôsobiť vyššiu fotosenzitivitu pokožky .

Využitie citrónového oleja pre zdravie

Dezinfikuje

Citrónový esenciálny olej dezinfikujte všetky povrchy. Pridajte pár kvapiek citrónového oleja do fľaše s rozprašovačom spolu s vodou a zaútočte na všetky baktérie, ktoré sú vo vašom okolí. Vyčistite si stoly, kuchynské linky, všetky povrchy nábytku. Na zosilnenie účinku môžete do bez-chemického čistého prípravku pridať pár kvapiek octu.

Očistite si s pomocou citrónového oleja svoju zubnú kefku. Na zubnú kefku dajte kvapku citrónového oleja spolu s mätovým a uvidíte ako sa odstráni ten pocit „ochabnutosti“.

Proti otravným voškám

Majte pod kontrolou inváziu malých vošiek, a to prírodne. Malé vošky Aphid – tich malé dotieravé chrobáčiky, ktoré hodujú na vašich rastlinách. Citrónový olej alebo (mätový) spolu s vodou v sprejovej fľaši sú prírodným pesticídom, ktorý vošky a ich larvy zahubí.

Rýchly prísun energie

Na rýchly a povzbudzujúci prísun energie skombinujte pár kvapiek citrónového oleja a mätového oleja v pohári vody a vypite.

Ochráňte čerstvosť ovocia

Použite citrónový olej v spreji na čerstvo nakrájané ovocie – aby ste ho uchovali čo najdlhšie čerstvé .

Skvelý pre dýchacie cesty

Uvoľnite si dýchacie cesty! Keď pridáte do zvlhčovača pár kvapiek citrónového oleja, je to tá najlepšia cesta proti nádche, chrípke a iným ťažkostiam horných ciest dýchacích.

Keď vás škriabe v krku

Pridaním pár kvapiek citrónového esenciálneho oleja do teplej vody s trochou medu vám pomôže zmeniť ten škriabavý pocit vo vašom hrdle, pomôže spomaliť škaredé prechladnutie a znížiť teplotu. Citrónový olej zabíja baktérie aj vírusy.

Zbavte sa plesne

Citrónový olej je výborný na nechty, a pomôže zbaviť sa nechtovej plesne.

Pre lepšiu náladu aj zníženie nervozity

Zastavte nervozitu. Keď skombinujete citrónový olej spolu s levanduľovým do difuzéra, zistíte, že sa cítite menej napätí, v lepšej nálade, odhodlaní na nové činnosti a … .. hlavne sa cítite fakt dobre .

Na opary

Keď máte opar na perách , ktorý budí nežiadúcu pozornosť, pokvapkajte ho pár kvapkami citrónového oleja.

Na zrohovatenú pokožku

Keď zbadáte tvrdú a zrohovatenú kožu na svojej päte (alebo lakti) pravidelne si na ňu naneste pár kvapiek citrónového oleja a čoskoro bude preč!

Rozjasnenie pokožky

Citrónový olej pomôže odstrániť mŕtvu kožu a osviežiť unavené miesta na pokožke.

Domáca maska:

jednoducho pridajte pár kvapiek citrónového oleja do malého množstva ovsených vločiek a vody.

Citrónový olej je pre vnútorné i vonkajšie použitie

Citrón sa v histórii používal na boj proti malárii a skorbutu. Boľavé hrdlo a kašeľ ľahko vyliečite tak, že natrite trochu citrónového oleja na zátylok, alebo cez pľúca, alebo jednoducho vypijete niekoľko kvapiek citrónového oleja v pohári vody. Tento citrusový olej možno použiť aj na vyhnanie úzkosti a stresu. Môžete ním čistiť pokožku, či už to bude drhnúť špinu alebo sa snažiť odstrániť bradavicu na chodidle (kvapnite pár kvapiek citróna na vatový tampón, zalepte náplasťou a denne obmieňajte kým nezmizne – pravdepodobne 2-4 týždne).

Citrónový esenciálny olej je bezpečný pre vnútorné použitie, aplikáciu na kožu alebo aromatické rozprášenie.

Ako si urobíte tento citrónový olej doma?

Čo budete potrebovať?

  • citróny (ideálne také, ktoré neboli chemicky ošetrené),
  • kvalitný olej lisovaný za studena (môže to byť panenský olivový, ale môžete i iný),
  • strúhadlo
  • malý pohár s viečkom

Príprava:

Citróny umyjeme a starostlivo vysušíme. Z kôry citrónov opatrne ostrúhame žltú vrstvu, ktorú preložíme do vyvareného pohára. Všetko potom zalejeme vybraným olejom tak, aby zakryl kôru, zaviečkujeme a na tri až štyri týždne odložíme na slnečnejšie miesto . Každý deň nádobu dvakrát mierne pretrepeme a nakoniec už len hotový citrónový olej prelejeme do vyvarenej fľaštičky a uskladníme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom