Chýbajúci sex v manželstve: Dá sa tak fungovať?

Chýbajúci sex v manželstve: Dá sa tak fungovať?
Chýbajúci sex v manželstve: Dá sa tak fungovať? cbc.ca

Oddelené spálne. Vyhasnutá vášeň. Spolužitie muža a ženy skôr pripomína spolužitie súrodencov. Zdá sa vám to povedomé? Vedeli by ste fungovať s vašim partnerom bez sexu? Možno niektoré z vás si to nedokážu ani len predstaviť, a možno ste vo vzťahu, kde to tak je. Existujú totiž i manželstvá, kde vášnivá stránka vzťahu absentuje. Intímne chvíle, ktoré by mali tvoriť dôležitú súčasť partnerského spolužitia, sa buď po čase vytratili alebo chýbali od začiatku. Dá sa teda šťastne fungovať i bez sexu?

Slová nahrádzajú túžbu

V takýchto manželstvách vášeň býva nahradená komunikáciou. Je to ako spolužitie s priateľom alebo nepriateľom? Každý vzťah býva jedinečný, tak ako každý z nás. Takisto tiež dôvodov, prečo chýba sex, existuje veľmi veľa. Namiesto partnerského milovania rozhovor, spoločné hobby, starostlivosť o deti. Nevedeli by ste takto fungovať? No niekto áno. Sú ľudia, ktorí nemajú vášnivú povahu a ich libido je nízke. Nakoniec v pokročilom veku to bude bežné u väčšiny z nás. Prečo tomu tak je?

Vekom klesajú hormóny

Naše telo sa časom opotrebováva. Zdravie sa zhoršuje a hladina hormónov klesá. Príroda to tak zariadila, keďže je predpoklad, že svoju funkciu reprodukcie sme už naplnili. Takže ten povestný tiger v posteli sa bohužiaľ už z nej vytratil.

Vyhasnutá vášeň

Manželská rutina, hromada starostí, každodenný boj o prežitie, kde sa snažíme zarobiť si na chlieb. Láska, ktorá časom vyprchala z každodenného života. Zostávame len, aby sme plnili svoju rolu rodičov zodpovedne, ale je to pre nás šťastným riešením? Aj to môže byť dôvodom manželského spolužitia bez sexu.

Manželstvá z rozumu

Nie každý z nás vstupuje do chomúta z lásky. Niekedy vyberá rozum. Či už sú to finančné dôvody. Isté zázemie, ktoré nám ten druhý môže poskytnúť alebo intelektuálny zväzok, kde si spolu rozumieme na intelektuálnej úrovni. A to nám stačí.

Zlatá klietka

Hovorí sa, že za každým úspešným mužom hľadaj nešťastnú ženu. Väčšina manželiek bohatých podnikateľov totiž majú síce dostatok financií, ale chýba im manžel. Budovanie kariéry totiž vyžaduje duševnú záťaž, ktorá so sebou prináša stres, únavu, nedostatok spánku, pokles kondície a oslabenie zdravia. A nakoniec táto honba za kariérou poskytuje niekedy väčšie vzrušenie, ako stereotyp v manželskej posteli. No to nemusí platiť iba na úspešných mužov, ale i na nás ženy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom