Chcete schudnúť? Vstávajte skôr, radia výskumníci

Nádej, slnko, energia, radosť, elán, žena
shutterstock.com

Ukladanie či zbavovanie sa kilogramov je podľa najnovšej štúdie ovplyvnené nielen tým, ako dlho spíme, ale aj tým, kedy vstávame a akému dennému svetlu sa vystavujeme.

Kto túži naplno využiť všetky šance na zbavenie sa zbytočných vankúšikov, mal by si nastaviť budík na skoré ranné hodiny. Vedci s Northwestern University v Chicagu zistili, že na váhu výrazne vplýva nielen počet hodín, ktoré si ľudia vyhradia na spánok, ale aj čas, kedy ráno vstanú.

spánok, vstávanie

Ráno však nestačí len vyliezť z postele, treba sa vystaviť priamemu prirodzenému svetlu vo vonkajšom prostredí. Práve ranné svetlo údajne zohráva dôležitú úlohu pri riadení metabolizmu a výrazne ovplyvňuje telesný tuk a hormóny regulujúce apetít. Klinická štúdia uskutočnená Inštitútom internej medicíny v Novosibirsku uplynulý rok dokázala, že obézne ženy, ktoré boli medzi 6. a 9. hodinou ráno aspoň na 45 minút vystavené rannému svetlu, po troch týždňoch zaznamenali výrazný úbytok telesného tuku.

Výskumníci z Chicaga vzťah medzi skorým ranným svetlom a nižším BMI nedávno zverejnenou štúdiou potvrdili. Do výskumu zaradili dobrovoľníkov okolo tridsiatky, z ktorých sa väčšina radila medzi „nočné sovy“. Priemerne si do postele líhali až okolo jednej ráno a následne vstávali okolo deviatej. Všetkým dali na zápästia zariadenia, ktoré monitorovali ich spánkový rytmus a zároveň množstvo denného svetla, ktorému boli vystavení. Prístroje počas jedného týždňa merali nielen intenzitu svetla, ale aj konkrétny časový údaj, kedy mu boli dobrovoľníci vystavení. Dobrovoľníci si zároveň zaznamenávali, čo každý deň zjedli.

Po analýze dát výskumníci zistili, že vystavenie sa svetlu, ktoré dosahuje hodnotu aspoň 500 luxov, ovplyvňuje hmotnosť ľudí. Za každú hodinu, o ktorú bolo vystavenie sa svetlu posunuté, narástla hodnota BMI o 1,28 bodu. Výskum bral do úvahy aj ďalšie faktory ako vek, pohlavie, počet hodín spánku, cvičenie a ročné obdobie, vystavenie sa svetlu určitej intenzity však dokázalo BMI osoby odhadnúť najpresnejšie. Vystavenie sa dennému svetlu preto podľa vedcov pomáha regulovať telesnú váhu.

brucho, chudnutie, diéta

Dávku svetla je podľa výskumníkov potrebné dodať telu do 12. hodiny, podľa doktora Phyllisa C. Zee má efekt už aj 20 až 30 minút. Kým svetlo vnútri väčšinou dosahuje hodnoty 200-500 luxov, slnečné ráno má intenzitu až 10-tisíc luxov, v prípade, že je zamračené, je to asi 1000 luxov. Je preto potrebné vystaviť sa priamemu prirodzenému svetlu vonku. Prieskum dokázal, že skoré ranné svetlo obsahuje viac modrého svetla, ktoré má najsilnejší efekt na cirkadiánny rytmus (biorytmus).

Hoci štúdiu je potrebné rozšíriť, americkí výskumníci o význame denného svetla v redukcii hmotnosti nepochybujú: „Svetlo je silný biologický signál a dobré načasovanie, trvanie a intenzita svetla, ktorému sa vystavíme, môže byť potenciálne modifikovateľným faktorom v prevencii obezity v modernej spoločnosti.“

www.latimes.com, www.guardian.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom