Chcete schudnúť? Pijete dosť? Koľko vody je vlastne správne a aké nápoje sú vhodné?

Chcete schudnúť?
Chcete schudnúť? Pijete dosť? Koľko vody je vlastne správne a aké nápoje sú vhodné? Foto: ilustračné, GettyImages

Správny pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a rovnako aj snahy o chudnutie. Koľko tekutín je tak akurát a aký nápoj môže vašu snahu o zhadzovanie prebytočných kilogramov podporiť? Na všetky otázky máme odpoveď.

Pitný režim je pre niekoho ľahké dodržiavať, pretože cíti prirodzene smäd a nerobí mu problém vypiť tri litre čistej vody za deň. Niektorí ale vypijú len pol litra, a ešte s prehováraním. Kde je teda tá správna miera?

Koľko vody za deň je tak akurát

Priama odpoveď neexistuje, všeobecné odporúčanie znie prijať denne 35 ml tekutín na kilogram telesnej hmotnosti, pre 70kg jedinca je to teda asi 2 a pol litra.

„Za deň človek vylúči priemerne 2,5 litra tekutín v moči, pote, stolici a dýchaním,“ opisuje Hanka Málková zo spoločnosti STOB (Stop obezite). A toto množstvo je potrebné do organizmu dodať späť. „Za bežných okolností by mal zdravý dospelý človek prijať dva až tri litre vody. Z toho asi liter prijmete jedlom a zvyšok, teda liter alebo dva, pripadajú na nápoje.“

Časté odporúčanie vypiť minimálne tri litre za deň teda môže byť pre niekoho prehnané. Pri pitnom režime totiž rozhodne neplatí, že čím viac, tým lepšie. „Prelievať sa napríklad po športovom výkone čistou vodou po litroch môže byť až nebezpečné,“ upozorňuje Hanka Málková.

Čo sa počíta do pitného režimu

Pri posudzovaní pitného režimu veľmi záleží na jedálničku: koľko obsahuje zeleniny, ovocia, polievok, mliečnych výrobkov a ďalších potravín bohatých na vodu. Je tiež nutné zohľadniť okolnosti, ktoré zväčšujú výdaj tekutín, ako je napríklad sparné počasie, návšteva sauny alebo veľká fyzická záťaž. V týchto prípadoch je vhodné príjem vody navýšiť.

Ako spoznáte, že váš príjem tekutín je dostatočný? „Dobrým ukazovateľom je farba moču. Keď má tmavú farbu, je príliš koncentrovaná a pravdepodobne pijete málo,“ vysvetľuje Hanka Málková.
Máte problém s dopĺňaním tekutín? Zaraďte do stravy potraviny s vysokým podielom vody, ako je šalátová uhorka, jablko, paradajky, paprika alebo melón.

Ako súvisí pitný režim a chudnutie

Voda je nesmierne dôležitá pre nespočet telesných procesov, medzi ktoré patrí aj trávenie, vstrebávanie živín i vyplavovanie odpadových látok. „Počas chudnutia sa telo nezbavuje len tuku, ale aj nahromadených toxínov ak tomu treba dostatok vody,“ hovorí Hanka Málková. Keď budete pitný režim zanedbávať, môže sa nedostatok tekutín ohlásiť ako bolesť hlavy, únava alebo aj zápcha. Telo navyše vodu zadržiava, takže sa môže zhoršovať celulitída a opuchy.

Najvhodnejšie nápoje (nielen pre chudnutie)

Tu správnu odpoveď asi tušíte: na bežné pitie je najlepšia čistá voda, naopak sladené malinovky sú to najhoršie – a v rámci chudnutia to platí dvojnásobne. „Na každodenné doplňovanie tekutín odporúčam slabo a stredne mineralizované vody, pri silnejšie mineralizovaných je potrebné strážiť najmä obsah sodíka. A vodu je možné doplniť aj nesladenými čajmi. Ak chcete nejaké to kilo zhodiť, nepreháňajte to s ovocnými džúsmi. Síce obsahujú vitamíny, ale zároveň aj cukry,“ varuje odborníčka, ktorá sa dlhodobo zameriava na skupinové kurzy zdravého chudnutia.

Chudnutie môže podporiť napríklad zelený čaj, ale od neho nečakajte zázraky a v neskorších hodinách sa mu vyhýbajte kvôli obsahu kofeínu. Pred spaním ho možno vymeniť za mätový čaj: upokojuje, pomáha porovnať trávenie a uľaviť od nadúvania.

Kedy je najlepšie piť?

Platí, že pitný režim by mal pokryť rovnomerne celý deň. Každé ráno začnite pohárom čistej vody alebo hrnčekom čaju, pretože je potrebné po noci doplniť tekutiny. Pokiaľ si ráno dávate kávu, nezabudnite si k nej pridať pohár vody. A pochopiteľne aj vyvážené raňajky.

Snažíte sa chudnúť? Potom dávajte pozor na sladké cappuccina a caffè latte, ktoré obsahujú množstvo cukru a kalórií. Ideálne voľte espresso alebo malé nesladené cappuccino.

Ako už bolo povedané, univerzálne množstvo tekutín, ktoré by vyhovovalo každému, neexistuje. Záleží, čo cez deň robíte, čo jete a kde sa pohybujete. Čo ale možno povedať s istotou? Vaším nápojom číslo jedna by mala byť čistá voda, a nielen keď sa snažíte získať štíhlejšiu figúru.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom