Chcete sa dožiť 90 tky? Veda tvrdí, že vám pomôže káva a víno

Chcete sa dožiť 90 tky? Veda tvrdí, že vám pomôže káva a víno
Chcete sa dožiť 90 tky? Veda tvrdí, že vám pomôže káva a víno Foto: ilustračné, GettyImages

16 rokov trval výskum a informácie o prospešnosti vína a kávy nie sú ešte všetky dobré správy!

Aby bolo jasno – rovnako ako najskôr aj vy mám do značnej miery skeptický vzťah k vedeckým objavom oznamujúcim nám presne to, čo chceme počuť. Tak to predsa nemá byť, vajíčka nás majú pomaly zabíjať cholesterolom, vyprážané cibule a hranolky sú najstrašnejšie jedlo na celej Zemeguli a grilovaná krkovica okrem všetkého iného ešte zvyšuje tlak! Na to som si už dávno zvykol.

Takže som si s radostným vzrušením prečítal správu o výskumoch zasvätených tomu, čo nám môže pomôcť dožiť sa deväťdesiatky. Výsledky výskumu prezentovali v roku 2018 na každoročnej konferencii Americkej asociácie pre podporu vedy vedkyne Claudia Cawas a Maria Corrada z Ústavu pre poruchy pamäti a neurologické poruchy pri Kalifornskej univerzite Irvine.

Cieľom ich práce, ktorá začala pred šestnástimi rokmi, bolo určenie faktorov, ktoré ľuďom umožňujú dožiť sa najmenej deväťdesiatich rokov. Výskumníčka zaujímala otázka aká strava, činnosť a životný spôsob podporujú natoľko výrazné predĺženie života.

Skúmané osoby sa každých šesť mesiacov stretávali s vedkyňami, ktoré im zadávali kognitívne testy, podrobovali ich fyzickým cvičeniam, zisťovali od nich podrobné informácie o spôsobe a zložení ich výživy a životnom štýle.

Výskum ukázal, že pitie vína, ale aj iných alkoholických nápojov, rovnako ako kávy v umiernených dávkach predlžuje trvanie života. Ako pri mnohých životne dôležitých veciach aj tu je to hlavná práve tá umiernenosť.

Po pravde povedané je mi úplne ľahostajné na základe čoho tie vedecké pracovníčky k takýmto záverom dospeli. Celkom obyčajne si tie fakty užívam.

Každý človek, ktorý má rád víno a/alebo kávu, vám povie, že pitie týchto nápojov ho robí šťastnejším. A výskumy stále častejšie potvrdzujú skutočnosť, že k úspechu človeku napomáha šťastie, nie naopak. Na základe výsledkov tohto konkrétneho výskumu tak môžeme dospieť k záveru, že káva a víno nielen predlžujú život, ale robia ho aj šťastnejším a úspešnejším.

Víno a káva…. to je samozrejme prekvapivé a krásne. Avšak ony vedkyne zistili ešte ďaleko očividnejšie faktory dlhého života, aj keď ani tie neboli bez istého podielu príjemných prekvapení.

Začnime tým, čo je viac evidentné – sem patria každodenné pätnásť až štyridsaťpäťminútové fyzické cvičenia, ktoré znižujú riziko predčasného úmrtia o 11 percent.

Avšak nasledujúci faktor môžeme označiť za nečakaný. Výskumom bolo tiež zistené, že človek, ktorý si praje zachovať jasnú myseľ aj v starobe, musí určite mať nejakého koníčka. A nielen to, ľudia, ktorí nejaké hobby majú a venujú sa mu aspoň dve hodiny denne, sa deväťdesiatky dožívajú v dvadsaťjeden percentách prípadov častejšie ako ostatní. Takže z hľadiska dosiahnutia vysokého veku venovať sa nejakému hobby je fakticky dvakrát prospešnejšie ako venovať sa športu.

Tak si krátko zhrňme tie najdôležitejšie závery: piť víno a kávu a venovať viac času svojmu koníčku. Napokon som našiel recept, ktorého sa môžem držať!

Zdroj: www.prokondici.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom