Udržiavať si zdravý životný štýl a všeobecne robiť pokiaľ možno to najlepšie, aby bol váš život naplnený a plnohodnotný, nie je nijako náročné, ale často ani jednoduché. Sociálne siete sú plné rád odborníkov, ktoré sa nie málokedy líšia, ak nie priamo odporujú jedna druhej. Už to môže od zdravého životného štýlu odradiť. Najväčším protivníkom svojej osobe ale môžete byť paradoxne vy sami.
Odborník na výživu a silový tréning Jordan Syatt dostáva nielen na svojom instagramovom profile opakovane mnoho otázok o tom, ako začať dodržiavať zdravý životný štýl a ako si ho udržať.
Byť zdravý pritom podľa neho nie je nijako náročné či zdrvujúce. Ako teda odpovedá na otázku, čo je dôležité mať na pamäti, ak sa práve „začínam venovať zdravému životnému štýlu“?
Na to má Syatt jednoduchú odpoveď. „Uvedomte si, že neexistuje žiadna cieľová čiara, žiadny konečný dátum. Zdravý životný štýl je nekonečná hra,“ radí všetkým. A rovno dodáva, že je nutné sa čo najskôr prestať snažiť dosiahnuť rôzne ciele najrýchlejším a najľahším možným spôsobom.
Priznajme si to otvorene – dosiahnuť nerealistické očakávania v abnormálne rýchlom čase je možné iba tak, že budete robiť neuveriteľne hlúpe veci,“ uvádza.
Áno, mnohé diétne programy a štýly stravovania môžu mať krátkodobo pozitívny efekt – na chvíľu vám budú treba sedieť obľúbené džínsy a možno aj nejaké to kilo bude dole.
Akonáhle sa ale vrátite do svojho bežného režimu, váha sa začne rýchlo vracať späť a vy budete o to viac skľúčení, že vám úspech nevydržal dlho, opisujú odborníci pre Better Health Channel.
To ale nie je jediná vec, na ktorú si treba dávať pozor. Nárazové diéty môžu byť pre telo veľmi škodlivé.
Keď navyše telo hladuje, zníži rýchlosť metabolizmu. To znamená, že bude ťažšie schudnúť. Preto je lepšie sa zamerať na malé krôčiky – jeden za druhým. Začnite napríklad tým, že prestanete jesť neskoro večer. Zrejme potrvá dlhšiu dobu, než uvidíte nejaký úbytok hmotnosti, ale pamätajte, že krátkodobé riešenia majú krátke účinky.
„Stále si dookola opakujte, že neexistuje žiadna cieľová rovinka, ide o celoživotný boj a zmenu. Akonáhle si to uvedomíte, až vtedy začnete robiť skutočné pokroky,“ tvrdí Syatt.
Robte malé kroky, buďte trpezliví a chápaví voči svojej osobe. Neponáhľajte sa a hlavne zamerajte sa aj na svoje duševné zdravie. Aj to totiž má zásadný vplyv na zdravie fyzické. „Pokrok sa nemeria len podľa straty tuku. Dôležitý je aj pokrok duševný,“ uzatvára Syatt.
Zdroj: www.novinky.cz