Chcela som schudnúť bez drastickej diéty, ale vôbec sa mi to nedarilo. Potom som však objavila niečo, čo naozaj fungovalo

chudnutie

Schudnúť pár kíl je pre každého z nás občas veľká výzva. Ak cvičíte, držíte diétu, máte kvalitný spánok, dni bez stresu a stále nemôžete schudnúť, zrejme robíte niečo zle. Málokto vie, že na účinné chudnutie je dôležité najmä jedlo, ktoré denne jeme. Možno sa vám to bude zdať veľmi jednoduché, pravdou však je, že pri chudnutí sú najdôležitejšie najmä maličkosti, ktoré robíme takmer denne a neuvedomuje si ich. Stačí len pár malých zmien v jedálničku, životospráve a dostanete sa opäť do formy už po pár týždňoch, bez drastické diéty.

S týmito typmi vás už kilá navyše trápiť nebudú

 1. Jedzte zeleninu, ktorá obsahuje veľké množstvo vlákniny. Napríklad strukoviny sú skvelou alternatívou najmä preto, že sa tepelnou úpravou vláknina nevytráca.
 2. Ak máte radi ovocné šťavy, dbajte na obsah cukru, ktorý sa v šťave nachádza. Skúste si ovocné šťavy riediť vodou (polovicu pohára šťavy a polovicu pohára vody), je to skvelý trik na odbúranie až 85 kalórií.
 3. Pokušenie sladkých dezertov sa nám naskytne takmer vždy, keď ideme na návštevu k babičke, na oslavu alebo do kaviarne. Sladkosti si nemusíte z jedálnička úplne vymazať. Môžete však urobiť jednu veľmi užitočnú vec. Namiesto celej porcie si dajte len kúsok z dezertu. Ak sa budete riadiť týmto trikom, nemusíte sa báť nárastu hmotnosti.
 4. Všetci máme radi dobré a kvalitné jedlo. Ak chcete schudnúť, ale zároveň nechcete prísť o fantastické pokrmy, vykonajte toto. Vymeňte niektoré suroviny, ktoré sú uvedené v recepte, za zdravšiu alternatívu. Napríklad klasický slnečnicový olej vymeňte za kokosový.
 5. Nevynechávajte pravidelné stravovanie. Ak ste bez jedla niekoľko hodín a potom sa doslova prejete, maximálne tým ničíte metabolizmus. Zbytočne ho spomaľujete, čo má za následok dlhšie trávenie potravín spojené s ukladaním väčšieho množstva tuku.
 6. Aj keď sú domáce práce občas nudné a stávajú sa pre nás už len povinnosťou, myslite na to, že aj pri týchto bežných veciach spaľujete kalórie. Napríklad pri obyčajnom zalievaní rastlín môžete spáliť až 102 kalórií.
 7. Nedávno vyšlo na svetlo sveta zistenie, že žuvanie žuvačky (najmenej jednej denne), ktorá neobsahuje cukor, dokáže zlepšiť fungovanie metabolizmu až o 20%.
 8. Pred tým, než pôjdete cvičiť alebo sa prejsť, vypite šálku zeleného čaju. Zelený čaj podporuje uvoľňovanie mastných kyselín, absorbuje antioxidanty a navyše pomáha účinne spaľovať tuky, ktoré sa v našom tele nachádzajú.
 9. Vyhnite sa sladkým mliečnym koktailom. Či už ste si toho vedomí alebo nie, po vypití tohto nápoja sa vám zväčší chuť na jedlo.
 10. Ak je to možné, jedlám v reštaurácii a fast foodom sa vyhnite. Ak sa snažíte schudnúť, najlepšie jedlo je pre vás práve to, ktoré si pripravíte doma. V reštauráciách presne neviete, na akom oleji sa jedlo smažilo, aká múka bola použitá a mnohokrát neviete ani to, či sa nejedná o polotovar.
 11. Vyskúšajte ľanové semienka. Sú vynikajúcou alternatívou pre rýchle zahnanie hladu. Navyše obsahujú veľa kvalitných živín a pomáhajú eliminovať zbytočné kalórie.
 12. Nepoužívajte margarín. Vymeňte ho za olivový alebo kokosový olej. Margarín totiž obsahuje veľa tukov, ktoré sa v našom tele ťažko rozkladajú.
 13. Pite veľa vody. Váš metabolizmus bude fungovať lepšie a energia sa z vášho tela bude uvoľňovať rýchlejšie. Okrem toho voda pomáha telu rýchlejšie spaľovať kalórie a pomáha pri lepšom fungovaní tráviaceho systému.
 14. Silnú chuť na jedlo môžete zahnať mentolovými cukríkmi, ktoré neobsahujú cukor.
 15. Keď jete v rýchlosti, nedokážete jedlo poriadne prežuť. Pri dôkladnom žuvaní potravy vaše telo lepšie strávi všetky živiny a navyše tak napomôžete tráviacemu systému.
 16.  Aspoň raz za rok si dajte urobiť kompletné krvné testy. Mnoho ľudí totiž trpí zvýšeným cholesterolom či zvýšenou hladinou cukru v krvi a ani o tom nevedia. Zdravie je aj pri chudnutí prvoradé, na to by ste určite nemali zabúdať.
 17. Ak si pred hlavným jedlom dáte kúsok ovocia alebo pohár mlieka, zjete menšiu porciu. Mozog totiž dostane informáciu, že sa už kúsok nejakého jedla do žalúdka dostal. Pocit chuti do jedla trvá v priemere asi 20 minút. Než teda vypijete pohár mlieka, veľká časť chuti do jedla sa vytratí.
 18. Dobrý šalát môže byť skvelou alternatívou predkrmu. Ak pred hlavným jedlom zjete šalát, platí pravidlo uvedené vyššie. Navyše telu poskytnete dvojitú dávku živín.
 19. Keď môžete, používajte pikantné korenie. Pálivé pokrmy nielenže pomáhajú dobrému fungovaniu metabolizmu, zabráni vám aj v tom, aby ste zjedli nad rámec klasickej porcie.
 20. Po tom, ako prídete domov z práce alebo zo školy, berte na vedomie, čo všetko ste za celý deň zjedli. Podľa toho si potom vyberte adekvátne jedlo na večeru.
 21. Snažte sa byť stále v pohybe. Ak nepracujete v inom meste, skúste ísť do práce pešo, namiesto výťahu použite schody a do obchodu choďte pešo. Také malé zmeny dokážu skvele pomôcť nielen pri chudnutí, ale sú skvelou alternatívou pre celkové zdravie.
 22. Ak pociťujete hlad, nedajte si hneď veľkú porciu hlavného jedla, vymeňte túto chuť za šalát. Vyberajte si najmä taký šalát, kde sa nachádza zelenina s veľkým obsahom vlákniny, ktorá vás zasýti a zároveň dodá vášmu telu potrebné živiny.
 23. Keď beháte, nemusíte podávať maximálny výkon po celú dobu. Úplne postačí, keď zvýšite rýchlosť pri posledných pár bicykloch či minútach. Tento skvelý trik napomáha posilniť svalstvo, zároveň tak spaľujete veľké množstvo kalórií.
 24. Chudnutie nemusí byť vždy iba prísna diéta a zdĺhavé cvičenie. Občas úplne postačí vynechať pár vecí, ktoré inak denne robíte.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom