Charizmatický Karel Roden sa predstaví ako tajomný cudzinec, pátrajúci po mladej žene, v kinonovinke Premlčané

Premlcane_karel roden2.jpg
Foto: Bontonfilm

Talentovaný herec nedávno oslávil šesťdesiatku a za svoju ani nie 40-ročnú hereckú kariéru má na konte úctyhodné množstvo filmov. (Natočil ich viac ako 100.) Karel Roden pritom patrí k neveľkej skupine českých a slovenských umelcov, ktorým sa podarilo preraziť v zahraničí. Roden, označovaný aj ako český Clint Eastwood, si zahral po boku takých hviezd, ako Robert De Niro, Matt Damon, Wesley Snipes a ďalší. Objavil sa napríklad v snímkach Bournov mýtus, Blade 2, Hellboy či Sirota (Orphan), pričom nie je tajomstvom, že hollywoodski režiséri ho najčastejšie obsadzujú do záporných úloh.

Kým v amerických filmoch hráva Karel Roden najčastejšie ruských mafiánov či zločincov z východnej Európy, v českých a slovenských snímkach je jeho herecký repertoár pestrejší. Aj v najnovšom krimitrileri Premlčané stvárnil nejednoznačného hlavného hrdinu, ktorý sa po dlhých rokoch vracia z Kalifornie na jeden deň do Prahy, aby tu svojím šokujúcim odhalením v priamom prenose rozhlasového vysielania ovplyvnil životy hneď niekoľkých ľudí. Ústrednou témou filmu je vražda z minulosti, ktorej sa blíži koniec premlčacej lehoty.

Na Slovensku je možné vraždu premlčať po 20 rokoch, v Českej republike už po 15. Inštitút premlčania by mal podľa právnikov slúžiť najmä na urýchlenie procesu vymáhania práva a na ochranu potenciálne obvinených, aby nemuseli niesť celý život trestnú zodpovednosť za niekedy aj triviálne delikty. Čo však v prípade vraždy? Dokážu sa pozostalí vyrovnať s tým, že vrah ich blízkeho si za svoj zločin nikdy neodpyká spravodlivý trest?

Nie je zločin ako zločin. Sú veci, ktoré nepremlčíš sám pred sebou a to je ten najvyšší trest. Ale asi by bolo dobré ten zákon prehodnotiť,“ vyjadrila sa k téme premlčaných trestných činov herečka Vilma Cibulková, ktorá si v snímke Premlčané zahrala jednu z vedľajších postáv. „Je strašné, že hoci sa páchateľ neskôr nájde, napríklad keď sa sám prizná, už nemôže byť potrestaný. Ani si nechcem predstaviť, že by sa to týkalo mňa osobne,“ uviedol Karel Roden.

Premlcane_vilma cibulkova.jpg
Foto: Bontonfilm

Dej snímky Premlčané sa odohráva v priebehu jedného letného večera. Karel Roden sa ako tajomný muž Radek telefonicky skontaktuje s mladou, ambicióznou moderátorkou (Barbora Bočková), aby jej do jej rozhlasovej relácie ponúkol svoj príbeh. Ona má výmenou za to zabezpečiť, aby vysielanie počúvala jedna ďalšia mladá žena, ktorej otec bol pred mnohými rokmi zavraždený a hrozí, že tento zločin bude čoskoro premlčaný. To, čo sa napokon v živej nočnej šou odhalí, však nikto nečakal. Radkovo rozprávanie je také prekvapivé a závažné, že sa do prípadu postupne zapojí aj pražská kriminálka. Začína sa napínavý súboj o čas a o spravodlivosť.

Film Premlčané bol inšpirovaný skutočným príbehom a jeho cieľom bolo vyvolať v spoločnosti diskusiu o kontroverzných premlčacích lehotách. Zaujímavosťou je, že s premlčaním zločinu má osobnú skúsenosť aj jedna z účinkujúcich herečiek. Otec Julie Šurkovej, ktorá v snímke stvárnila asistentku rozhlasovej moderátorky Evy Sommerovej, je od roku 2007 nezvestný a doteraz sa nepodarilo zistiť, čo sa s ním stalo. Herečka je presvedčená o tom, že neodišiel z vlastnej vôle a za jeho zmiznutím údajne mohol byť konflikt súvisiaci s nočným podnikom, ktorý vlastnil. Aj tento prípad sa, žiaľ, môže napokon skončiť premlčaním.

Ak máte v obľube filmy plné napätia a prekvapivých dejových zvratov, začiatkom júna si v kinách prídete na svoje. Tešiť sa môžete aj na skvelé herecké výkony a silný príbeh plný emócií. Krimitriler Premlčané, ktorého kvality ocenili porotcovia viacerých svetových filmových festivalov, príde do slovenských kín už 2. júna 2022.

Trailer:

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom