Český hudobník Pavel Helan naspieval s kubánskym bezdomovcom novinku Dios es amor

Pavel Helan

Pesničkár Pavel Helan na seba upozornil prvý raz skladbou Koupil jsem si ajfon ako finalista ČESKOSLOVENSKO MÁ TALENT 2013. Tentoraz prišiel s hudobným prekvapením.

Už dlho som nebol v nejakej vzdialenej krajine. Niekedy stačí málo, aby človek získal motiváciu, túžbu spoznať menej známu krajinu alebo destináciu na opačnom konci zemegule. Mne stačilo pozrieť si pár zaujímavých fotografií a vzhliadnuť videá mojich priateľov, ktorí navštívili Kubu a moje rozhodnutie bolo jasné,“ povedal na úvod rozhovoru Pavel Helan. O niekoľko dní pristál v hlavnom meste Kuby – Havana, ktorá je štvrtou najväčšou mestskou oblasťou v Karibiku. Batožinou tvorili jeden kufor a ukulele.

Samotná Havana je hlučné dvojmiliónové mesto áut, rôznych trojkoliek a bicyklov. Ulice sú plné turistov i miestnych obyvateľov lákajúcich návštevníkov do svojich reštaurácií.  Hlavné mesto Havana nadchne snáď každého cestovateľa.

Na ukulele som sa naučil hrať Chan Chan od Buena Vista Social Club a vyrazil do ulíc Havany. Tento kubánsky hit som kombinoval s moravskými ľudovkami, najmä vtedy keď sa ma opýtali odkiaľ pochádzam,”  hovorí český hudobník. „A to mi otvorilo brány a stalo sa niečo kúzelné – ľudia sa otáčali, usmievali sa, z dverí domov vybiehali deti a tancovali. Zažil som veľa bezprostrednosti, radosti a autenticity. Na jednej prechádzke som zbadal na múre morského brehu sedieť muža v červenej čiapke. Muž začal robiť kliky a vtedy som zbadal, že nemá jednu nohu. Bol však spokojný, rapoval a tlieskal si do rytmu. Povedal mi, že je vojnovým veteránom. Eraudi je momentálne bezdomovcom. Padli sme si však do oka a začal som si s ním spievať jeho popevok: “Dios es amor en mi corazón”, dokonca som s ním spravil aj pár klikov,“ dodal Pavel.

Pavel Helan

Ten istý večer sa  stretol hudobník s priateľmi v reštaurácii El Presidente, kde na stene viseli obrazy – Fidela Castra a Gustáva Husáka z roku 1978. Aj keď Helan nie je komunista, podobizeň bývalého československého prezidenta ho ako človeka a krajana potešila. Pod vplyvom mnohých a silných silných inšpirácií a kontrastov priamo na mieste napísal Pavel Helan pieseň s názvom Dios es amor (Boh je láska).

Druhý deň sme zobrali dva mobilné telefóny, znovu vyšli do ulíc a k tejto piesni sme natočil spontánny videoklip,“ vysvetľuje vznik videa  Helan. „Ešte raz sme sa zastavili u veterána Eraudiho, ktorý ochotne nahovoril text o sebe. Až doma som sa dozvedel, čo nám rozprával,” uviedol na záver český hudobník Pavel Helan.

Havana je jedinečná a má nezabudnuteľnú atmosféru. Kým nevyskúšaš, nevieš. Keď nepočuješ, nezažiješ. A Ernest Hemingway by dodal – Mať a nemať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom