Českí experti na trestné právo z radov advokátov hodnotia novelu Trestného zákona prijatú na Slovensku

Slovensko justice canva.jpg
Ilustračný obrázok: Advokátní deník

Novelu Trestného zákona a súvisiacich zákonov na Slovensku kritizuje opozícia, slovenská prezidentka aj inštitúcia Európskej únie. V uliciach slovenských miest protestovali opakovane tisíce ľudí.

Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) už v decembri uviedol, že vládny návrh zmien v trestnom práve na Slovensku znamená vážne nebezpečenstvo narušenia právneho štátu.

Český server Advokátní deník online sa opýtal popredných českých expertov na trestné právo, čo hovoria na novelu Trestného zákona, prijatú na Slovensku.

JUDr. Marek Nespala, advokát, predseda Výboru pre odbornú pomoc a ochranu záujmov advokátov ČAK, člen prezídia Únie obhajcov ČR, podotkol, že Európska komisia má právo žiadať „zákonnú ochranu konkrétnych a špecifických objektov v podobe trestno-právnej reprobácie“, ale nie hovoriť, ako to urobiť.

Mgr. Lukáš Trojan, člen predstavenstva ČAK, člen prezídia Únie obhajcov ČR, zapísaný tiež na zozname advokátov vedenom SAK, uviedol, že po zoznámení sa s legislatívnymi zmenami „nielenže sa nemôžem stotožniť s výhradami zo strany eurokomisára pre spravodlivosť Didie Reyndersa, ale domnievam sa, že slovenská právna úprava ide správnym smerom“. Stanovisko Európskej komisie považuje za politické, nie odborné.

JUDr. Filip Seifert, MBA, člen prezídia Unie obhájců ČR, hovorí, že „zmeny trestných sadzieb by mali vychádzať z odbornej diskusie a mali by byť podložené faktami a praktickými poznatkami. Nemali by teda byť náhodným ad hoc politickým rozhodnutím a rozhodnutím čiastkovým. Zmeny by potom mali byť spoločnosti vopred dostatočne komunikované a vysvetlené, aby každá takáto zmena nevzbudzovala pochybnosti, aby spoločnosť mala naďalej dôveru v justičný systém“.

„Zmeny majú svoj rub a líc. Na jednej strane vo všeobecnosti pomaly dochádza k sprísňovaniu trestnej represie, čo vo svojom dôsledku, pokiaľ sú zmeny nerozumné, približuje spoločnosť k policajnému štátu a k inkvizičnej justícii, čo vedie tiež k oslabeniu dôvery v štát a k potlačeniu slobody a práv osôb. Pokiaľ zmena napravuje predošlé nedôvodné zvýšenie represie, tak ju nemožno hodnotiť ako nesprávnu.“

JUDr. Tomáš Sokol, člen predstavenstva ČAK, prezident Únie obhajcov ČR, konštatoval, že „v tejto chvíli nie je jasné, do akej miery budú schválené zmeny napadnuté, prípadne spochybnené iným spôsobom. Čo však možno povedať celkom iste, je, že ide o výsostne záležitosť Slovenskej republiky. A na nejaký fatálny dopad týchto zmien na fungovanie právneho štátu, prípadne výkonu trestného súdnictva to rozhodne nevyzerá. Tento posledný fakt zrejme buď nepochopil, alebo ignoruje eurokomisár pre spravodlivosť, pán Didier Reynders“.

Zdroj: Pravda.sk a Advokátní deník https://advokatnidenik.cz/2024/02/20/experti-na-trestni-pravo-z-rad-advokatu-hodnoti-zmeny-na-slovensku/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom