Budete prekvapení tým, čo všetko vám pery môžu prezradiť o vašom zdraví. Pozrite sa do zrkadla a zamerajte sa práve na vaše ústa

Pery sú pravdepodobne po očiach druhým miestom, ktorého si na tvári ľudí okolo seba všímame. Aj preto im predovšetkým ženy venujú starostlivosti a upozorňujú na ne zvýraznením pomocou rúžu. Pery nám ale tiež dokážu veľa povedať o nás samých a často nám svojím stavom napovie, že sa v našom tele deje niečo zlé. Problémy, ktoré sa v súvislosti s perami môžu objaviť, teda neradno podceňovať. Tu je malý prehľad najčastejších ťažkostí.

Popraskané kútiky

Jedným z veľmi častých problémov sú praskliny v kútikoch úst. Tie sú často signálom, ktorým sa nám naše telo snaží povedať, že nám chýbajú dôležité vitamíny a minerály, predovšetkým zinok, železo a vitamíny B3 a B6. Pomocou v tomto prípade je okrem aplikácie špeciálnych mastí a balzamov vhodná strava, napríklad losos, vajcia či listová zelenina, ktoré pomôžu chýbajúce živiny do organizmu dodať. Pokiaľ ale nedôjde ani po niekoľkých týždňoch k zlepšeniu, je vhodné navštíviť lekára, popraskané pery totiž môžu byť aj prejavom cukrovky.

Opuchnuté a brniace pery

Opuchnutými a niekedy aj brniacími perami sa najčastejšie prejavujú rôzne alergie, predovšetkým na najrôznejšie potraviny či kozmetické prípravky, ktoré sme v okolí úst aplikovali. V tomto prípade je vhodné pripomenúť, že žiadne balzamy, rúže či lesky by sa nemali po otvorení používať dlhšie ako pol roka, inak vám práve hrozí alergická reakcia, ktorej spúšťačom budú po záruke kozmetické prípravky. Opuchnuté pery ale môžu byť aj jedným z príznakov ochorenia čriev takzvaná Crohnova choroba.

Opary

Hlavnou príčinou vzniku oparov je predovšetkým oslabená imunita v kombinácii so stresom. Opary sa však u niektorých ľudí môžu objaviť aj v dôsledku prechladnutia, zvýšenej teploty alebo menštruácie. V boji s oparmi, ktoré majú tendenciu sa neustále vracať, sa odporúčajú doplnky stravy, ktoré zlepšujú obranyschopnosť organizmu a obsahujú veľké množstvo vitamínov B, a samozrejme celkové upokojenie a odpočinok. Na samotný opar sa odporúča aplikovať zubnú pastu, zinkovú masť či propolis. Od nepríjemných príznakov oparu dokáže pomôcť aj kocka ľadu, ktorú v čistej látkovej vreckovke na opar priložíme.

Suché a lúpajúce sa pery

Ak vás trápia suché pery, je dôležitá hydratácia a správna životospráva. Dôležitý je predovšetkým pitný režim, najlepšie je čistá neperlivá voda a dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Odporúča sa tiež na postihnuté pery nanášať med zmiešaný s vaječným žĺtkom.

Afty

Ak vás trápia afty čiže malé, väčšinou biele či nažltlé vriedky na vnútornej strane pier a v ďalších miestach ústnej dutiny, pravdepodobne máte určitým spôsobom narušenú imunitu, ktorá ovplyvňuje ústnu mikroflóru. Aftami tiež viac trpia fajčiari a ľudia so strojčekom či ústnymi protézami, pravdepodobne kvôli vyššiemu množstvu škodlivých baktérií usadených v ich dutine ústnej. V boji s aftami môžeme zvoliť dve cesty – prírodné alebo prostredníctvom medikamentov. V lekárni sa dá kúpiť veľké množstvo najrôznejších dezinfekčných prostriedkov, ktoré pomáhajú odstrániť z ústnej dutiny škodlivé baktérie, a zabraňujú tak vzniku zápalov. Kúpiť možno aj lokálne anestetiká, ktoré zmierňujú bolesť. Z prírodných prostriedkov sa na liečbu áft odporúčajú napríklad výplachy slanou vodou či cmúľanie ľadu, ktoré pomôže so znecitlivením postihnutého miesta. Prospešná je tiež konzumácia probiotických výrobkov alebo žuvanie sladkého drievka. Do jedálnička sa všeobecne odporúčajú zaradiť potraviny s vyšším obsahom vitamínov skupiny B, kyseliny listovej či železa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom