Bozky užitočné pre vaše zdravie? Áno!

Bozky užitočné pre vaše zdravie? Áno!
Bozky užitočné pre vaše zdravie? Áno! Foto: ilustračné, GettyImages

Kto by sa rád nebozkával? Takých ľudí je veľmi málo. Avšak sa ukazuje, že bozkávanie je nielen príjemné, ale aj veľmi užitočné.

Bol vykonaný rad výskumov, ktoré ukázali, v čom všetkom spočíva význam bozkávania pre vaše zdravie. Takže týmto všetkým bozky vašemu zdraviu prospievajú:

Bozk posilňuje srdcový a cievny systém. Vedci zistili, že dlhý bozk prospieva činnosti srdcového a cievneho systému – keď sa bozkávame, srdce nám bije rýchlosťou až 110 úderov za minútu, čo je precvičenie, ktoré je pre srdcový a cievny systém veľmi prospešné.

– Bozky sú prospešné aj pre zdravé pľúca. Ďalší dôkaz toho, že je bozkávanie prospešné pre vaše zdravie: zistilo sa, že po bozku začínajú vaše pľúca aktívne pracovať rýchlosťou až 60 nádychov za minútu. Pritom obvyklá rýchlosť dýchania je okolo 20 nádychov za minútu, a podľa vedcov takéto zvýšenie prevzdušnenia pľúc napomáha predchádzať ich chorobám.

– Bozky sú prospešné aj pre zdravie zubov. Mnohí stomatológovia sa domnievajú, že bozk je výborný prostriedok ako predchádzať hnednutiu zubov. Prečo? Pretože bozk zvyšuje produkciu slín, a sliny sú ako známe prirodzený spôsob neutralizácie kyslého prostredia na povrchu zubov.

Zaujímavé tiež je, že ľudia, ktorí sa radi bozkávajú, sa podstatne menej sťažujú na problémy s ďasnami. K tomu experti dodávajú, že masáž ďasien je najlepší prostriedok proti paradentóze, pričom pri bozkávaní práve k takejto masáži dochádza.

– Bozk napomáha aj boju proti stresu. Podľa zistení vedcov bozk dlhší ako tri minúty zaháňa stres a jeho negatívne následky. Dlhý náruživý bozk vyvoláva v našom organizme celú reťaz chemických reakcií neutralizujúcich stresové hormóny.

Takže sa pre svoje zdravie bozkávajte!

Zdroj: www.adaline.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom