Najpopulárnejšia skrášľovacia metóda patrí medzi veľmi obľúbené praktiky, ktoré odstraňujú vrásky. A nielen to. Botulotoxín môže mať viacero zaujímavých využití. Ako je to s ním v prípade COVIDU- 19?
Botulotoxín, látku, ktorá sa využíva na korekciu vrások už desaťročia, pozná asi väčšina žien i mužov. Ide o najjednoduchšiu, veľmi účinnú a najrýchlejšiu skrášľovaciu metódu. Napriek tomu, že sa používa nielen na dermatologické účely už 50 rokov, stále sa jeho využitia niektorí z nás boja.
Čo je to botulotoxín
Botulotoxín (Botox) je látka vyrobená z toxínu produkovaného baktériou Clostridium botulinum. Vo veľkých množstvách môže tento toxín naozaj spôsobiť botulizmus, ochorenie, ktoré postihuje nervy. No v malých množstvách má prospešné účinky a pomáha nielen pri vyhladzovaní vrások. Botox sa používa od 70. rokov 20. storočia v oblasti oftalmológie a za posledných 20 rokov sa jeho využitie rozšírilo do rôznych oblastí zdravotníctva, najmä dermatológie.
Rôzne využitia botulotoxínu
Táto látka sa okrem vyššie spomínaných oblastí, používa na zníženie výskytu škvŕn v hornej časti tváre, liečbu problémov, ako je hyperhidróza (nadmerné potenie), lišaj (zápalové ochorenie kože), dyshidrotický ekzém (prejavuje sa najmä na chodidlách a dlaniach drobnými pľuzgiermi) a akné.
Na čo treba dať pozor pri botulotoxíne
Neinvazívna estetická chirurgia (ako je botulotoxín, či kyselina hyalurónová) sa aplikuje pomocou ihiel, preto je potrebné myslieť na nasledovné. „Treba brať do úvahy, hlavne keď idete prvýkrát, že sa môže objaviť opuch, modrina a podobne. Nie je to nič tragické a bežne sa to stáva, len je potrebné s tým počítať,“ hovorí hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia, MUDr. Renáta Kučerová. „Väčšina žien, ale aj mužov znášajú estetické úkony bezproblémovo, ale môže sa stať, že sa objavia po vpichu spomínané modrinky alebo opuch a každému to mizne inak,“ informuje MUDr. Kučerová. Odborníčka preto radí, že je potrebné si nechať na skrášľovanie istý čas. „Výsledný omladzujúci efekt sa môže dostaviť za 2 až 5 dní.“
Aplikácia botulotoxínu počas pandémie
Počas akejkoľvek infekcie, nielen teda COVIDU -19, sa aplikácia botulotoxínu neodporúča. „Ak má človek zvýšenú teplotu a je chorý, akýkoľvek zákrok nie je vhodný. Ani pod pazuchou proti poteniu, a to ani v prípade, ak má rúško na tvári, lebo chorý organizmus môže rôzne zareagovať,“ hovorí lekárka, ktorá odporúča po prekonaní COVIDU-19, či akejkoľvek infekcie, aspoň mesiac počkať. Takisto čo sa týka postcovidového syndrómu, je potrebné tento stav najskôr preliečiť. „ Avšak záleží od konkrétneho prípadu. Napríklad ak máte postcovidový syndróm v podobe straty čuchu, tak nejde o nejakú závažnú komplikáciu, ktorá by bránila aplikácii botulotoxínu.“
„Čo sa týka bezpečnosti, na klinike Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia, ako aj na našej partnerskej klinike Pinium Family Clinic v Liptovskom Mikuláši, je celý personál zaočkovaný. Dodržiavame všetky pravidlá, ktoré sa majú. Všetci pacienti musia byť testovaní. Prísne dbáme na bezpečnosť, takže netreba sa báť, že si od nás donesiete domov vírus,“ vysvetľuje fungovanie oboch kliník počas pandémie hlavná lekárka MUDr. Renáta Kučerová.
Kto by sa mal aplikácii botulotoxínu vyhnúť
Keďže ide o cudziu látku, ktorú naše telo bežne neprodukuje, určite by sa aplikácia botulotoxínu nemala realizovať v prípade tehotných a kojacich žien. „V tomto období nepatrí do tela nič, čo nevieme, ako v organizme zareaguje,“ vysvetľuje MUDr. Kučerová. „Takisto sa neodporúča, ak trpíte silnou alergiou na uštipnutie hmyzom a podobne, aby tam nevznikla neželená reakcia. No bola by som opatrná aj v prípade ostatných silných alergií.“
Ďalšou skupinou ľudí, ktorí by podľa odborníčky nemali podstúpiť akýkoľvek zákrok, sú ľudia s aktívnym herpesom. Táto naoko banálna komplikácia je totiž prejavom oslabenej imunity, ale aj ochorenia. „Herpes je kontraindikácia, ktorej treba venovať pozornosť, pretože nevieme, prečo vznikol. U niekoho môže ísť o prejav oslabenej imunity a vplyv stresu. U iného zas prejav vážneho ochorenia,“ dodáva hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia.
Čo sa nemôže po aplikácii botulotoxínu
Počas prvých štyroch hodín by ste sa nemali predkláňať, dotýkať sa ošetrených častí alebo líhať si. Záleží však aj od toho, kde sa botulotoxín aplikoval. V prípade podpazušia sa vyhnite nanášaniu antiperspirantu a v prípade tváre mejkapu. Ďalej počas dvoch dní sa neodporúča cvičiť. Pri umývaní a nanášaní krému a podobne treba byť tiež opatrný. Takisto by ste nemali podstúpiť hĺbkovú kozmetickú masáž a saunu najmenej týždeň po aplikácii botulotoxínu.
Viac na www.centrumkramare.sk alebo na https://piniumclinic.sk/.
Informačný servis