Bolieva vás ráno hlava? Tu je 8 vecí, ktoré sa vám telo snaží povedať

Bolieva vás ráno hlava? Tu je 8 vecí, ktoré sa vám telo snaží povedať
Bolieva vás ráno hlava? Tu je 8 vecí, ktoré sa vám telo snaží povedať www.thinkstockphotos.com

Existuje skutočnosť, ktorá sa vám postará o mizerný začiatok dňa. Tým je určite ranná bolesť hlavy. Čo sa za ňou môže skrývať? 

Ranné bolesti hlavy sú veľmi bolestivé, nepríjemné – a nejasné. Práve ste sa prebudili, tak čo ste stihli urobiť, aby vás trápil tento nepríjemný pocit?

Ukázalo sa, že je veľa vecí, ktoré by ho mohli spustiť. A hoci nie všetky z nich môžu byť pod vašou kontrolou, niektoré z nich sú.

Tu je 8 prekvapujúcich príčin ranných bolesti hlavy a to, čo by ste mali robiť, aby ste sa ich zbavili.

Nedostatok spánku

Vaše telo potrebuje 7 až 8 hodín na normálne fungovanie. Takže keď sa mu dostane menej spánku, môže prejsť do paniky. 

Vaše hormóny sa začnú búriť, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie, zvýšenému tlaku krvi a stresu,“ hovorí neurológ z New England Center Salvatore Napoli. A všetky tieto veci môžu prispieť k bolesti hlavy. Preto nedostatok nočného odpočinku určite nepodceňujte. 

Príliš veľa spánku

Možno budete prekvapení, ale ani so spánkom to netreba preháňať. Rovnako ako nedostatok totiž môže byť ďalšou príčinou bolesti hlavy. Prečo? „Spánok, ktorý trvá viac ako 9 hodín v noci je spojený so znížením hladiny hormónu serotonínu v mozgu,“ vysvetľuje lekár. „A nízke hladiny serotonínu môžu znížiť prietok krvi do mozgu a spustiť bolesť hlavy.“

Tieto druhy bolesti hlavy majú tendenciu zasiahnuť vás najmä cez víkendy, kedy si môžete dovoliť dlhšie pospať.  „Ibuprofen alebo naproxen vás môžu zbaviť vášho nepríjemného pocitu, ale najlepší spôsob, ako mu zabrániť v návrate, je vstávanie po 7 alebo 8 hodinách odpočinku,“ hovorí Dr. Napoli. Nastavenie budíka počas voľných dní môže pomôcť.

Nízka hladina endorfínov

Produkcia endorfínových hormónov vo vašom organizme je najnižšia v ranných hodinách. A niektorým ľuďom to môže spôsobiť migrénu.

Nízke hladiny endorfínov môžu ovplyvniť hladiny iných neurotransmiterov, ako je serotonín, ktoré majú na svedomí zúženie krvných ciev v mozgu,“ vysvetľuje Mark Khorsandi z  Migraine Relief Center v Dallase. Toto zúženie znižuje prietok krvi do mozgu, čo môže spôsobiť bolesť hlavy.

Zlá správa je, že odborníci nevedia, prečo to  v prípade niektorých ľudí spôsobuje bolesti hlavy. „Ale ranné cvičenie krátko po prebudení by mohlo byť jedným zo spôsobov, ako zastaviť bolesť, pretože pohyb spúšťa uvoľňovanie endorfínov,“ hovorí Dr. Khorsandi.

Konzumácia alkoholu počas predchádzajúceho dňa

Nadmerné pitie alkoholu môže v nasledujúci deň viesť k výraznej bolesti hlavy. Ale nemusíte sa zničiť, aby ste cítili tieto nepríjemné pocity.

Dokonca aj niekoľko nápojov vás môže dehydratovať, čo znižuje objem krvi prúdiacej do vášho mozgu. A to môže spôsobiť rannú bolesť,“ hovorí Dr. Khorsandi. Alkohol môže tiež zato, že zle a málo spíte, čo je ďalšia príčina, o ktorej sme hovorili vyššie. 

Najlepší spôsob, ako sa začať cítiť lepšie, je rehydratácia,“ hovorí Dr. Khorsandi.Tablety s vitamínom C alebo prášok zamiešaný vo vode môžu tiež pomôcť vašej pečeni spracovať alkohol efektívnejšie a rýchlejšie ho dostať von z vášho tela.

Chrápanie

Chrápanie ako reťazová píla môže byť znakom spánkového apnoe, čo môže spôsobiť, že ste počas noci zalapali po vzduchu a dokonca dočasne prestali dýchať.

Tieto krátke epizódy trvajú len niekoľko sekúnd, ale môžu mať za následok prísun menšieho množstva kyslíka do vášho mozgu,“ hovorí Dr. Khorsandi.

Odborníci nepoznajú celkom príčinu, prečo by to mohlo viesť k bolestiam hlavy. Niektorí však teoretizujú, že menej kyslíka môže spôsobiť rozšírenie krvných ciev v mozgu, čo zvyšuje tok krvi a tlak v hlave, ktorý môže spôsobiť bolesť. 

Ak máte podozrenie, že máte spánkové apnoe, poraďte sa so svojim lekárom. Môže vám byť odporučený dýchací prístroj, ktorý budete nosiť počas spánku. Táto liečba dokáže tento stav zvládnuť a zbaviť sa súvisiacich bolestí hlavy.

Dali ste si neskoro rannú kávu

Kofeín je mierny liek, ktorý stimuluje váš nervový systém. Ak pijete pravidelne kávu a nedáte si ju v obvyklom čase, môže to spôsobiť bolesti hlavy.

Menej kofeínu náhle vedie k rozšíreniu krvných ciev v mozgu. Výsledkom je, že do vášho mozgu preteká viac krvi, čo vyvíja väčší tlak a spôsobuje bolesť hlavy,“ hovorí doktor Napoli.

S väčšou pravdepodobnosťou dostanete kofeínovú bolesť hlavy, ak ste ťažký kávičkár, alebo pijete kávu každé ráno. Ak je to tak, postupné zníženie dávky kofeínu je najlepší spôsob, ako sa cítiť lepšie. Ale urobte to pomalým spôsobom. Počas jedného alebo dvoch týždňov postupne uberajte z vašej dávky kofeínu. 

Máte vysoký krvný tlak

Tento zdravotný problém je bežnou príčinou bolesti hlavy. Väčší krvný tlak vyvíja tlak na vašu hlavu, čo sa prejavuje nepríjemnými pocitmi.

Veľa ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak, to nevie, pretože tento stav nemá veľa symptómov. (Okrem bolesti hlavy, ktoré by ste mohli priradiť inému dôvodu.)

V prípade, ak mávate časté pocity búšenia a bolesti hlavy a to bez zjavnej príčiny, poraďte sa so svojim lekárom.  Ak je váš krvný tlak príliš vysoký, odporučí zmeny v životnom štýle, ako je diéta a cvičenie, alebo predpíše lieky na krvný tlak.

Nádorové ochorenie

Ranné bolesti hlavy bývajú dočasným problémom. No existujú prípady, kedy tento stav je chronicky. Vtedy môže naznačovať vážnu zdravotnú komplikáciu, akým je nádor na mozgu alebo aneuryzma.Takže sa porozprávajte so svojím lekárom, ak často trpíte bolesťami hlavy (či už sa to stane ráno alebo v iných časoch počas dňa). Najmä, keď je to viac ako dvakrát týždenne po dobu troch až šiestich mesiacov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom