Bolí ma žalúdok počas tehotenstva, čo s tým? Môže ísť o bežnú vec, ale aj o vážny problém

Tehotenstvo, pôrod, bolesti
Foto: ilustračné, Thinkstock

Mnoho tehotných žien počas tehotenstva trpia bolesťami v žalúdku. Kedy je dôvod na obavy a kedy ide o bežnú nevoľnosť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Občasné bolenie žalúdka počas tehotenstva je celkom bežné, a existuje len málo tehotných žien, ktoré ho nepociťujú. Táto bolesť brucha je vo väčšine prípadov úplne neškodná, ale môže byť aj príznakom vážnejších problémov. Tu je niekoľko príkladov.

Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo býva stav, v ktorom je plod mimo maternice. Väčšinou sa nachádza v jednom z vajíčkovodov. To môže spôsobiť silné bolesti sprevádzané ďalšími príznakmi v skorých fázach tehotenstva.

V prípade, ak sa nelieči včas, mimomaternicové tehotenstvo môže ohroziť život tehotnej ženy. Kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov. Pozor na bolesť a citlivosť žalúdka a panvy, pošvový výtok alebo krvácanie (môže byť červené alebo hnedé, príležitostne alebo trvalo), zvýšená bolesť počas fyzickej aktivity alebo počas kašľa. Krvácate, máte rýchly pulz, závrat a ste bledá? Treba určite volať sanitku.

Samovoľný potrat

Potrat je strata plodu do 20 týždňov tehotenstva a prvým príznakom býva zvyčajne pošvový výtok alebo krvácanie, ktoré často sprevádza silná bolesť brucha trvajúca niekoľko hodín. 

Krvácanie môže byť mierne alebo výdatné a bolesť môže byť prerušovaná alebo stála, ostrá alebo mierna. Objavujú sa i pocity tlaku v oblasti panvy či bolesti chrbta. Ak máte krvácanie sprevádzané bolesťou, ihneď vyhľadajte lekára.

Predčasný pôrod

Ak pociťujete kontrakcie pred 37. týždňom tehotenstva, ide o predčasný pôrod. Sprevádzajú ho nasledujúce príznaky:

  • Krvavý hlien a pošvový výtok (ide vodnatý sekrét, ktorý sa objaví vo väčšom množstve ako zvyčajne).
  • Vaginálne krvácanie alebo špinenie.
  • Bolesť brucha podobná menštruačným kŕčom (viac ako štyri kŕče počas hodiny).
  • Zvýšený tlak v panve.

Pozor tiež, ak cítite bolesť v dolnej časti chrbta.

Oddelenie placenty

Jedná sa o veľmi závažný stav, ktorý môže ohroziť život tehotnej ženy a nastane, keď sa placenta oddelí od maternice úplne alebo čiastočne predtým, ako sa dieťa narodí. Existuje mnoho rôznych príznakov oddelenia placenty, ktoré môže spôsobiť náhle vykrvácanie. Prejavuje sa zvýšenou citlivosťou maternice, bolesťami chrbta, neustálou bolesťou brucha. Takisto možno pociťovať zvýšenú aktivitu bábätka v maternici. 

Preeklampsia

Ide o veľmi komplikovaný problém počas tehotenstva, ktorý spôsobuje veľa zmien v cievach a môže ovplyvniť veľa telesných orgánov, vrátane pečene, obličiek, mozgu a placenty. Preeklampsiu pomáha diagnostikovať skutočnosť, ak sa po 20. týždni tehotenstva objaví u budúcej mamičky vysoký krvný tlak alebo prítomnosť proteínu v moči.

Príznakmi preeklampsie býva opuch tváre, opuchy pod očami, opuchnuté ruky, nohy a zápästia. Toto zadržiavanie vody môže tiež viesť k náhlemu potratu.

Okrem týchto príznakov preeklampsie možno sledovať intenzívnu bolesť a citlivosť v hornej časti brucha, bolesti hlavy, škvrny pred očami alebo rozmazané videnie, nevoľnosť, vracanie.

Infekcie močových ciest

Ženy sú počas tehotenstva viac citlivé na všetky druhy infekcie močových ciest vrátane obličiek. Prejavujú sa bolesťou, nepohodlím, pálením pri močení, nepríjemnými pocitmi v panvovej oblasti, rovnako ako bolesťou v podbrušku, častým nutkaním na močenie, zakaleným močom so stopami krvi a nepríjemnej vône.

V prípade, že sa infekcia rozšíri do obličiek, môže sa objaviť vysoká horúčka sprevádzaná potením,  závratmi, bolesťou v dolnej časti chrbta z jednej strany alebo z oboch strán tesne pod rebrami, zdvíhaním žalúdka a zvracaním, ako aj stopami krvi v moči.

Neškodné príčiny bolesti brucha počas tehotenstva

Nie každá bolesť brucha počas tehotenstva môže znamenať vážny stav. Napríklad bolesti brucha počas orgazmu.

Tu sú niektoré úplne neškodné príčiny bolesti brucha počas tehotenstva.

Plynatosť a nadúvanie. Tehotenstvo zvyčajne spomaľuje trávenie a spôsobuje nadúvanie sprevádzané prerušovanou bolesťou.

Zápcha. Zápcha je jeden z dôvodov, prečo môžete cítiť bolesť v žalúdku. 

Bolesti väzov. Táto bolesť je zvyčajne ostrá. Cítite ju na jednej alebo na oboch stranách spodnej časti brucha alebo v rozkroku. Zvyčajne sa vyskytuje v druhom trimestri.

Kontrakcie. Niekedy sa objavujú eštepred 37. týždňom tehotenstva nepravidelné kontrakcie, ktoré bývajú obvykle menej bolestivé  ako tie počas pôrodu. 

lifepressmagazin.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom