Čo ste o spánku nevedeli? Toto sú veci, ktoré ovplyvňuje aj váš spánok

Zena spanok kvalita vplyv damska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Spánok nie je len o lepšej nálade a dostatku energie, je nevyhnutný pre kvalitu mnohých stránok života.

Viete, že kvalitný spánok má obrovský vplyv na viac ako len našu fyzickú odolnosť? Je to kľúčový prvok pre zlepšenie pamäte, trvajúci život, športové výkony, dobré známky a dokonca aj vašu pozornosť. Zistite, prečo je spánok taký dôležitý a aké výhody prináša do vášho života.

ZLEPŠENIE PAMÄTE

Váš mozog počas spánku ďalej pracuje a cez noc sa v ňom dokážu lepšie zafixovať spomienky a veci, ktoré ste sa naučili, keď ste boli hore. „Ak sa niečo snažíte naučiť, či už fyzicky alebo psychicky, až do istého bodu sa to učíte precvičovaním,“ vysvetlil pre magazín Health lekár David Rapoport.

Ale keď spíte, stane sa niečo, vďaka čomu sa to naučíte lepšie,“ dodal. Po kvalitnom spánku vám to teda s naučenými poznatkami či zručnosťami pôjde výrazne lepšie. To isté platí, čo sa týka kreatívnych činností.

DLHŠÍ ŽIVOT

Prikrátky alebo pridlhý spánok sa podľa výskumov spája s kratším životom, aj keď presná zákonitosť nie je jasná. Je totiž pravdepodobné, že práve chorí ľudia majú problémy so spánkom. Spánok samozrejme tiež ovplyvňuje kvalitu života.

LEPŠIE VÝKONY

Ak športujete, cesta, ako zlepšiť svoje výkony, je spánok. Dokázal to napríklad výskum, ktorý sa uskutočnil na Stanfordskej univerzite. Hráči amerického futbalu sa sedem až osem týždňov snažili spávať aspoň 10 hodín a ukázalo sa, že sa im zlepšili časy šprintov a mali viac energie. Podobne dopadli výskumy týkajúce sa tenistov a plavcov.

LEPŠIE ZNÁMKY

Deti vo veku 10 až 16 rokov, ktoré majú nepokojný spánok, zvyknú mať problémy s pozornosťou i učením. To znamená, že sa im zákonite zhoršia výsledky v škole. Ďalšia štúdia ukázala, že sa menej darí aj permanentne nevyspatým vysokoškolákom.

Tí často pre lepšie výsledky obetujú spánok, no v konečnom dôsledku sa učia horšie. Preto treba pri problémoch zájsť za odborníkom, prípadne jednoducho spánok posunúť v rebríčku priorít vyššie.

LEPŠIA POZORNOSŤ

Je jasné, že nevyspatý človek sa sústredí len s ťažkosťami. Ako vysvetlil Rapoport, u detí sa to prejavuje špecificky. „Na nedostatok spánku reagujú inak ako dospelí. Tí zvyknú byť ospalí, deti sú však hyperaktívne,“ uviedol.

Dokázal to aj výskum z roku 2009. Deti vo veku sedem až osem rokov, ktoré spali menej ako osem hodín, mali sklony k hyperaktivite, nepozornosti a impulzívnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom