Behanie za krajším telom

Behanie
Shutterstock

Prečo sme my ženy tak veľmi posadnuté našimi postavami?

Prečo sa neustále porovnávame a trápime nekonečnými diétami? Minimálne raz do týždňa si povieme tú dôverne známu vetu – od zajtra začínam chudnúť! Je to ako neverending story. Nech to však je ako chce, vieme, že alfou a omegou každej dobrej postavy je pohyb a samozrejme strava.

Na šport, ktorým môžete zhodiť pár kíl navyše dokonca nepotrebujete ani žiadne špeciálne nástroje či veľa času. Chce to len odhodlanie začať a vydržať.

Behanie je vhodné takmer pre každého, prospieva srdcu, zaručí vám prílev dobrej nálady a nikdy neviete, či náhodou nenarazíte na niekoho, s kým budete behať po celý váš ďalší život. Ako začať behať, na to sme sa spýtali olympijskej bežkyne Lucie Klocovej.

Beh patrí k najjednoduchším druhom športu, zároveň aj najúčinnejším, nakoľko beh je veľmi komplexný koordinovaný pohyb, ktorý využíva väčšinu svalov tela.

Ak však plánujete s behom len začať, sú dôležité pravidlá, ktorými by ste sa mali na začiatok riadiť.

Indiánsky beh je skvelý začiatok

Podľa bežkyne Lucie Klocovej to s behom netreba na začiatok preháňať. „Úplne stačí 20 až 35 minút, voľným ľahkým tempom, tak aby ste sa vôbec nezadýchali. Ideálne je, keď nahovoríte aj kamarátku a budete sa pri behu rozprávať. Okrem toho, že je to určite príjemnejšie a väčšia zábava, tak to, že sa dokážete pri behu rozprávať, znamená, že máte správne tempo. Športovci zvyknú mať rôzne testery, ktoré im kontrolujú tep. Ideálne je 140 tepov za 1 minútu. Pri takomto tempe sa dočkáte toho správneho efektu – chudnete, vyplavujete škodliviny z tela von a vyplavujete endorfíny„.

Samozrejme zahriatie a rozcvička je niečo, čo by sme nemali vynechať. Kombinovať beh s chôdzou je tiež na začiatok ideálna voľba. Už Indiáni vedeli dobre, že ak nevládali pokračovať v behu, prešli do chôdze a to je vlastne indiánsky beh. Kombinácia behu a chôdze je nášmu telu veľmi prirodzená. Aj keď chodíte, tak spaľujete energiu, čiže je to účinné a užitočné súčasne. Chôdza by mala byť rezká, ak sa opäť cítite dobre môžete prejsť do klusu. Zároveň sa tak chránite aj pred zraneniami.

Behanie
Behanie SITA/AP

Kde začať behať a ako často

Lucia Klocová radí začať behať na rovine. „Tak si aj ľahšie osvojíte techniku behu a nezničíte si kĺby. Ideálne je behať obdeň, prípadne striedať beh s iným športom. Najvhodnejším doplnkovým športom k behaniu je plávanie. Uvoľníte napätie v svaloch, jednoducho ho vyplávate. Určite sú dobré aj posilňovacie cvičenia. Môžete si ich nájsť na internete, alebo sa poradiť s trénerom vo fitku. Sú to rotačné cvičenia, brušáky, základné posilňovacie cvičenia.“

Ako sa naučiť správnu techniku behu?

Beh ako šport sa zdá byť až veľmi jednoduchý. Nie každý si však osvojí správnu techniku behu a dopúšťa sa tak chýb, ktoré môžu časom znepríjemniť zážitok zo športu, dokonca viesť k zraneniu. „Dôležité je našľapovanie – treba sa vyhnúť zaťažovaniu päty, ako sa to deje pri bežnej chôdzi. Pri behu by naopak, mala dopadať špička, potom postupne aj chodidlo. Päta sa zeme dotýka len veľmi jemne.“

Pohyb každej nohy môže byť zhruba rozdelený do troch fáz: dopad, odraz, fáza mimo zem (alebo tiež zotavenie). Dopad a odraz nastávajú v čase, keď je chodidlo v kontakte so zemou. Zotavenie je fáza, kedy sa noha nedotýka zeme. Hoci vzpriamená postava je nevyhnutná, bežec by mal zachovať uvoľnený, no vzpriamený a stabilný postoj. To pomáha pri prevencii pred zraneniami. Aj v tomto prípade je ideálne porozprávať sa s odborníkom, prípadne sa poradiť s niekým, kto by vás vedel usmerniť.

Kedy behať?

Je lepšie behať ráno, alebo večer? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Je to individuálne, niekomu vyhovuje si ráno privstať a ísť si zabehnúť. Ale nie každý je ranné vtáča a vyhovuje mu nastaviť si ráno budík, vyskočiť z teplej postele a ísť behať. Takže ak vám viac vyhovuje behať po práci, nerobte si z toho žiadne vrásky. Chudnutie to naozaj neovplyvňuje, takže je úplne jedno kedy sa rozhodnete behať.

Treba jesť a piť pred behom?

Lucia Klocová odporúča jesť min. hodinuaž hodinu a pol pred behom. Rovnako sa nemusíte doplniť litrom tekutiny. Na druhej strane, jogurt vám určite neublíži. Takže ak ste ráno hladní, určite si dajte jogurt, počkajte chvíľu a pokojne môžete ísť behať. To isté platí aj ak chcete ísť behať po práci. Čo sa týka pitného režimu, ak sa vyberiete behať do 30 minút, tak si fľašu nemusíte brať so sebou do ruky. „Kvôli držaniu fľaše, máte iný pohyb ruky, čo môže následne spôsobiť aj pichanie v boku,“ dodáva Klocová.

Čo si zobrať na seba?

Najdôležitejšie vybavenie bežca sú nepochybne tenisky. Predchádzajú zraneniam a možným zdravotným ťažkostiam. Nedá sa povedať, ktorá teniska je najvhodnejšia, nakoľko je to opäť veľmi individuálne. Najlepšie bude, keď sa vyberiete do špecializovanej športovej predajne a vyskúšate si hneď niekoľko značiek. Existujú predajne (v Bratislave určite), ktoré majú aj špeciálny diagnostický prístroj. Ten určí, aký máte nášľap a podľa toho vám odborník odporučí vhodnú tenisku. Našľapovať môžete rovnomerne (neutrál), alebo viac šliapete na vonkajšiu (supinátor) či vnútornú časť chodidla (pronátor). Pri teniskách musíme brať ešte do úvahy terén na akom chceme alebo plánujeme behať (asfalt, les). Najmä podľa toho sa rozhodujeme, aký typ tenisky zvolíme.

Tipy na tenisky:

Behanie
Behanie xxxx

Model: Mizuno Wave Rider 16

Povrch: cesta

Typ: muži, ženy

Hmotnosť: 280 gramov (dámska 255 g)

Cena: 145 EUR

Inovovaný špičkový model spĺňa najvyššie nároky na pohodlie, prispôsobenie sa nohe, perfektné tlmenie, rozptýlenie nárazov a plynulý prechod z nárazovej fázy do fáazy odrazovej. K zvýšeniu pohodlia slúži aj zlepšený tvar – užšia päta zabraňuje nežiadúcim pohybom vašej päty

Model: ASICS – Gel Kayano 19

Povrch: cesta

Typ: muži, ženy

Hmotnosť: 310 gramov (dámska 178 g)

Cena: 175 EUR

Oceňovaný model prichádza s niekoľkými novinkami. Tepelne lepené švy, tlmenie ASICS GEL, výrazná redukcia hmotnosti.

Model: Adidas Energy Boost

Povrch: tvrdý povrch

Typ: muži, ženy

Hmotnosť: 269 gramov

Cena: 149, 95 EUR

Bežecká obuv vďaka novej medzipodrážke BOOST poskytuje omnoho vyššiu návratnosť energie ako klasická výplň EVA. Elastický zvršok Techfit sa dokonale prispôsobí chodidlu.

Na záver niekoľko dôvodov prečo treba behať:

• úbytok na váhe, čiže splní sa nám náš sen o peknej postave

• zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, celkovo priaznivo pôsobí dobre na organizmus, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení

• beh tiež zvyšuje hodnotu dobrého cholesterolu v tele (HDL) a naopak znižuje hodnotu toho zlého (LDL)

• beh, ako aj iné formy fyzickej aktivity, pomáha znižovať alebo spomaľovať aj dôsledky starnutia

• je dokázané, že beh má tiež pozitívny vplyv na psychickú stránku osobnosti. Veľa športovcov už opísalo euforické pocity a vyrovnanosť, často označované ako „runner´s high“ (povznesená nálada). Je to dôsledok pôsobenia hormónov vylučovaných pri fyzickej aktivite, endorfínov

• beh je často odporúčaný ako súčasť terapie na liečenie pacientov s klinickou depresiou a rôznymi formami závislostí

• beh patrí medzi najjednoduchší a zároveň najúčinnejší druh športu. Je časovo veľmi prístupný

Čo je ešte veľmi dôležité a nespomenuli sme, je motivácia. Práve tá nám pomáha vydržať a nehodiť rukavice hneď na začiatku na späť do ringu.

Áno, dobrá postava, nálada to sme si už hovorili, ale pomáha vybrať si nejaký beh (nájdete ich na internete (Tesco beh, Rakúsky beh žien, Devín Bratislava, Night Run…).

Takže sa prihlásite na pretek a potom na ďalší, ďalší a ďalší…

Nájdite si vlastný pretek:

http://beh.zoznam.sk/behy/terminovka/

Použitá literatúra:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Beh

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom