Beháme s Dámskou jazdou: 5 dôvodov, prečo začať behať

Beh, zdravie, príroda
Beh Mimi Šramová

Aj vy sa čudujete, keď ráno stojíte v zápche, a okolo vás každú chvíľu prebehne namotivovaný bežec?

Večer, keď sa vraciate z práce, míňate po chodníkoch pobehujúcich ľudí a neveriacky krútite hlavou, kde berú toľko energie po celom dni navliecť na seba bežeckých úbor a vybehnúť do ulíc?

Čudovali by ste sa, čo s človekom, jeho mysľou a telom spraví, keď si zabehne čo i len malý kúsok.

Tu je 5 dôvodov, prečo vôbec začať behať:

  1. Beháme pre radosť

Beh nám má spôsobovať pekné chvíle, v prírode, v parku, na hrádzi. Beh nemá byť súbojom výkonov ale príjemnou chvíľou strávenou v externom prostredí.

  1. Beháme kvôli relaxu

Už len samotný pobyt na čerstvom vzduchu, so psíkom, prechádzka či nordic walking nám pomôžu prekrviť organizmus a nabrať pozitívnu energiu z okolitej zelene. Len samotných 20 minút pobytu v prírode, ráno či pred spaním dokáže s našou psychikou zázraky.

  1. Beháme kvôli dobrej postave

Veľa z nás sa behom snaží zhodiť prebytočné kilá a nabrať svalovú hmotu. Beh je jeden z najúčinnejších spaľovačov energie, hneď po bežkách a korčuliach. Boli by ste ale veľmi prekvapení: väčšina bežcov behá pre radosť, nie kvôli dobrej postave. Jednoducho beh milujú.

  1. Beháme kvôli vyčisteniu hlavy a mysle

Niet nad ten pocit, keď vybehnete z brány, zapnete si obľúbenú hudbu a pohrúžite sa do svojich myšlienok. Beh je úžasný katalyzátor celodenných akcíí, reakcií a situácií. Pri behu môžete nerušene premýšľať  nad svojim konaním, riešiť vzťahy, robiť si plány do budúcna, prestavovať byt. A to všetko nerušene, lebo vám nikto nevidí do hlavy.

  1. Beh nám dáva pocit slobody

Ak máte pocit stiesnenosti, úzkosti alebo depresií, či už v byte alebo v mega dome, ten moment keď za sebou zavriete bránu a vybehnete do večerných ulíc mesta, vám dáva pocit neskutočnej slobody. Je to akoby ste sa učili lietať, nabehli na odletovú dráhu alebo vzlietli na rogale. Budete sa cítiť neskutočne slobodní, oslobodení od každodenných problémov a stresu. Aspoň na chvíľu zabudnete na všetky vaše starosti. Presne tak ako Eva Máziková.

Ak ste doteraz váhali, či s behom vôbec začať, určite sa dajte presvedčiť a skúste to. Na sto percent vaše rozhodnutie neoľutujete.

Text, foto: Mimi Šramová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom