Arcibiskup Bezák pokrstil hradnú studňu, z ktorej pila cisárovná aj samotný Napoleon

Slávnostné odhalenie Hradnej studne
Zdroj foto: Miriam Šramová

V stredu, 29. septembra bola za účasti arcibiskupa Roberta Bezáka odhalená zabudnutá studňa nad Bratislavským hradom, ktorá kedysi slúžila obyvateľom hradu a jeho vzácnym návštevníkom. Iniciátorom a organizátorom podujatia bol producent Štefan Wimmer, na ktorého pozemku sa nachádza táto historická vzácnosť. 

Aj Bratislava ešte stále skrýva v sebe vzácnu históriu, na ktorú sa zabudlo. Príkladom je príbeh Hradnej studne, z ktorej vodu pili korunované hlavy Rakúska – Uhorska. Okrem Márie Terézie ochutnal túto vodu aj samotný Napoleon. Hradná studňa sa nachádzala na kopci nad Bratislavským hradom a vodu z nej kedysi nosili na hrad v kožených mechoch na somároch. Preto tento kopec dostal názov Somársky vrch.

Po zavedení vodovodu, kedy sa voda začala čerpať z Dunaja, sa na Hradnú studňu zabudlo, až kým ju na svojom pozemku neobjavil producent Štefan Wimmer a tento vzácny klenot zrekonštruoval.

Keď som zistil, že na mojom pozemku bola kedysi nejaká studňa, tak som sa snažil pozrieť na to z historického pohľadu a oživiť ju. Nie preto, že by som už nemal čo robiť, ale povedal som si, že túto studňu budem s radosťou otvárať,“ uviedol pre Bratislavské noviny Štefan Wimmer. „Niekto históriu búra, niekto sa ju snaží oživiť,“ dodal známy producent.

Slávnostné odhalenie zrekonštruovanej Hradnej studne na adrese Pri hradnej studni 5 v Bratislave sa konalo dňa 29. septembra za účasti arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý nahradil už zosnulého umelca Milana Lasicu.

Udalosť preto bola prepojená aj so spomienkou na tohto slovenského humoristu, ktorého jedinečný humor bol pre mnohých doslova cennou vodou pre dušu.

Slávnostné odhalenie studne
Zdroj foto: Miriam Šramová
Slávnostné odhalenie studne
Zdroj foto: Miriam Šramová
Slávnostné odhalenie Hradnej studne
Zdroj foto: Miriam Šramová

Podujatie si nenechali ujsť ani významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života ako napríklad speváčka Marcela Laiferová, Mária Reháková, Oliver Andrásy, hokejista Jozef Golonka či spisovateľ Jozef Banáš a ďalší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom