(DJ/PR) Výskyt rakovinového ochorenia kože melanómu stúpol oproti minulému roku o 5 až 7 %, slnečná alergia je realitou pätiny populácie zeme a ozónová diera bude prepúšťať škodlivé UV žiarenie až do roku 2045. Zdravé opaľovanie a pobyt na slnku sú témy, ktoré sa týkajú každého obyvateľa našej planéty.
Slnko nemusí byť nepriateľom
Slnečné žiarenie je kľúčovým prvkom pre existenciu ľudského tela. Zabezpečuje premenu a aktiváciu tvorby vitamínu D3. Nejde len o chýbajúci vitamín ako taký. Jeho nedostatok zasahuje takmer celé fungovanie nášho tela. Medzi najznámejšie ochorenia z avitaminózy patrí rachitída, osteoporóza a psychické poruchy.
Napriek nespornému významu slnka nemôžeme opomenúť jeho negatívne dopady. Najzávažnejšia choroba, ktorú má na svedomí UV žiarenie, je melanóm. Ide o jeden z najzákernejších typov rakoviny vôbec, pričom sa jeho výskyt každým rokom zvyšuje o 5 až 7 percent celosvetovo.
Ďalšou komplikáciou, ktorú prináša UV zložka slnečných lúčov, je polymorfná svetelná dermatóza, ľudovo nazývaná „alergia na slnko“. Nie je síce smrteľným ochorením, no znepríjemňuje život až pätine populácie na svete.
Podľa publikácie doktora Noaha S. Scheinfelda pod názvom Polymorphous Light Eruption sa slnečná alergia vyskytuje vo všetkých zemepisných šírkach bez ohľadu na rasu, pohlavie či typ kože. Kým v Singapure postihuje len 1 % ľudí, vo Švédsku trpí svrbivými červenými opuchmi až 21 % obyvateľstva.
Pozor na výber opaľovacieho krému
„Tukové zložky a emulgátory v kozmetike aj opaľovacích krémoch môžu byť pôsobením UV lúčov spúšťačom rôznych kožných ochorení,“ vysvetľuje dermatovenerologička Ľudmila Lipková.
Odborníčka spomína tiež menej známu diagnózu s názvom Mallorca Acne. Príznaky sú podobné ako pri akné, avšak toto ochorenie je vyvolané slnečným žiarením v kombinácii so spomínanými chemickými zložkami kozmetických prípravkov.
Riešenie pre športovcov aj citlivú kožu
Farmaceutická spoločnosť Galderma, ktorá vyrába produkty slnečnej ochrany Daylong, vyvinula radu produktov Sensitive špeciálne pre potreby citlivej kože so sklonom k slnečnej alergii.
Ľahké konzistencie gel-krémov, gel-sprejov a gel-fluidov neobsahujú spomínané tukové zložky ani problémové emulgátory, a preto sú veľmi vhodné aj pre mastné typy pleti.
„Nezaťažujúce textúry sa stavajú medzi spotrebiteľmi čoraz obľúbenejšie, a tak sme sa rozhodli rozšíriť radu tento rok o vyššie ochranné faktory až po SPF (Sun Protecting Factor) 50+. Vyvinuli sme tiež Daylong FACE Sensitive so SPF 30 v menšom balení, ktorý je určený pre pleť. Odporúčame ho aj ako podkladový krém pod make-up,“ hovorí Jana Jankovičová, zástupkyňa značky Daylong na Slovensku.
Pre aktívnych ľudí a športovcov prináša švajčiarsky výrobca inovatívny transparentný aerosol s vysokým ochranným faktorom 50+. Toto riešenie dodá viac nezávislosti všetkým bežcom, cyklistom, plavcom a mnohým ďalším, ktorí sa vďaka 360-stupňovej aplikácii vedia chrániť pred UV bez pomoci ďalšieho človeka. Navyše je možné ho nastriekať na mokrú kožu a zachovať pritom rovnaký stupeň ochrany.
Dominika Cibulková ide príkladom
Aj najúspešnejšia slovenská tenistka Dominika Navara Cibulková sa radšej vidí v bronzových odtieňoch. No už niekoľko rokov sa poctivo krémuje vždy, keď ide na slnko. „Som rada opálená, myslím si, že každý vyzerá lepšie opálený. Ale nechcela som mať hlboké vrásky ako moje staršie kolegyne, a tak som si začala hľadať vhodný opaľovací krém. Dôležité pre mňa bolo, aby sa ľahko a rýchlo roztieral a hneď vstrebal a potom ma neštípal v očiach, keď sa spotím,“ vysvetľuje aktuálna päťka svetového tenisového rebríčka WTA.
Počas pracovnej doby je profesionálna športovkyňa extrémne vystavená slnku. Na čerstvom vzduchu sa pohybuje minimálne 360 dní v roku, a tak trávi voľný čas radšej v tieni. „Slnko mám rada, to áno. Ale na dovolenke ma nájdete buď na nafukovačke, v bazéne alebo pod slnečníkom. Môj obľúbený ochranný faktor je tridsiatka a natriem sa hneď ráno,“ hovorí Dominika.
Slováci slnečnú ochranu podceňujú
Podľa skúseností MUDr. Lipkovej sa ľudia v našej krajine stále nedostatočne chránia pred pôsobením UV žiarenia: „Stretávam sa často s pacientami, ktorých koža je predčasne zostarnutá a nesie následky slabej alebo žiadnej ochrany. Akoby sme zabúdali na to, že prostriedky na opaľovanie nás nechránia len pred spálením, ale aj pred rakovinou, hlbokými vráskami a kožnými problémami. Mnohé z nich sa v neskoršom štádiu dajú vyriešiť už len operatívne alebo vôbec.“
Názor dermatológa potvrdzuje aj p. Jankovičová z Daylongu: „Pokiaľ štvorčlenná rodina neminie na týždňovej dovolenke dve veľké tuby krému, niekde je problém.“ Podľa odporúčaní výrobcu by sa opaľovací prípravok mal dávkovať približne v objeme 2 mg na 1 cm2 kože. Na jedno správne natretie tak človek priemerného vzrastu minie 5 až 6 čajových lyžičiek.
„Nechceme, aby sa ľudia vyhýbali slnku a opáleniu. Ale staráme sa o tom, aby si zobrali zo slnka len to pozitívne a zlým dopadom sa úplne vyhli,“ dodáva p. Jankovičová.