Každá z nás vie, že správna životospráva je dôležitá. Najmä, ak si chceme ustrážiť štíhlu líniu. Ako má vyzerať zdravý olovrant, ktorý je vhodný aj pri chudnutí, alebo je lepšie, ak pred večerou nekonzumujeme vôbec nič?
Mnohé z nás sa pokúšame schudnúť, no často sa stáva, že je naša snaha neúspešná. Aj váš deň vyzerá nasledovne? Ráno zväčša nestíhate nič zjesť. Desiata, ak vôbec je, pozostáva zo sladkej maškrty, lebo vás k nej donúti neuveriteľná chuť na sladké. Potom rýchly obed, aby ste stíhali každodenné povinnosti. Nakoniec, po príchode domov do seba nahádžete všetko, čo vám príde do cesty. Takýmto spôsobom stravovania sa však chudnúť nedá.
Dôležitá je pravidelnosť
Pravidelné rozloženie jedál počas dňa vám pomôže vyhnúť sa výkyvom hladiny cukru v krvi, ktoré sú okrem iného strojcom obrovskej chuti na sladké. Nezmôže vás ani únava a nervozita. Často používané pravidlo, že raňajky tvoria najdôležitejšie jedlo dňa, neplatí zbytočne. Ak sa stravujete celý deň pravidelne a v menších množstvách, skôr sa vám podarí udržať si tú správnu váhu. Z toho dôvodu netreba vynechávať ani desiatu a olovrant.
Chloë Grace Moretz: Terapia mi pomohla s kariérou
Správny olovrant
Či je olovrant vhodný, záleží od viacerých faktorov. Od vašej prevažnej činnosti v zamestnaní, vášho metabolizmu a zdravotného stavu. No aj od toho, čo ste zjedli doobeda. Ak vaše doobedňajšie jedlo neobsahuje sacharidy, tak vám budú logicky chýbať a budete sa to snažiť dohnať večerným prejedaním sa. Poobedňajší olovrant je preto tiež veľmi dôležitý. Hlavne, ak sa chystáte športovať.
Pozor, samotné ovocie nestačí. Veľa ľudí má po ňom ešte väčší hlad ako pred jeho zjedením. Prečo? Ovocie neobsahuje tuk a bielkoviny, nemôže preto nasýtiť. Zato trávenie dostatočne stimuluje. Z toho dôvodu je vhodné pridať k ovociu jogurt a cereálie. Ak nemáte rady sladké jedlo, môžete si zvoliť obložené celozrnné pečivo s kúskom zeleniny. Pred športom je lepšie zjesť niečo ľahšie ako napríklad jogurt s cereáliami alebo obilnú kašu. Jedlo pred večerou by malo predstavovať 10 až 15 % denného energetického príjmu.
Denný príjem závisí od viacerých okolností. Najmä od množstva vášho pohybu počas dňa. Priemerná žena by mala mať príjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10500 kJ.