Takto pred 3 rokmi, presne 15. februára 2021, začal pokútnym menovaním Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora rozklad právneho štátu na Slovensku.
Čo vtedy povedali Robert Fico a Peter Pellegrini? Čo hovorí Zákon o prokurátoroch? Ako sa vôbec Lipšic ako neprokurátor bez prokurátorskej praxe mohol stať prokurátorom? Síce kvôli nemu zmenili zákon, ale aký bude osud Lipšica po zániku ÚŠP? Vyjadruje sa, že chce ostať prokurátorom, ale špeciálny status mu zánikom ÚŠP zaniká…
Pôjde na generálnu prokuratúru bez prísneho výberového konania a praxe medzi ostatných ostrieľaných prokurátorov? A čo tam bude riešiť – vraždy, kde je vopred jasný páchateľ? A bude napriek zákazu GP organizovať tlačové konferencie v tlačovkovej miestnosti generálneho prokurátora? Ktoré z uvedených podmienok v zákone Lipšic ako prokurátor podľa vás nespĺňa?
Nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne.
Pluska 15.2.2021:
Naposledy sa do nového špeciálneho prokurátora pustil aj líder Smeru Robert Fico v rádiu Expres. „Najväčšia zábava bude, keď Lipšic pôjde dať sľub mafiánovi Kollárovi,“ povedal Fico. Narážal tak na pofidérnu minulosť šéfa parlamentu Borisa Kollára, ktorý aj sám v minulosti priznal, že sa z viacerými ľuďmi z niekdajšieho podsvetia poznal osobne.
Po chuti Lipšicovo víťazstvo nebolo ani predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu. „Na špeciálnej prokuratúre, ako aj na generálnej má byť v čele človek, ktorý celý život strávil na prokuratúre, nemal by to byť bývalý aktívny politik, človek zamotaný vo všetkých možných kauzách a súdnych procesoch, raz je na strane vrahov, raz je na strane obetí,“ povedal krátko pred finálnym hlasovaním.
zdroj: https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/foto-lipsic-bol-vymenovany-specialneho-prokuratura-poslancom-poslal-jasny-odkaz
Zákon č.154/2001 o prokurátoroch:
(2) Za špeciálneho prokurátora môže byť zvolený občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný do národnej rady, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa, je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní, má odbornú justičnú skúšku, je bezúhonný, posledné dva roky pred vymenovaním nevykonával funkciu prezidenta Slovenskej republiky, poslanca národnej rady, poslanca Európskeho parlamentu, člena vlády, predsedu, vedúceho, riaditeľa alebo podpredsedu ostatného ústredného orgánu štátnej správy alebo orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, štátneho tajomníka, verejného ochrancu práv, generálneho tajomníka služobného úradu, predsedu samosprávneho kraja, primátora alebo starostu a jeho morálne vlastnosti a doterajší život dávajú záruku, že funkciu špeciálneho prokurátora bude riadne a čestne vykonávať. Splnenie týchto podmienok overuje príslušný výbor národnej rady pred hlasovaním o návrhu na zvolenie.
Predpoklady na vymenovanie do funkcie prokurátora
(1) Služobný pomer prokurátora vzniká vymenovaním do funkcie prokurátora alebo spôsobom uvedeným v osobitnom predpise.1)
(2) Do funkcie prokurátora možno vymenovať štátneho občana Slovenskej republiky, ktorý
a) v deň vymenovania dosiahol vek najmenej 25 rokov,
b) získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore právo na právnickej fakulte vysokej školy v Slovenskej republike4) alebo má uznaný doklad o vysokoškolskom právnickom vzdelaní druhého stupňa vydaný zahraničnou vysokou školou; ak získal vysokoškolské vzdelanie najprv v prvom stupni a následne v druhom stupni, vyžaduje sa, aby v oboch stupňoch získal vzdelanie v odbore právo,
c) má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a je zdravotne spôsobilý na výkon funkcie prokurátora,
d) je bezúhonný a jeho morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu prokurátora bude riadne vykonávať,
e) ovláda štátny jazyk,
f) má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
g) nie je členom politickej strany ani politického hnutia,
h) zložil odbornú justičnú skúšku,
i) úspešne absolvoval výberové konanie, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 8 ods. 1),
j) súhlasí s vymenovaním do funkcie prokurátora na určenú prokuratúru; súhlas musí mať písomnú formu.
zdroj: https://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-154