Zima, nedostatok svetla a slnečných lúčov, sychravé počasie… Nič z toho k dobrej nálade rozhodne neprispieva. Ako a čím si ju pozdvihnúť? Existuje niekoľko zaručených spôsobov, ktoré sú dostupné každému a vlastne úplne zadarmo. Stačí sa na ne zamerať.
Pociťujete poslednú dobu, častejšie ako inokedy a hlavne bez zjavnej príčiny, splín, nedostatok dobrej nálady či nechuť sa do čohokoľvek púšťať? Za všetkým môže byť nedostatok dopamínu. Tento „hormón šťastia“ je zodpovedný za pocity radosti, súťaživosti a má väzbu aj na motorické schopnosti. Pokiaľ je jeho hladina vo vašom tele nízka, cítite sa takzvane pod psa, nemáte do ničoho chuť a všeobecne vám v živote chýba radosť.
„Nedostatok dopamínu tiež spôsobuje únavu, nespavosť aj pocity beznádeje a zmeny nálad,“ vysvetľuje Klára Dudková, terapeutka Psychedelickej kliniky Psyon. Ako prvá pomoc navrhuje odborníčka zamerať sa na činnosti, ktoré nám v minulosti prinášali radosť, najmä tie kreatívne s okamžitým hmatateľným výsledkom. Čo môže byť akákoľvek manuálna činnosť, napríklad kreslenie, fotografovanie, výzdoba bytu…
„Vhodné je tiež dôjsť si na masáž, pretože najmä potlačené negatívne pocity spôsobujú napätie vo svaloch, a pokiaľ ich nedokážete uvoľniť, hromadia sa,“ upozorňuje Klára Dudková. A radí vyskúšať aj nejaký druh psychoterapie alebo meditáciu, ktorá myseľ a tým aj telo dokáže tiež priaznivo ovplyvniť. Za skúšku stojí určite aj praktizovať jogu, ktorá zďaleka nie je len fyzickým cvičením, ale vnáša do duše tak potrebný pokoj a rovnováhu.
Čo ďalšie môžete urobiť pre svoju dobrú náladu? Týchto päť obyčajných vecí pomáha vracať hladinu dopamínu do správnej hladiny.
Vyvážený jedálniček
Niektoré potraviny majú priamu väzbu na tvorbu dopamínu, najmä tie bohaté na aminokyselinu tyrozín. Tú obsahuje hlavne morčacie a hovädzie mäso, vajcia, mliečne výrobky a strukoviny. Tzv. dopamínovú diétu preslávil britský šéfkuchár Tom Kerridge, ktorý sa rozhodol úplne zmeniť svoj životný štýl a napísal o tom knihu Dopamine Diet. V nej čitateľom prezrádza, že sa sústredil na potraviny navodzujúce pocity spokojnosti a dodávajúce organizmu takmer euforické pocity. Výrazne obmedzil sacharidy a nahradil ich zvýšeným príjmom bielkovín (najmä prostredníctvom vajec, rýb a chudého mäsa), listovej zeleniny, ovocia (aj sušeného) a čokolády. Z tukov stavil hlavne na olivový olej a úplne vynechal alkohol.
V zásade teda ide o tzv. stredomorský spôsob stravovania, ktorý mnoho odborníkov dlhodobo považuje za zdraviu prospešný. Aj preto, že má vplyv na zvýšenie hladiny hormónov šťastia, teda okrem dopamínu aj serotonínu, oxytocínu a endorfínu. Navyše ide o príjemný spôsob, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov. Sám Tom ich počas troch rokov zhodil rovných 70.
Dostatok spánku
Znie to ako banalita, ale jedným zo základných kameňov správnej hladiny dopamínu v tele je dostatok spánku. Dopamín sa uvoľňuje predovšetkým ráno po prebudení, počas dňa jeho produkcia postupne klesá a najnižšia je pred spaním. Nedostatok spánku ale tieto prirodzené biorytmy a tvorbu dopamínu narúša. Z hľadiska jeho dostatočnej tvorby je najvýhodnejšie chodiť spať aj vstávať vždy v rovnaký čas.
Pohyb na čerstvom vzduchu
V podstate akákoľvek fyzická aktivita znižuje napätie, pocity úzkosti či zlej nálady. Nie je za tým nič iné ako zvýšenie produkcie dopamínu. A pokiaľ je pohyb umocnený pobytom v prírode, jeho efekt sa ešte násobí. Aj obyčajná polhodinová prechádzka má veľmi očistný účinok.
Pobyt na slnku
Lekári pred priamym pobytom na slnku často varujú, ale úplne sa mu vyhýbať tiež nie je zdravé. V rozumnej miere ho potrebujeme. Už len preto, že slnečný svit spúšťa nielen tvorbu vitamínu D, ale aj hormónov zodpovedných za našu dobrú náladu, teda aj dopamínu.
Ochota k zmenám
Činnosť, ktorú ste nikdy neskúsili, návšteva galérie či koncertu, ktorý je mimo vašej komfortnej zóny, ochutnanie úplne neznámeho jedla… To všetko môže vďaka tomu, že vlastne zdolávate nejakú prekážku, tiež zvyšovať tvorbu dopamínu. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že začlenenie nových skúseností je zásadné pre udržanie zdravej hladiny dopamínu, a nie je teda prospešné sa im brániť.
Zdroj: www.prozeny.cz