Ako zvládne moderný muž materskú “dovolenku”? Do kín prichádza Denník moderného fotra!

Dmf 11 l. hejlik t.ramba r. jaskow.jpg
Foto: CinemArt

Hoci sa materskej dovolenke hovorí stále „dovolenka”, rodičia vedia, že je to veľmi mylný pojem. Svoje o tom vie už aj Jiří Mádl, hoci reálne bezdetný, vo filme Denník moderného fotra nazbieral v roli Dominika bohaté skúsenosti, pre diváka najmä vtipného charakteru. Snímka ide do kín už vo štvrtok, 19. augusta.

Nová česká komédia prináša príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa veľmi nečakane a nepripravene stali rodičmi. V hlavných roliach Jiří Mádl a Tereza Ramba ako Dominika a Nataša, ktorí po jednej náhodnej spoločne strávenej noci s hrôzou zistia, že noc má následok – Nataša ostala tehotná!

Ako úspešná dizajnérka hračiek pre deti dokáže Nataša rodinu zabezpečiť finančne lepšie, a tak sa dohodnú, že hlavnú časť starostlivosti o novorodenca prevezme ako otec na materskej dovolenke Dominik. Ten pristupuje k úlohe s trochu naivnou predstavou, že mu poskytne dostatok času konečne napísať knihu, ktorú dlho plánuje. Omyl! Dominik musí vynaložiť všetku vynaliezavosť, aby počas prvého roku vôbec zvládol starostlivosť o malého Čeňka, z ktorej sa chvíľami stáva boj o prežitie. Vďaka spolužitiu s malým človiečikom však tiež nečakane objaví, koľko podôb môže mať láska.

Kniha Denník moderného fotra vznikla na základe úspešného blogu, ktorý spisovateľ Dominik Landsman založil s príchodom prvého dieťaťa. Po vydaní v roku 2014 sa stala bestsellerom a dočkala sa ďalších pokračovaní. Denník moderného fotra je celovečerným režijným debutom Jána Haluzu, ktorý je zároveň aj autorom scenára.

„Na ponuku režírovať Denník moderného fotra som reagoval s podmienkou, že si chcem scenár napísať sám podľa seba, aby som do neho mohol odtlačiť práve svoje osobné pocity a zážitky z otcovstva. Mal som doma polročné bábätko – prvého z mojich dvoch synov, takže táto téma je pre mňa veľmi osobná a čerstvá. Vďaka tomu, že veľa pracujem z domu, mohol som byť „pri tom“ asi viac, než býva väčšina normálne pracujúcich chlapov,” hovorí režisér Jan Haluza, ”Okrem iného som pri tom zistil, že pojem „materská dovolenka“ je najskôr mienený ako veľa krutý sarkazmus.”

Dôslednú prípravu režiséra a scenáristu ocenil aj Jirka Mádl: „Pamätám si Honzu ešte z doby, kedy mohol normálne chodiť von. Ale zase si myslím, že mal tú najpoctivejšiu prípravu na film o výrobe a výchove detí. Mal vtedy vlastne taký trojročný workshop. Kto toto urobí? Oženiť sa a urobiť si dve deti len kvôli príprave filmu? Honza Haluza!”

Pozorný divák nájde vo filme hrať aj samotného spisovateľa, Dominika Landsmana. „Hoci nemám s nakrúcaním čohokoľvek, a už vôbec nie celovečerného filmu, žiadnu skúsenosť, dostal som dôležitú a zásadnú rolu taxikára, ktorý asi trikrát odvezie hlavnú hrdinku. A to nie je všetko!,” smeje sa Landsman, „Moja postava taxikár povie dokonca jednu vetu: „To je ale krásny chlapček, ako sa volá?” Verím, že toto veta raz zľudovie.”

Film Denník moderného fotra prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už vo štvrtok, 19. augusta.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom