Život bez vody si prakticky nevie predstaviť nikto z nás. Mimoriadne dôležité miesto má aj v oblasti osobnej hygieny. Ako je na tom s čistotou slovenský národ?
Dokázali by ste si predstaviť život bez umývania vlasov, ranného opláchnutia ospalých očí alebo teplého kúpeľa po náročnom dni? Ak nazrieme do histórie osobnej hygieny zistíme, že využívanie vody bolo počas storočí veľmi rôznorodé. V stredoveku bolo umývanie sa hriechom, v dnešnej dobe patria Slováci prekvapivo medzi najčistotnejšie národy v Európe. Napriek tomu, že viac ako polovica Slovákov sa sprchuje aspoň raz denne, po použití toalety zažíva pocit nečistoty väčšina z nás. Riešením tejto nepríjemnosti však môžu byť toalety s integrovanou sprchou.
Môže byť voda liekom proti bolesti?
V stredoveku hriech, dnes je osobná hygiena veľmi dôležitá pre 75 % Slovákov
Už naši predkovia si uvedomovali čarovnú moc vody a objavili jej očisťujúcu schopnosť. Nebolo to tak ale vždy. V stredoveku bolo hriechom takmer všetko, čo súviselo so starostlivosťou o telo a vzhľadom. Za zbytočný rozmar sa považovalo aj časté kúpanie. Benediktínsky rád napríklad pôvodne dovoľoval mníchom jeden, nanajvýš dva kúpele denne. Výskyt smrtiacich epidémií, ktoré mali na svedomí milióny ľudských životov, tak nebol žiadnym nečakaným prekvapením. Nikdy sa však nepodarilo celkom potlačiť ľudskú túžbu po čistote, a tak sa dnes Slováci môžu pýšiť tým, že patria medzi najčistotnejšie európske národy.
Vychádzajúc z prieskumu, ktorý tento rok realizovala spoločnosť Geberit za účelom šírenia osvety v oblasti intímnej hygieny, sme jednou z najčistotnejších krajín v Európe. Osobnú hygienu považuje za veľmi dôležitú 75 % Slovákov. Niekedy je až neuveriteľné, koľko času venujeme práve osobnej hygiene, pod ktorou rozumieme sprchovanie, kúpeľ alebo umývanie, čistenie zubov, používanie krému, holenie atď. Povedali by ste, že takmer polovica Slovákov strávi v kúpeľni viac ako polhodinu denne? Pritom štvrtina z nás potrebuje na osobnú hygienu dokonca viac ako 50 minút. Vynikáme aj v rámci európskeho priemeru, keďže len 47 % Európanov strávi osobnou hygienou viac ako polhodinu denne.
V minulosti bola očista vodou obľúbená najmä u lekárov, dnes sa denne sprchuje 56 % Slovákov
Heslo „neumývať sa“ bolo v stredoveku všeobecným pravidlom. Okrem tváre a rúk, ktoré boli viditeľné, sa zbytok ukryl pod oblečenie a vrstvu výraznej voňavky. Zvyky sa však počas storočí menili a dnes sa už Slováci kúpeľom nevyhýbajú, zbožňujú však hlavne sprchovanie. Minimálne raz denne sa sprchuje
56 % Slovákov, 13 % dokonca aj dvakrát denne.
Papier a vlhčené obrúsky zahoďte
Umývanie rúk toaletným papierom alebo vlhčeným obrúskom, prípadne utieranie celého tela namiesto sprchy? Väčšinu ľudí v strednej Európe by pravdepodobne z dlhodobého hľadiska ani jedno z toho nenapadlo. Možno iba v prípade krajnej nutnosti a núdze. Buďme však k sebe úprimní – cítime sa naozaj čisto po použití toaletného papiera?
Úlohu dnešného toaletného papiera v minulosti plnili machy či drobné útržky textilu a zápach sa likvidoval vápnom či pieskom. Ani dnešný toaletný papier však nie je žiadna výhra. Aj keď podľa prieskumu nepatríme medzi nečistotných, po návšteve toalety za účelom veľkej potreby sa nie vždy cítime čisto. Až troch zo štyroch Slovákov sprevádza po veľkej potrebe nekomfortný pocit nečistoty.
Toalety vycibrené k dokonalostiSkvelé na čistej vode je, že neobsahuje žiadne látky, ktoré by mohli podráždiť pokožku, je neparfémovaná a jej pH je neutrálne. Na rozdiel od toaletného papiera nehrozí, že by sa baktérie dostali tam, kam nechceme. Myšlienka umývania citlivých intímnych partií tela vodou nie je nič nové, preto sa v mnohých krajinách často stretnete s bidetom alebo sprchou hneď vedľa toalety. Avšak top vynálezom dnešnej doby je nepochybne záchod s integrovanou vodnou sprchou. Okrem očisty teplou vodou veľakrát ponúka aj ďalšie užitočné funkcie. „Tento rok sme napríklad predstavili toaletu Geberit AquaClean Mera, ktorá je majstrovským dielom funkčnosti a designu a predstavuje to najlepšie, čo je na európskom trhu dostupné. Ponúka nielen unikátne sprchovanie a splachovanie, vyhrievanie sedadla a odsávanie zápachu, ale šetrí aj energiu a vodu,“ uvádza Petr Ajm, Manager Geberit AquaClean pre slovenský a český trh. Ak by ste si radi dopriali očistu vodou po toalete ale nechcete sa púšťať do veľkej rekonštrukcie, existujú aj toaletné sedadlá s integrovanou sprchou, ktoré sa jednoducho namontujú na existujúcu toaletnú misu a sú cenovo dostupné.
Vodu nenahradíte, je nad zlato
Ľudia sa snažia vodu nahrádzať rôznymi spôsobmi – vlhčené obrúsky, vlhčený toaletný papier, čistiace gély bez použitia vody, atď. Tento zázrak prírody sa však tak jednoducho nahradiť nedá. Slováci sú si toho našťastie vedomí, preto 9 z 10 z nás verí, že sa budú cítiť čistejšie, ak sa po veľkej potrebe umyjú vodou. Takmer polovica (45 %) si vie predstaviť ako najprijateľnejšiu možnosť takejto očisty toaletu s integrovanou sprchou. Je príjemné zistiť, že v tomto smere nie sme vôbec konzervatívni, dokážeme kráčať s dobou a hodiť nedokonalý toaletný papier za hlavu. Veď predsa voda je nad zlato!