Ako správne vybrať stoličku pre školáka?

školák, učiť sa, dieťa, počítač, učenie, chlapec
Thinkstock

Správna detská stolička je základom pre zdravú chrbticu aj vnútorné orgány. Čím sa riadiť pri jej výbere a na čo si dať pozor?

Ideálna stolička pre školopovinné dieťa by mala spĺňať také atribúty, aby garantovala zdravý vývoj nielen celého pohybového aparátu, ale i vnútorných orgánov. Tie sa kvôli ich stláčaniu pri hrbení môžu nesprávne vyvinúť. Preto je dôležité dbať na výber detskej stoličky a vedieť, čomu sa vyhnúť.

Podľa fyzioterapeutky MUDr. Emílie Luknárovej je dôležité, aby stolička umožňovala správne sedenie bez ohľadu na vek a výšku dieťaťa. „V prvom rade by malo dieťa dosiahnuť celými chodidlami na zem a stehná by malo mať pritom položené na sedacej časti stoličky do dĺžky 2/3. Podstatnou súčasťou je aj chrbtová opierka, ktorá má končiť vo výške dolného okraja lopatiek. Vrchná časť tela tak nebude zbytočne fixovaná a strnulá. U dospelých je to iné, tí si môžu dopriať aj vyššiu oporu,“ vysvetľuje MUDr. Luknárová. Podľa nej by správna stolička mala byť schopná prispôsobiť sa rastu dieťaťa flexibilne v ktoromkoľvek momente. Kritický je najmä vek do 12 rokov, kedy je chrbtica veľmi pružná a poľahky sa prispôsobí zlým návykom. Po tomto veku sa uzatvárajú rastové štrbiny a nastavenie chrbtice sa začína fixovať aj so všetkými chybami.

Nesprávnym sedením, podľa MUDr. Luknárovej, netrpí len pohybový aparát, ale aj vnútorné orgány: „Pri hrbení sa je vyvolaný konštantný tlak na brušnú dutinu a pľúca a tie sa môžu nesprávne vyvinúť. Dochádza tak k rôznym deformáciám. Jeden z následkov môže byť napríklad nízka kapacita pľúc.“

Rastúce stoličky

Pojem rastúci nábytok je spájaný práve s detským nábytkom. Ten má byť dizajnovaný tak, aby sa vedel prispôsobiť aktuálnej výške dieťaťa, ktorá sa mení doslova každým týždňom. Myslieť na to pri nákupe odporúča aj Martin Gergély z OKAY Slovakia:

Rodičom pri výbere stoličky pre deti radíme zamerať sa na modely takzvaných „rastúcich stoličiek“, ktoré majú nastaviteľnú nielen výšku posedu, ale aj chrbtovej opierky alebo lakťových opierok.“ Nezanedbateľný význam, podľa Gergélyho, však má aj samotný dizajn. „Mnohokrát vyberajú nábytok rodičia spolu s deťmi a tie sa vedia rozhodnúť pomerne rýchlo podľa farieb a motívov. Najobľúbenejšie medzi deťmi sú zvieracie modely stoličiek alebo modely s rozprávkovými motívmi. Na takejto stoličke má školák väčšiu motiváciu vydržať a sústrediť sa na úlohy,“ dodáva.

Päť pravidiel správneho posedu

1. Dodržujte 90 stupňové uhly. Medzi chodidlami, lýtkami, stehnami, trupom až po ramená a lakte.

2. Chodidlá musia byť položené celé na podlahe a mierne od seba. Váha tela tak neostáva len na chrbtici.

3. Seďte na stoličke úplne vzadu a krížami sa dotýkajte opierky.

4. Stehná by mali ležať na stoličke asi do 2/3 svojej dĺžky pri opretej polohe. Okraj stoličky by sa rozhodne nemal zarývať do kolenných jamiek.

5. Pri nakláňaní sa vpred musí ostať chrbát rovný.

Zdroj: MUDr. Emília Luknárová

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom