Ako spoznáte, že Vaše črevá nie sú v poriadku?

črevá

Nerovnováha črevných baktérií môže ovplyvniť, ako fungujú ostatné orgány a telesné systémy. Neveríte?

V skutočnosti je nerovnováha v črevách spojená s hormonálnou nerovnováhou, autoimunitnými ochoreniami, cukrovkou, chronickou únavou, fibromyalgiou, úzkosťou, depresiou, ekzémom, rozvetvovanie a ďalšími chronickými zdravotnými problémami.

 10 znakov toho, že máte nezdravé čreva.

1. Tráviace problémy

Nadúvanie, plyn, hnačka alebo nepravidelné pohyby čriev sú jasným znakom nerovnováhy črevných baktérií. Práve tieto znaky môžu byť spôsobené nevyváženým zažívacím traktom.

2. Nedostatok vitamínov a minerálov

Hlavnou úlohou tráviaceho systému je rozložiť potravu, ktorú zjete a dodávať živiny všetkým bunkám tela. Tieto živiny používajú bunky na rast, opravu a energiu. Ak je tráviaci proces nedostatočný v dôsledku nerovnováhy črevných baktérií, absorpcia živín v organizme je znížená. Po čase to môže spôsobiť výživové nedostatky vitamínov D, K, B12 a B7, či horčíka.

3. Nedostatok energie

Máte dosť spánku, ste najedení a napriek tomu ste unavení? Aj za týmto problémom môže byť nezdravé črevo. Nerovnováha črevných baktérií môže zabrániť tomu, aby Vaše telo vstrebávalo živiny, ktoré potrebuje z potravín, takže stále máte pocit únavy. Naviac umožňuje toxínom prechádzať črevnými stenami do tráviaceho systému, čo môže ovplyvniť Vašu energetickú hladinu. Okrem toho nezdravé baktérie čreva vedú k zvýšeniu niektorých zápalových látok nazývaných cytokíny, ktoré sú priamo spojené s únavou.

4. Zápal súvisiaci s autoimunitnými ochoreniami

Zdravie v črevách je tiež spojené s autoimunitnými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, Crohnova choroba a lupus. Nerovnováha črevných baktérií môže vyvolať autoimunitnú odpoveď, ktorá vedie k zápalu u ľudí s autoimunitnými ochoreniami.

5. Problémy s kožou

Kožné problémy, ako je akné, rosacea, ekzémy alebo šupinatá pokožka, môžu súvisieť so zlým zdravím čriev. Štúdia z roku 2011 publikovaná v Gut Pathogens naznačuje, že črevné mikróby a integrita samotného gastrointestinálneho traktu prispieva k vzniku akné.

6. Nástup cukrovky

Existuje aj silné spojenie medzi mikroflórou hrubého čreva a prítomnosťou alebo potenciálnym vývojom diabetu 2. typu. Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Nature naznačuje, že črevný mikrobióm by mohol byť potenciálnym cieľom terapeutického zásahu u ľudí ohrozených rozvojom cukrovky.

7. Zvýšená hmotnosť

Ak máte problémy so stratou hmotnosti bez ohľadu na to, čo robíte, môžu byť na vine Vaše nezdravé črevá. Odborníci sa domnievajú, že rovnováha mikróbov, ktoré máte pri narodení, určuje Vašu váhu počas celého života. Vysoké množstvo nezdravých mikróbov v tenkom čreve môže narušiť vstrebávanie tuku, minerálov a vitamínov.

8. Zlý dych

Halitóza alebo zlý dych je trápnym problémom a ďalším znakom, že môžete mať nezdravé črevo. Mikrobiálna nerovnováha v čreve môže viesť k rastu škodlivých baktérií v ústach, čo spôsobuje zlý dych. Tento typ nepríjemného dychu je ťažké liečiť ústnou vodou alebo ústnou hygienou.

9. Problémy s náladou

Náhla zmena nálady, podráždenosť, úzkosť, stres a depresie sú tiež spojené s črevným zdravím. Škodlivé baktérie v črevách produkujú toxíny, ktoré môžu cestovať do mozgu cez krvný obeh. Tieto toxíny môžu narušiť produkciu serotonínu a iných neurotransmiterov v mozgu a negatívne ovplyvniť Vašu náladu. Okrem toho 70% a viac serotonínu v tele pochádza z čreva a výskumníci zistili, že črevné baktérie môžu mať vplyv na hladinu serotonínu v črevách a majú široké spektrum zdravotných účinkov.

10. Problémy so spánkom

Problémy so zaspávaním alebo počas spánku môžu tiež súvisieť s nezdravým črevom. Črevá ukladajú a regulujú serotonín, nevyhnutný neurotransmiter, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri indukcii a regulácii spánkových vzorov. Nezdravé črevo znamená, že serotonín je tiež nevyvážený, čo môže viesť k nespavosti alebo k problémom so spaním. Mikrobiálny ekosystém dokonca ovplyvňuje aj spánok tým, že posúva cirkadiánne rytmy a mení cyklus spánku a bdenia.

Väčšina ľudí si ani neuvedomuje, že niečo nie je v poriadku s ich črevnými baktériami, takže sa problémom nezaoberá. Poznanie príznakov nezdravého čreva Vám pomôže identifikovať a riešiť problémy spojené s ním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom