Ako si vybrať ten správny strojček na zuby

Titulna fotka 1.jpg
Foto: Ortho Keep Smiling

Krivé zuby, medzery v chrupe, či nesprávny zhryz – najčastejšie dôvody, pre ktoré sa pacient rozhodne pre liečbu strojčekom.

Vedeli ste však, že krivé zuby nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj záležitosťou funkčnou? Nesprávny zhryz môže byť príčinou zatínania zubov, či škrípania so zubami. Zvýšené napätie svalov ako dôsledok zlého zhryzu môže byť napríklad príčinou bolestí hlavy. Vedeli ste, že u pacientov s predkusom dochádza po úraze v oblasti tváre častejšie k zlomeniu zuba, či jeho nepozorovanému odumretiu? Že existujú odchýlky, pri ktorých aj v maximálnom záhryze ostáva medzi hornými a dolnými zubami medzera, ktorá ovplyvňuje odhrýzanie a prežúvanie potravy? Alebo, že niektoré odchýlky môžu spôsobiť ústup ďasna, kostí a v neskorších štádiách až vykývanie zuba?

Liečba strojčekom na zuby v mnohých prípadoch nie je len estetickou záležitosťou. Naopak, pomáha nám vrátiť správnu funkciu chrupu. Krásny úsmev a harmonický úsmev je však skvelým bonusom.

V tomto článku nájdete prehľad dostupných strojčekov, dočítate sa na akom princípe fungujú a taktiež aké sú ich výhody a nevýhody. Všetko to, Vám môže pomôcť s výberom toho ideálneho strojčeka pre Vás.

U nás na ambulancii ponúkame 3 typy strojčekov

1. Klasický kovový strojček

Klasický strojček poskytuje účinný a rokmi overený spôsob narovnania zubov. Pri klasickom kovovom strojčeku sú na predných plôškach zubov nalepené kovové zámky, do ktorých je ukotvený kovový drôt pomocou malých elastických gumičiek. Tento drôt má tvarovú pamäť a preto na zuby vyvíja jemný tlak, ktorým ich postupne dostáva do požadovanej polohy. Dostupný je aj v estetickej verzii s keramickými zámkami.

Obrazok1.jpg
Foto: Ortho Keep Smiling

2. Strojček typu Damon

Damon technológia strojčekov je v súčasnosti najnovším systémom liečby krivých zubov. Táto technológia spočíva vo voľnom uložení drôtu v tvz. samoligovacích zámkoch, vďaka čomu je posun zubov efektívnejší. Jeho benefitmi sú tak skrátená dĺžka liečby a menej časté návštevy zubnej ambulancie. Najväčšou výhodou však ostáva to, že Damon strojček je schopný vyliečiť aj ťažšie diagnózy bez potreby vytiahnutia zdravých zubov. Rovnako je dostupný aj v keramickej verzii.

Obrazok2.jpg
Foto: Ortho Keep Smiling

3. Neviditeľné strojčeky Invisalign

Na rozdiel od klasického či Damon strojčeka, metóda Invisalign využíva na liečbu sériu priesvitných individuálne zhotovených dláh, ktoré svojim tlakom upravujú polohu zubov. Najväčšou výhodou tohto typu strojčeka je jeho estetika. Dlahy sú prakticky neviditeľné, takže počas celej liečby si takmer nikto nevšimne, že strojček nosíte.

Tabulka.jpg

Pri výbere strojčeka je potrebné zvážiť vlastné priority. Ak preferujete strojček, ktorý Vám poskytne maximálnu estetiku tak, že nikto nebude tušiť, že ho nosíte – Invisalign je pre Vás tá správna voľba.

Ak je estetika dôležitým faktorom, ale siahnuť by ste chceli po modernom spôsobe, ktorý Vám môže skrátiť liečbu až o 30%, uvažovať môžete nad strojčekom Damon. Ten je dostupný v kovovej verzii, dostupné sú však aj estetické keramické zámky, vďaka ktorým je strojček menej viditeľný.

Ak ste rodič, ktorý sa zvažuje strojček pre svoje dieťa, odporúčame siahnuť po fixnej variante. Damon alebo klasické strojčeky sú na zuboch fixované v priebehu celej liečby a dieťa si ich nemusí vyberať a opätovne nasadzovať v priebehu dňa. To zabezpečí, že liečba nebude nikdy prerušovaná a nepredlžuje sa v prípade nenosenia dláh, ako je tomu pri Invisalign strojčeku. Samozrejmosťou je perfektná hygiena, tú je však nutné dodržiavať vždy, ak si chceme zachovať chrup zdravý, nezávisle od čeľustno-ortopedickej liečby. Detskí pacienti ocenia pri klasickom strojčeku možnosť farebných gumičiek. Výhodou Damon strojčeka je zas to, že dokáže riešiť aj ťažšie diagnózy, bez potreby trhania zdravých zubov.

Náklady na strojček na zuby

Pre mnohých pacientov je dôležitým kritériom pri výbere strojčeka jeho cena. Cena neviditeľného strojčeka Invisalign sa pohybuje medzi 3900€ až 4800€. Liečba priesvitným strojčekom Invisalign nie je hradená z verejného zdravotného poistenia a pacient bez ohľadu na vek si celú liečbu hradí ako samoplatca.

Fixné strojčeky sú na zuboch fixované pevne počas celého trvania liečby. Kovové zámky môžu byť nahradené keramickými, čo do značnej miery zlepšuje estetiku strojčeka. Či už sa jedna o klasický strojček alebo strojčeky typu Damon, cena liečby sa pohybuje od 1900€ do 3900€.

Uvedené ceny strojčekov sú orientačné a ovplyvňujú ich faktory ako závažnosť odchýlky, dĺžka liečby, spolupráca pacienta, jeho vek, poistenie a pod.

Na trhu je mnoho druhov strojčekov, ktoré Vám môžu pomôcť dosiahnuť krásny a harmonický úsmev. Chceli by ste vedieť viac? Pre lepšiu predstavu o priebehu liečby, jej dĺžke a cene sa môžete objednať na konzultáciu priamo v ortodoncii Ortho Keep Smiling.

Tento článok nie je autorským obsahom BratislavaDen.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom