Cez sychravé počasie nás láka tráviť viac času v posteli a maškrtením ako pohybom na čerstvom vzduchu. Naučte sa ovládať svoje chute a vyvážiť si správne stravu.
Nad stravovacími návykmi Slovákov už odborníci dlhodobo mávajú červenou vlajkou. Naša strava totiž denne obsahuje až o 38% viac tukov, ako je stanovená norma, nehovoriac o tom, že práve v jesennom a zimnom období sa toto percento ešte zvyšuje.
Naučte sa správne nakupovať
Stravovacie návyky si väčšina ľudí prináša z rodiny a o správne stravovanie sa nezaujímajú pokiaľ nemajú vážnejšie zdravotné problémy. Následne ľudia hľadajú informácie prostredníctvom internetu, časopisov či vyhľadávaním lekárov. Základom by však mala byť informovanosť už v obchode. Venujte svojmu nákupu dostatočný čas a dobre si zvážte, čo do svojho nákupného košíka vložíte. Zároveň si čítajte aj informácie o zložení na obaloch, aby ste mali prehľad o tom, čo vlastne konzumujete.
Pestrosť stravy
Potraviny si vyberajte tak, aby bola vaša strava vyvážená. Obsahovať by mala minimálne 5 druhov rozličného ovocia a zeleniny a dostatok potravín s vysokým obsahom vlákniny. Celozrnné pečivo, ryža, či zemiaky by nemali chýbať vo vašom každodennom jedálničku. Sladené nápoje a alkohol by ste mali obmedziť alebo úplne vylúčiť.
4 typy pohybu, ktoré nesmú chýbať v našom živote
Nezabúdajte piť
Samozrejmosťou je aj dostatok tekutín. Dospelý človek by mal vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. Pokiaľ pociťujete smäd, je to už varovný signál vášho tela, že nemá ich dostatočný prísun.
Pravidlo vyváženia tukov
Nasýtené mastné kyseliny sú zlé tuky a získavame ich zo živočíšnych tukov, ako sú napríklad mäso, maslo, slanina, mlieko a mliečne výrobky. Z rastlinných tukov nasýtené mastné kyseliny obsahujú napríklad kokosový a palmový olej.
Mononenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú napr. v rybách, avokáde, repkovom a olivovom oleji či v orechoch.
Poslednú skupinu tvoria esenciálne mastné kyseliny, napríklad omega 6 kyselina linolová. Tieto si telo nevie vytvoriť samo a prijíma ich len formou stravy. Nájdete ich v rastlinných olejoch a výrobkoch z nich vyrobených, v kvalitných margarínoch a rastlinných tukových nátierkach.
Na tieto 4 veci nesmiete zabudnúť pri chudnutí
Tuky a naše zdravie
Kým prvá skupina tukov zvyšuje riziko cholesterolu v krvi a tým aj riziko srdcovo-cievnych ochorení, ostatné dve skupiny tukov pozitívne vplývajú na naše zdravie.
Neznamená to však, že sa máme konzumácii nasýtených mastných kyselín úplne vyhýbať, pretože napríklad mäso a mliečne výrobky obsahujú iné dôležité látky, ktoré sú pre náš organizmus prospešné, len treba ich príjem obmedziť. Tuky by mali tvoriť zhruba tretinu z celkového odporúčaného denného príjmu energie.
Energia získaná z jedla
Pre udržanie si zdravej telesnej hmotnosti a dostatok aktivity by ste mali konzumovať len toľko potravín, aby ich vaše telo dokázalo premeniť na energiu.
Ak dodržiavate primeranú veľkosť porcií a ste zdraví, môžete jedávať všetky potraviny, ktoré máte radi, bez toho, aby ste museli niektoré z nich vylúčiť. Dôležité je tiež pravidelné stravovanie, keďže vynechávanie jedál, najmä raňajok, môže viesť k neovládateľnému hladu a následne prejedaniu sa.