Aj vás z času na čas trápia problémy s trávením? Neviete si poradiť s nepríjemným nadúvaním? Hľadajte príčiny a zatočte s nimi čo najrýchlejšie!
Za podobnými problémami sa môže ukrývať niekoľko zlozvykov, ktoré robíme denne, no možno si ich ani neuvedomujeme. Nájdete sa aj vy v nasledujúcich riadkoch?
Spomaľte tempo
V prípade, že sa chceme vyhnúť týmto chúlostivým problémom, mali by sme zvážiť svoje zlozvyky, ktoré robíme pri konzumácii potravín. Jedným z najväčších prehreškov je, ak pri jedení prehĺtame viac vzduchu, ako by sme mali. Odporúča sa preto spomaliť tempo pri jedení a dostatočne prežúvať. Ak aj máte hektický život, na obed a akúkoľvek konzumáciu jedla si vyčleňte dostatok času. Zároveň je vhodné vymeniť veľké porcie za menšie. Ak sa však vo vás rýchlo ozve hlad, v tom prípade si doprajte jednotlivé porcie častejšie, no v menších dávkach.
Bratislavská knižná burza 2021
Nepríjemné ťažkosti môžu privodiť aj nápoje s bublinkami, ktorými sa do čriev dostáva vzduch. Ak je to možné, vyradiť by sme mali sýtené minerálky, malinovky, ale aj pivo. Vzduch sa jednoducho dostane do tela aj počas rozprávania pri jedle, pri fajčení alebo žuvaní žuvačky.
Problémom kombinácia jedál aj stres
Za problémami s nafukovaním sa veľmi často skrýva nesprávna kombinácia jedla či nadmerná konzumácia nevhodných potravín. Ak si radi a často doprajete strukoviny, kapustu, sušené slivky, cesnak, cibuľu, hrozienka, niektoré druhy syrov či vajcia, pravdepodobne sa u vás tento problém skôr alebo neskôr objaví. Nafukovanie z fazule, ktoré sa vyskytuje asi najčastejšie, spôsobujú oligosacharidy, s ktorými si ľudské telo nedokáže poradiť a dostatočne ich nespracuje.
Ak strukoviny často nekonzumujete, neznamená to, že vás problém s nafukovaním nestretne. Týka sa to totiž aj ľudí, ktorí majú citlivejšie črevá alebo trpia zníženou pohyblivosťou. Ďalšou príčinou môže byť aj potravinová intolerancia, napríklad na laktózu. Okrem toho pôvodcom problémov býva aj zadržiavanie tekutín, zmenená črevná mikroflóra, zápalové zmeny, užívanie liekov a v neposlednom rade stres, ktorému sme denne vystavení a negatívne vplýva na celý náš organizmus.
Dôležité je dbať najmä na prísun vlákniny a dodržiavať správny pitný režim. Ten by mal byť dostatočný počas celého roka a zohľadniť by ste pri ňom mali svoju fyzickú aktivitu. Okrem toho, problémom s nadúvaním pomôže aj šport a pravidelný pohyb. V domácej lekárničke by tiež nemal chýbať kvalitný a chutný funkčný čaj, ktorého zloženie prospieva nášmu tráveniu.
V prípade, že sa k týmto problémom pridružia ďalšie sprievodné javy, je nutné vyhľadať lekára, ktorý vylúči iné závažné ochorenie.