Plesne môžu byť najprv nenápadné a prežívať bez povšimnutia, ale skôr či neskôr sa už neschovajú a treba s nimi zatočiť. Ako sa im dá predchádzať a dá sa vôbec plesní zbaviť? Plesne sú malinké huby, ktoré milujú vlhké prostredie. V domácnostiach ich vídame v škárach okolo umývadiel, drezov, vaní či sprchovacích kútov a v zimnom období hojne aj na tesnení okolo okien. Čas od času sa objaví aj za nábytkom, v rohoch miestností alebo dokonca aj na vonkajšej fasáde.
Zlou správou je, že plesne dokážu žiť v podstate na akomkoľvek povrchu. Na papieri, dreve, ale aj v bežnom prachu môžu najprv prebývať bez toho, aby si ich niekto všimol. Po nejakom čase sa začnú tvoriť farebne odlišné fľaky, ktoré nielenže sú neestetické, ale hlavne zdraviu škodlivé. Vdychovať spory a toxíny produkované plesňami zhoršuje kvalitu života aj zdravia. Postihujú dýchaciu sústavu, vnútorné orgány, ale aj kožu. Majú vplyv aj na kvalitu spánku a opakovane bola preukázaná aj spojitosť medzi výskytom plesní a bolesťami hlavy či migrénou.
Častejšie vetranie
Výskytu plesní je možné predchádzať niekoľkými spôsobmi. Dôležité je udržiavať v domácnosti čistotu, ale aj primeranú vlhkosť miestností. To znamená, že je potrebné pravidelne intenzívne vetrať, pri varení či umývaní sa v kúpeľni púšťať odsávače pár a pokiaľ je to možné, zamedziť sušeniu mokrej bielizne v interiéri.
Plesne môžu rozkvitnúť aj v dôsledku zarosených skiel na oknách, a preto pokiaľ nemožno odstrániť príčinu rosenia, je potrebné okná pravidelne dosucha utierať. V tomto prípade prospeje aj voľné prúdenie vzduchu okolo okien, ktoré sú ideálne bez žalúzií, záclon alebo závesov. Mokré uteráky a osušky sa neodporúča nechávať v kúpeľni bez okna as menšou rozlohou. Dvere do kúpeľne by mali zostávať čo najčastejšie otvorené.
Ako znížiť riziko vzniku plesní za nábytkom?
Nábytok by mal byť od steny vzdialený niekoľko centimetrov, aby za ním mohol ľahko cirkulovať vzduch. Praktickou a jednoduchou prevenciou vzniku alebo ďalšieho rozširovania plesní je pravidelné utieranie prachu, na ktorom sa spory rady držia, ale aj čo najčastejšie ponechanie otvorených interiérových dverí. Príčinou vysokej vlhkosti spôsobujúcej tvorbu plesne môže byť nedostatočné vykurovanie, zlé alebo úplne chýbajúce zateplenie, nevyhovujúca alebo nefunkčná hydroizolácia, tepelné mosty, zlý spôsob vetrania alebo dokonca voda unikajúca z narušeného potrubia.
Ako zatočiť s plesňami raz a navždy
Pokiaľ už plesne „vylepšujú“ náš príbytok, určite je potrebné začať s nimi čo najskôr bojovať. Hoci základom je bezpochyby odstrániť príčinu ich vzniku, dôležité je tiež vysporiadať sa aj s nepeknými a hlavne toxickými fľakmi. Dočasne dokážu vonkajšiu viditeľnú časť plesne paralyzovať prípravky s chlórom, prípadne aj čistý ocot alebo zmes octu so sódou bikarbónou a peroxidom vodíka. Menej zápachu, ale aj menej účinku možno dosiahnuť aj aplikáciou čajovníkového oleja známeho aj ako tea tree.
Pokiaľ sa dočasne zbavíme viditeľnej časti plesní, treba odhaliť a odstrániť aj príčinu ich vzniku. „Dočasné odstránenie plesní vlastnými silami, napr. chlórom alebo octom, bohužiaľ nevyrieši príčinu ich vzniku a s vysokou pravdepodobnosťou sa objaví znova. Každý prípad navlhnutých múrov a podláh je vždy potrebné posúdiť individuálne,“ radí technik Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon. „Príčinou najčastejšie býva nevhodná omietka či nedostatočná izolácia, ktoré spôsobujú nežiaduce vsakovanie vlhkosti do stien,“ dodáva Matuška.
Práca pre odborníka
Odstraňovanie plesní napadnutého muriva je práca pre odborníka. A pretože takáto „náprava“ sa nezaobíde bez množstva prachu, miliárd spór plesní poletujúcich vo vzduchu a niekoľkodňového intenzívneho vetrania, je žiaduce takto „chorý“ interiér dočasne aj opustiť a zdržiavať sa inde.
„Ak vlhkosť preniká poškodenou tepelnou izoláciou, respektíve cez tepelný most, treba to čo najskôr napraviť. Celoročne je možné na izoláciu podlahy, strechy i stien použiť striekanú PUR penu. Tieto práce patria výhradne do rúk špecialistov a striekanú izoláciu nemožno aplikovať svojpomocne. Len odborné prevedenie zákazníkovi zaistí nielen kvalitnú izoláciu s dlhou životnosťou, ale aj 25-ročnú záruku,“ radí Lukáš Kmenta, country manažér HBS pre Čechy a Slovensko.
Na záver treba podotknúť, že vlhkosť a plesne netrápia len staršie nehnuteľnosti, hoci riziko ich výskytu je u nich vyššie, všetky spomínané preventívne opatrenia treba dodržiavať aj pri novostavbách.
Rady a tipy: Čo mať na pamäti pri boji s plesňami
- Plesniam sa darí vo vlhkých, ale aj studených priestoroch. Ak sa chcete im vyhnúť, miestnosti, ktoré nepoužívate, aspoň temperujte. Pomáha tiež kvalitná tepelná izolácia a hydroizolácia.
- Dobrá cirkulácia vzduchu zamedzuje tvorbe plesní, preto pravidelne vetrajte prievanom, nemajte nábytok bezprostredne pri stene a počas vykurovacieho obdobia nechávajte čo najčastejšie otvorené interiérové dvere.
- Myslite na to, že varenie, sprchovanie, pranie a sušenie bielizne zvyšuje vlhkosť v interiéri. Pomáhajú odsávače pár, sušička a pravidelné intenzívne krátke vetranie prievanom.
- Častou príčinou vzniku plesní na stenách a obvodových stenách bývajú aj upchaté žľaby a dažďové zvody.
Zdroj: Gardeon, společnost HBS, zenysro.cz