Ako sa zbaviť jaziev po akné?

Zjazvená tvár ženy po akné
Ako sa zbaviť jaziev po akné? Thinkstock

Trápia vás fľaky alebo nerovnomernosti pleti, ktoré sa vytvorili následkom silného akné v puberte? Poradíme vám, aké zbrane sú proti jazvám na tvári najúčinnejšie.

Nielen v puberte, ale aj v dospelosti vás môžu trápiť vyrážky. Často sa stáva, že zanechávajú po sebe nepekné jazvy, a to aj v prípade odborného spôsobu čistenia pleti. Ide o schopnosť kože regenerovať sa a o tvorbu kolagénu, ktorá by sa mala v koži diať prirodzene. Pokiaľ sa akné ešte tvorí, zvážte najprv liečbu akné, nie odstránenie jaziev.

Ako na jazvy?

Prírodné formy pomoci

Odstránenie jaziev po vyrážkach je veľmi ťažký a zdĺhavý proces a je možné, že nikdy nebude stopercentne úspešný. O priaznivý výsledok sa však môžete pokúsiť aj v pohodlí domova. Silný účinok v boji proti jazvám však nesie šípkový olej. Existujú aj krémy a rôzne silikónové náplaste, ktoré majú priaznivý vplyv na ich zjemnenie.

Estetické zákroky

Jedná sa o významnejšie zásahy do tváre, ktoré dokážu vrchnú vrstvu kože značne upraviť.

Chemický píling

Chemický píling je odstránenie povrchovej vrstvy kože pomocou roztokov s chemicky aktívnymi látkami a je nahradená novou, zregenerovanou vrstvou kože. Je veľmi dôležité navštíviť dermatológa, aby posúdil, aký hlboký je váš problém a akú koncentráciu chemických roztokov bude nutné použiť.

Využívajú sa rôzne ovocné kyseliny, ktoré podporujú tvorbu kolagénu. Táto metóda je vhodná skôr v zime, kedy je menej silné slnečné žiarenie. Po ošetrení je pleť začervenaná a olupuje sa.

Dermabrázia

Dermabrázia je metóda, ktorá akné nelieči, ale dokáže zmierniť jeho prejavy a dôsledky. Preto je vhodná na odstránenie jaziev. Taktiež je však nevýhodou to, že citlivú pokožku nesmiete vystavovať na slnku.

Laser

Obmedzuje produkciu mazových žliaz, vyhladzuje pokožku a odstraňuje jazvy. Táto forma liečby nedokáže odstrániť jazvy natrvalo, ale zlepšiť stav pokožky na dobu určitú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom