Ako sa vyrovnať s rozchodom? Pozrite si týchto 7 rád

7 krokov, ako sa vysporiadať s rozchodom
7 krokov, ako sa vysporiadať s rozchodom Thinkstock

Každý z nás to zažil. Mysleli sme si, že je to navždy, naveky. Láska ako trám. Potom prišiel tak povestný kritický siedmy rok, a čosi sa zlomilo. Zmenilo. Ružové okuliare sme odložili do poličky a na rad prišla tvrdá realita života.

Rozchod. Po strate blízkeho človeka druhá najväčšia trauma v živote. Človek, ktorého sme mali zidealizovaného a zaškatuľkovaného ako princa na bielom koni, naveky a nikdy inak,  sa zrazu zmenil na nášho úhlavného nepriateľa, ktorý nám berie spánok, kľud, pokoj z duše.

Či už sme to my, kto iniciuje rozchod, alebo druhá strana, nápor na nervy a psychiku je to vždy. Existuje vôbec návod, ako sa inteligentne rozísť? Ako sa dá vysporiadať s tak bolestivou situáciou, akou rozchod bezpochyby je?

Tu je 7 rád, ktoré vám pomôžu prežiť rozchod menej bolestivo.

1. Rozprávajte sa. S partnerom, s priateľmi, s blízkymi, s kolegami. Akonáhle sa svetu otvoríte a priznáte, že máte problémy, objavíte nepoznané. Napríklad aj to, že aj iní ľudia majú problémy a ich životy vôbec nie sú také ideálne ako sa na prvý pohľad a zo sociálnych médií zdá. Je dokázané, že práve tí ľudia, ktorí sa prezentujú ako najusporiadanejšie a najšťastnejšie páry s množstvom rodinných fotiek, tak práve tam sú problémy najväčšie.

2. Urobte si zoznam vecí ktoré vás bavia robiť.
A aj ich robiť začnite. Či už to bol kurz varenia alebo salsa a spoločenské tance, alebo cestovanie do exotických destinácií, teraz je ten správny čas sa pustiť do všetkého, na čo doteraz nebol čas a priestor.

3. Networking. Budovanie kontaktov.
Zalovte v mobile, v mailoch, v smskách a správach. Určite nájdete minimálne 10 kontaktov osôb, ktoré ste za posledné roky úspešne ignorovali, lebo ste sa venovali výhradne vašej polovičke. Vyčleňte si malý kávový rozpočet a zavolajte týchto ľudí na kávu. Len tak nezištne, pokecať. Zistíte, že nie ste sám na svete so svojimi problémami.

4. Začnite chodiť von. Do prírody, do parku, športovať.
Nemusíte byť maratónsky bežec, aby ste sa naladili na bežeckú strunu, vybehli len tak do parku, vyplavili endorfíny a nadýchali sa čerstvého vzduchu. Hlavne neseďte doma a neplačte do vankúša. Nikto vám totižto nezaklope na dvere, že „Hello, nemáš náhodou depku?“ Príroda je veľký liečiteľ, sami budete z jej účinkov prekvapení. Les, hory, voda, kvety, vône. Jednoducho balzam na dušu.

5. Hudba. Podobne ako príroda má zázračné účinky. Ak vás doteraz nesprevádzala životom, je načase to napraviť. Okrem toho inteligentne supluje telku aj partnera. Nájdite si na internete hudbu a interpretov, ktorí sa vám páčia a sú vám blízki. Stiahnite si vaše obľúbené skladby do mobilu, kúpte kvalitný reproduktor a ozvučte vaše nové bývanie. V kombinácii s vonnými sviečkami to prebudí vaše zmysly, navodí pozitívnu atmosféru a prinesie vám pozitívne chvíle.

6. Rodina ako pilier istoty.
Ak ste doteraz väčšinu času trávili s partnerom a zabúdali pritom na rodinu, rodinných príslušníkov, je načase to napraviť. Ak máte dilemu, ako vás prijmú, vedzte, že rodina je super v tom, že vás podrží vždy a za každých okolností. Dokonca ani nemusíte nič vysvetľovať. Proste sa doma zjavíte, všetkých pozdravíte, prinesiete pidi darčeky a zvyšok pôjde samochodom.

7. Naučte sa byť sami so sebou.
Môže to znieť divne, ale veľa ľudí nevie byť sám/sama so sebou. Potrebujú k životu stále niekoho poblíž, vedľa seba. Stačí, že sedí v kuchyni, pije kávu a počúva. Už len jeho prítomnosť pôsobí upokojujúco. Hovorí sa, že človek je pripravený na vzťah, keď je naučený byť sám. Určite je na tom veľa pravdy. Skúste byť niekedy sami. Len tak, s knihou, kávou, vašimi myšlienkami, hudbou, vaňou, pohárom vína, vonnými sviečkami, v parku, na lavičke. Uvidíte, ako sa vám prečistí hlava, usporiadajú myšlienky a vráti rovnováha.

Emma Green

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom