Trápia vás jazvy na tvári? Zbavte sa ich a pýšte sa dokonalou pokožkou. Čím skôr začnete jazvu liečiť, tým efektívnejší bude konečný výsledok.
Jazvy sú výsledkom hojenia rán a ochorení kože, ako je napríklad akné. Môžete si ich dať odstrániť chirurgicky alebo sa o to pokúsiť doma.
Domáca liečba
Spôsobov liečby je veľa, stačí si len vybrať. Pri každom z nich však platí pravidelnosť a dlhší čas, kým sa výsledný efekt dostaví.
1. Citrón:
Dvakrát denne nanášajte na jazvu vatovým tampónom citrónovú šťavu, kým jazva nezmizne. Čerstvo rozkrojený citrón pri dotyku s kožou pomáha, aby bola jasná a zdravá.
2. Uhorka:
Uhorková šťava zase pomáha stiahnuť póry, takže sa viditeľnosť jazvy postupne zníži.
Met Gala 2018: Rihanna ako pápež, okrídlená Perry, Kardashian v zlate či božská Gigi Hadid. Je sa na čo pozerať!
3. Med:
Vynikajúcim spôsobom, ako účinne bojovať s jazvami, je pomocou medu. Mal by sa používať viackrát denne a dôležité je mať na liečbu kvalitný med.
4. Paradajka:
Účinným domácim prostriedkom je aj použitie paradajkovej šťavy. Môžete si vybrať čerstvú nakrájanú paradajku alebo šťavu, ktorú priložíte na jazvu alebo votriete do pokožky.
Vždy ste túžili mať doma svojho "Hanečku"? Oddnes to bude možné!
5. Cesnak:
Prospešnou prírodnou metódou je aj potieranie si daného miesta cesnakom. Trením surového cesnaku na postihnuté časti kože niekoľkokrát denne si prirodzene vyhladíte tkanivo.
6. Vitamín E ako olej alebo kapsule:
Počas niekoľkých týždňov aplikácie vitamínu E môžete sledovať, ako jazva postupne mizne.
7. Prírodné oleje:
Vyskúšajte šípkový, skorocelový alebo ricínový olej, ktoré dokážu pri pravidelnom a dlhodobom používaní pleti taktiež výrazne pomôcť.
Krása skrytá v prírode: Masky a zábaly
8. Silikóny:
Ďalšou možnosťou je používanie prípravkov na báze silikónu. Ide o silikónové náplasti, gély či tyčinky, ktoré sa aplikujú na jazvičky za účelom ich zjemnenia.
Spomínané prírodné prostriedky pre odstránenie jaziev po vyrážkach nebudú dostatočne efektívne, ak nebudete dodržiavať zásady zdravého stravovanie. Strava s vysokým obsahom zeleniny je často považovaná za prospešnú pre pokožku, pretože pomáha opraviť poškodené tkanivá pokožky. Okrem zeleniny si doprajte aj ovocie, ktoré skrášľuje pleť a tiež zmierňuje viditeľnosť jaziev.
Jazvičky po akné sa často pripisujú neodbornému a necitlivému vytláčaniu vyrážok. No jazvy vznikajú aj ako následok vážnejších foriem akné. Tak, či onak, je potrebné začať boj s chybami krásy čo najskôr, lebo tu platí pravidlo, čím skôr jazvu liečite, tým lepšie výsledky dosiahnete.
Máte akné? Stačí si stravu spestriť o pár potravín
Pokiaľ máte ale hlbšie jazvy, nechajte si poradiť od odborníkov estetických kliník, ktorí vám odporučia najúčinnejší spôsob ošetrenia. My vám načrtneme niektoré z nich.
Profesionálne ošetrenia
1. Chemický peeling:
Na postihnuté miesta sa nanášajú ovocné kyseliny, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu a zjemňujú jazvy.
2. Liečba laserom alebo pulzovým svetlom:
Pri týchto metódach býva pokožka často po zákroku červená, citlivá a môže sa šúpať, preto je nevyhnutné stráviť po procedúre nejaký čas doma. Tiež je spravidla potrebných niekoľko opakovaní takýchto procedúr.
11 veľkých omylov, ktoré spôsobujú akné v dospelosti
Tlakové masáže a silikónové gély:
Prispievajú k zániku drobných kapilár vzniknutých počas hojenia rany, a tým aj k postupnému blednutiu jazvy. Aplikáciou tlaku sa predchádza tomu, aby tvorbou novej kože došlo k vyvýšeniu a zhrubnutiu jazvy.
Hoci pomocou správnych prostriedkov možno docieliť výrazné zlepšenie vzhľadu jazvičiek, predovšetkým ich zjemnenie a vyblednutie, neexistuje však prakticky žiadny spôsob, ako ich odstrániť úplne. Pokožka už jednoducho nebude taká, ako bola predtým.
Prevenciou jaziev je správne ošetrovanie rany, napríklad pri akné. Pomáha lokálna aplikácia krémov s vitamínom E. Tiež by sa rany nemali vystavovať UV žiareniu, ktoré môže spôsobiť vytvorenie tmavých škvŕn.